Stilinize En Uygun Saç Modelleri

Bir hayli kişisel, bir o kadar da önemli: saç stili meselesi. Başkasına görürsünüz, beğenirsiniz, size yakışmaz. Uğraşırsınız, didinirsiniz; sizin saçınız asla o modelinki kadar havalı durmaz. Belki de saçınızı da stilinizin bir parçası olarak görme zamanı gelmiştir, kim bilir?

 

Saç stilinizi belirlemek ve bu stili günlük yaşantınızın ayrılmaz bir parçası haline getirmek bir hayli zor; tahmin edebiliyoruz. Ancak saç konusunda bir kere doğru yol bulundu mu, uzun yıllar rahat edeceğinizin garantisini verebiliriz. Biz de bu yazı aracılığıyla doğru yolu bulmanıza yardım etmeye çalışacağız.

 

Öncelikle kıyafetleri mi saça göre seçmeli yoksa kıyafete göre mi saçı şekillendirmeli tartışmasına girmeyin. Kazananı da kaybedeni de olmayan bir tartışmanın sizi stil oyununda bir adım öteye götürme şansı yok. Her iki yolun da doğru olabileceği zamanlar var diyebiliriz.

 

(Fotoğraf: Instagram)

 

 

Örneğin uzun saçlara sahipseniz ancak sportif bir görünüm sergilemek istiyorsanız, ikili topuzlara şans verebilirsiniz. Çoğumuzun Street Fighter’daki Chun Li karakterinden hatırladığı bu ikili topuzlar, son dönemde Chiara Ferragni gibi stil ikonlarının da gözdesi. Her ne kadar Chiara bu saç modelini New York moda haftası gibi iddialı bir etkinlik için tercih etse de siz gündelik yaşantınızda, hafta sonu miskinliği için tercih edebilirsiniz. Tam da sonbahar gelmişken salaş bir kazak veya bol bir sweatshirt ile çok yakışacağını düşündüğümüz bu saç modeline bir şans verirken topuzlarınızı olabildiğince başınızın üst bölgesinde ve sıkı bir şekilde hazırladığınızdan emin olun. Eğer biraz daha oyuncu bir gününüzdeyseniz, birkaç tutam saçı topuzlarınızdan taşırabilir ve dağınık bir görüntü almasını sağlayabilirsiniz.

 

(Fotoğraf: Pinterest)

 

 

Hazır dağıtmaktan bahsetmişken, dağınık topuzu anmadan olmaz. Son yıllarda pek çok kadın tarafından tercih edilen dağınık topuz, hem rahat hem de klasik görünümleri bir arada barındırabilen, çok yönlü bir tercih. Kimi zaman “kız lisesi ciddiyeti” taşıyan sıkı sıkıya yapılmış topuzlardan veya “gelinin küçük kız kardeşi” modelinden bir hayli uzaklaşan dağınık topuzlar her daim havalı görünme imkanı sunabilen nadir saç modellerinden. Açık mavi bir gömlek, beyaz bir kazak ve bol paçalı denim pantolon ile kombinlediğinizde harikalar yaratabilecek dağınık topuzu askısız abiye görünümleri tamamlamak için de tercih edebilirsiniz.

 

(Fotoğraf: Pinterest)

 

 

Kış dönemiyle birlikte artık kır düğünleri yerini salon düğünlerine bırakıyor. Bu da farklı saç stillerini denemek için bulunmaz bir fırsat. Yandan ayrılmış saç modelleri ise bu tür özel gecelerde romantik bir görünüm sağlamak için birebir. Eğer saçlarınızda belirgin boy farkları yoksa, yani katlarınız birbiriyle örtüşüyorsa, saçınızın tamamını sağ veya sola tarayarak bu modeli kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Yana ayırdığınız saçlarınızı bir miktar saç spreyi ile sabitleyebilir veya buklelerinizi belirginleştirecek saç ürünleri sayesinde hacimli bir görünüm sağlayabilirsiniz. Yandan ayrılmış saç modelinizi askısız gece elbisenizde tercih ederken saçlarınızın ayrıldığı yönün aksindeki yönde büyük bir küpe kullanabilirsiniz. Bu sayede yüzünüzün iki yanı arasında bir denge sağlayabilirsiniz. Eğer tek askılı veya asimetrik kesimli bir gece elbisesi tercih edecekseniz, saçınızı, askınızın aksi yönde ayırarak yine bu dengeyi sağlayabilirsiniz. Son olarak, yana ayırma konusunda biraz farklılaşmak isterseniz, yana ayırdığınız saçlarınızı örebilir ve örgünün içerisine küçük saç aksesuarları yerleştirerek hareket katabilirsiniz. Bir not: Aman dikkat! Bu tip saç modelleri, son dönemlerde gelinlerin de favorisi. Gideceğiniz düğün davetinde gelinle karıştırılmanıza neden olmayacak bir saç modeli tercih ettiğinizde emin olun.

 

(Fotoğraf: Pinterest)

 

Her kadının hayatında bir kere mutlaka denediği at kuyruğundan bahsetmeden saç ve stil eşleştirmesi yapmak mümkün değil. Bir süredir tepeden at kuyruklarının podyumları istila ettiğini biliyoruz. Özellikle düz ve ıslak görünümlü at kuyruğu modelleri de bir hayli popüler. Siz de nostaljik at kuyruğu modelini geride bırakarak bu “yeni” at kuyruğu saç modellerini tercih edebilirsiniz. Bu net modelleri en iyi tamamlayan kıyafetlerse boğazlı kazak veya gri tişört gibi olabildiğince düz parçalar. Topuklu ayakkabıların ve dar kalıplı jean pantolonların da bu denklemde hatırı sayılır bir yerleri olduğunu söylemek mümkün.

 

(Fotoğraf: Pinterest)

 

Eğer at kuyruğu sizin için fazla sıradansa, at kuyruğunuzun dışında kalan bölümde küçük örgüler yapmayı deneyebilirsiniz. Veya at kuyruğunuzu, yine saçınızdan yapacağınız bir düğümle hareketlendirebilirsiniz. Olmadı mı? At kuyruğunun tamamını örmek de yapabilecekleriniz arasında. Özellikle spor stili benimseyenlerdenseniz, bu modelin ne kadar rahat kullanılabileceğini tahmin edersiniz.

 

(Fotoğraf: Pinterest)

 

 

O soruyu duyar gibiyiz: “Peki ya saçlarımız bu kadar uzun değilse ne yapmalıyız?” Saçlarınız çene hizasında bitiyorsa, Anna Wintour’dan esinlenerek “bob” modeline yönelebilirsiniz. Boğazlı kazakların veya şal gibi aksesuarların bu saç modeline  fazlasıyla yakıştığını söyleyebiliriz. Halka küpeler de bu saç modelinin tamamlayıcıları arasında sayılabilir.

 

(Fotoğraf: Pinterest)

 

Saçlarınız bu yılın trendlerinden “pixie” modeliyse yüksek yakalı ceket ve gömlekleri tercih edebilir, saçlarınızın sadeliğini elbiselerinizin abartısıyla dengeleyebilirsiniz. Özellikle pembe, mavi ve yeşil gibi iddialı renklerde boyanmış pixie kesimlerin sokakta bir hayli dikkat çektiğini tahmin edersiniz. Saçlarınız bu tür renklerde ve kısa kesimliyse siyah, beyaz ve gri basic parçalar sayesinde saçınızın ön planda kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.