iPhone 7 Ön İncelemesi

Uzun süredir beklenen iPhone 7 dün akşam sonunda duyuruldu. San Francisco’da gerçekleşen Apple Keynote etkinliğinde, iPhone 7’nin merakla beklenen özellikleri açıklandı. Yeni çıkacak iPhone 7’nin görüntü itibariyle 6s’den farklı olması beklenmiyordu, fakat özellik olarak iPhone 6s’ten ne gibi farklılıklar barındırdığı merak konusuydu. Sonuç olarak açıklanan özellikler suya dayanıklılık ve daha uzun ömürlü pil isteyen iPhone kullanıcılarını mutlu edecektir. Öte yandan iPhone'unda kulaklık girişi isteyenlere ise kötü haber, iPhone 7’de kulaklık girişi mevcut değil.

Değişikliklere rağmen hissiyatı aynı

iPhone 7’yi ele aldığınız zaman yarattığı hissiyat iPhone 6s ile çok benzer. Tabii ki kulaklık girişinin olmayışı başta garip gibi duruyor. Ve ana menü tuşu; 6s’te ve önceki modellerde var olan fiziksel olarak basabildiğiniz tuşun yerine basınca duyarlı home butonu ise alışmak için biraz zaman istiyor…

Simsiyah, Apple’ın cilalanmış görüntüye sahip yeni siyah telefonu gerçekten güzel bir görüntüye sahip. Fakat Apple siyah telefonu almak isteyen kullanıcıları uyardı, kılıf ile kullanmazsanız telefon çizilebilir!


Peki yeni Apple iPhone 7 başka ne gibi yenilikler getiriyor?

  • 4.7 inçlik ekran, 6s e oranla %25 daha parlak!

  • Home butonu artık basılabilir bir tuş değil. Onun yerine basınca duyarlı sabit bir buton gelmiş durumda. Dürüst olmak gerekirse alışması biraz zaman alabilir.

  • Suya karşı dayanıklı! Evet yanlış duymadınız, iPhone 7 suya karşı dayanıklı ilk iPhone olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

  • Olmayan kulaklık girişi: iPhone 7’de standart bir kulaklık girişi mevcut değil. Onun yerine kutunun içerisinden Lightning bağlantı kablosu çıkıyor, bunun aracılığıyla dilediğiniz kulaklığı bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Apple, iPhone 7’nin yanında garip görünüşlü yeni Airpods kulaklıkları tanıttı. Apple kulaklık alışkanlıkları üzerinde ciddi değişiklikler yaratmak istiyor gibi görünüyor.

  • iPhone 7, önceki modelde olan 12 megapiksellik kamerayı barındırıyor. Fakat bu sefer önüne daha hızlı f1.8 lens koymuş. 7’nin büyük abisi iPhone 7 Plus’ta ise 56mm’ye denk odak uzaklığına sahip ikinci bir kamera mevcut. Bu demek oluyor ki, daha uzaktaki cisimleri daha yakından çekebileceksiniz.

  • Yeni ön kamera: Apple, iphone 6s’te olan 5 megapiksellik kamera yerine iPhone 7’de 7 megapiksellik otomatik görüntü sabitleme özelliği bulunan (optik değil) kamera kullanmış.

  • iPhone 7 ile gelen başka bir yenilik de stereo hoparlör. Daha önceki modellerde tek bir hoparlör bulunurken bu son modelde hem alt hem de üst tarafta olmak üzere çift hoparlör kullanılmış

  • Daha uzun pil ömrü: iPhone 7’de 1715 mAh’lik pil yerine 1960 mAh kapasiteli pil kullanılmış. Bu da 12 saatlik LTE kullanımı olarak kullanıcıya geri dönüyor. Ya da en azından Apple böyle olduğunu söylüyor.

  • Daha hızlı işlemci: iPhone 7’de kullanılan 64bit dört çekirdekli A10 Fusion işlemci, önceki A9 a oranla %40 daha hızlı olduğu Apple tarafından söylenmiş.

  • Daha fazla depolama alanı: iPhone 7, 32GB, 128GB ve 256GB kapasiteli modelleri piyasaya sürülecek.

iPhone 7’nin fiyatı ne kadar olacak?

Türkiye için henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, iPhone 7 32 GB Amerika fiyatı $649 olarak belirlenmiş. Türkiye'de ise 3800 TL’ye ön sipariş verilebiliyor.
Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.