Derin Dondurucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban bayramının da yaklaşması ile birlikte kıyma makineleri raflarından çıkarıldı, mangallar da bir köşede hazır ve nazır bekliyor. Soğuk depolama ihtiyacımızın daha da artmasının beklendiği bu günlerde, buzdolaplarının kapasitesinin yetmediği takdirde derin dondurucular hayat kurtarıcılarımız oluyor. Özellikle et, balık veya mevsimlik sebze veya meyve gibi ürünleri muhafaza edebileceğimiz derin dondurucuların da bir çok çeşidi bulunuyor. Depolama kapasitesi bizim esas seçim tercihimizi oluştursa da almadan önce dikkat etmemiz gereken başka hususlar da var; İlk ve en önemli kriter: Kapasite.


Kapasite

Eğer ufak bir aileyseniz ve çok fazla soğuk depolama yapmıyorsanız 100 litre veya 200 litre  kapasiteli bir dondurucu işinizi görecektir. Eğer kalabalık bir aileye sahipseniz ve dondurucuyu ekstradan günlük gıdaları muhafaza etmek için de kullanacaksanız, 300 litre ve üzeri dondurucu almanızda fayda var.

Yatay mı dikey mi  ? 

Yer durumuna göre bu size bağlı açıkçası ama yatay derin dondurucuların kullanımı dikeye göre biraz daha zor çünkü yatay bir dondurucudan ürün almak için üsttekileri boşaltıp sonra tekrar dizmek gerekebilir. Bu arada dondurucunuzun da ısı veya ışıktan mümkün oldukça uzakta olmasının yararlı olacağını söylemekte fayda var. Aynı şekilde dondurucunun çekmeceli veya raflı olma özelliği de sizin seçiminize kalmış olan bir diğer özellik.


Enerji Tüketimi 

Enerji tüketimi uzun vadede size tasarruf sağlayacağı için eğer bütçeniz uygunsa A+++ sınıf, eğer daha az bütçeniz varsa A++ enerji sınıfı tercih edilmelidir. "Peki elektrik kesilince ne olacak?" sorusu da akla gelen başka sorulardan. Bu tarz durumlar için uzun süre saklama kapasitesine sahip olan derin dondurucular tercih edilmelidir. Çünkü kesintiden sonra ürünleri tekrardan şoklamak için yoğun bir enerji sarfiyatı olacaktır bu yüzden hem gıdaların sağlığı açısından hem de enerji tasarrufu açısından uzun süre soğuk tutabilen dondurucuları tercih etmek gerekir.

Buzlanma ve Karlanma

Aldığınız derin dondurucunun buzlanmaması veya karlanmaması da önemli bir özellik, çünkü buzlanan ve karlanan dondurucular hem enerji tüketimini arttırır hem de yiyeceklere zarar verebilir. Buzlanma ve karlanmayı engellemek için otomatik defrost özelliği olan dondurucuların tercih edilmesinde yarar var. Buzlanmanın önüne geçilmesi ayrıca dondurucunun bakımını biraz daha kolaylaştıracaktır.


Pazar Araştırması 

Her tüketim ürününde olduğu gibi iyi bir fiyat araştırması yapılmalı ve öyle satın alma gerçekleştirilmelidir. İyi bir pazar araştırması, bütçenize de katkı sağlayacaktır. Son olarak garanti süresini dikkate alarak derin dondurucunuzu satın alabilirsiniz. 

Herkese iyi bayramlar . . .


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı