Okul Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak bir yaz tatilini geride bıraktık ve birçok öğrencide olduğu gibi velileri de okul heyecanı sardı. Okula başlayacak çocukların okul araç gereçlerini, kırtasiye ve çanta ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir alışveriş dönemi başladı. Bu uzun alışveriş listesinde olan en önemli konu okul çantası diyebiliriz çünkü direkt çocuğunuzun sağlığını etkileyecek bir seçim olacaktır. Bu yazımızda sizlere çocuğunuz için nasıl bir okul çantası almanız gerektiğini yazdık.


Çeşit çeşit çanta

Piyasada çeşit çeşit çanta bulunmakta, el çantaları, sırt çantaları, tekerlekli çantaları, postacı ise bu çeşitlilikte en popüler olanlar. Uzmanların ise birleştiği tek bir konu var: Okul çantası, sırt çantası hatta mümkünse tekerlekli sırt çantası olmalı. Nedeni ise sırt çantasının ağırlığı omuzlara eşit olarak dağıtması onu daha taşınabilir kılması. Ayrıca tekerlekli sırt çantaları da uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor çünkü gerektiğinde yere alıp tekerlekleri sayesinde sürülebiliyor olması, çocuğa aşırı yük binmesinin önüne geçiyor.


Aman ağırlığa dikkat

Okul zamanlarını hatırlayın, koca koca kitap ve defterler taşımaktan sırtımıza ve omuzlarımıza ağrılar girerdi. İşte uzmanların dikkat çektiği başka bir konu da sırt çantasının ağırlığı. Vücut ağırlığının %10-15’inden fazla ağırlık taşımanın sırt-bel kas ve eklemlerine aşırı yük binmesine neden olduğu sıkça vurgulanıyor.

Doğru çanta nasıl seçilir?

Çanta alırken çocuğunuzun sağlığını olumsuz yönde etkilemeden , onun rahatça taşıyabileceği bir çanta almak için sizlere bazı öneriler de sıraladık.


Dar ve sıkı olmamalı

Çantaların kol askıları dar ve çok sıkı olmamalıdır. Dar ve sıkı askılar omuz çevresinde sinir ve damarlara bası yapıp kan dolaşımını bozabilir, sinir yaralanmasına, ellerde ve kollarda uyuşukluk ve kuvvet kaybına neden olabilir. Bu nedenle yumuşak ve geniş askıları olan çantalara yönelmenizi tavsiye ederiz.

Omuz ve sırt kısmında destekler

Çanta seçerken, çantanın sırt ve omuz bölgelerinde sünger desteklerin olmasına dikkat ediniz. Sünger destek çocuğunuz için daha konforlu bir çanta demektir.

Bölme sayısı

Bölme sayısının çok olması demek, çantanın içindeki yükü dağıtabileceğiniz anlamına gelir. Bu da ağırlığın vücutta daha eşit dağılması demektir.


Taban malzemesi

Taban malzemesi de bir başka önemli bir konu. Belki direkt sağlığı olumsuz yönde etkileyecek bir etkisi olmasa da, çantanın içindeki malzemeleri doğru şekilde muhafaza edebilmesi adına çantanın altının sağlam ve gerekirse su geçirmeyen bir malzemeden üretilmiş olmasını tavsiye ederiz.

Çocuğunuzun hayal dünyası

Okul çantası aslında çocuğunuzun kendisini ifade edebileceği bir araç oluyor bir noktada. Üzerinde en sevdiği süper kahramanın olduğu bir okul çantası ile çocuğunuz çok daha kendisini rahat hissedecektir ve okula çok daha büyük bir istekle gidecektir.

Bütün çocuklara başarılı ve sağlıklı ders dönemi diliyoruz!

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.