Stil Okulu: Nasıl “Hipster” Olunur?

Yıl 2016 ve siz hala hipster ne demek bilmiyor musunuz? Etrafınızda sizden bir hayli farklı şekilde giyinmiş kadın ve erkekler görüyor ve neler olduğuna anlam veremiyor musunuz? O halde stil okulunun zili sizin için çalıyor ve “Hipster” görünüm hakkında bilmeniz gerekenler bir bir sıralanıyor.

Her ne kadar “hipster” kelimesinin sözlük anlamı “yeni trendleri en yakın şekilde takip eden, moda ve yaşam stiliyle diğer insanlardan bir adım önde olan kişi” demek olsa da her nedense, özellikle Türkiye’de “hipster” dendiğinde gözümüzün önünde aykırı tipler canlanıyor. Bu yanlış anlaşılmayı düzeltmenin yoluysa “hipster” stilin zaman içerisindeki gelişimini bir kere daha hatırlamaktan geçiyor.

2000’lerin başında hayatımıza girmeye başlayan “hipster” trendinin etrafımızı tamamen sarması 2010’ları buldu. Sosyal medyanın hızlı gelişimi ve insanların farklı yaşam tarzlarının peşine düşme hevesiyle birlikte “hipster” trendi iyiden iyiye yayıldı.

Başlangıçta yaşam stili olarak vejeteryanlığı tercih etmek, çevre bilincine sahip olduğu için bez çantalar kullanmak veya el işçiliği ayakkabılar giymek “hipster” sayılmanız için yeterliydi. O bez çantalardan dışarı taşan organik meyveler sadece semt pazarlarında değil köşe başındaki lüks marketlerde satılmaya başladığından beri, “hipster” tanımı kabuk değiştirdi.

(Fotoğraf: Pinterest)

Bu tanım, bir süre DIY yani “kendin yap” akımının etkisiyle şekillendi. Çevremizdeki “hipster” kadın ve erkeklerin kendi el emekleri olan aksesuarları veya tarzlarına göre yeniden yorumladıkları kıyafetleri nedeniyle “kendin yap” felsefesi internet dünyasının en çok arananları arasına girdi.

Kendi tarzını kendi yaratan “hipsterlar” kimi zaman sırt çantasını kapıp dünya turuna çıkıyordu, kimi zaman adını bile duymadığımız müzik festivallerinde sabahlara kadar eğleniyordu. Az eşya, çok deneyim mantığıyla hareket eden bu gruptaki 60’lar ve 70’ler esintisi sadece kadınlara özgü değildi. Erkeklerin de sakallarını uzattığı, içlik gibi görünen yünlü pantolonları günlük stillerine entegre ettiği, kırmızı kareli gömleklerin satış rekoru kırdığı zamanlar nedeniyle “hipster” tanımı aldı, yürüdü.

(Fotoğraf: Pinterest)

Takvimler 2016’yı gösterdiğindeyse dar pantolonlu erkekler ve denim tulumlu kadınlar üçüncü nesil kahvecilerde cirit atmaya başlamıştı. Bir tarafta son model bilgisayarına gömülmüş ciddi suratlar, diğer taraftaysa sahaftan yeni alınmış, buram buram nostalji kokan kitaplara dalmış olanlar vardı. Hangi tarafta olursa olsun bu insanların ortak özelliği, “hipster” trendinin yeni yorumlarını hayata geçirmiş olmalarıydı.

Son 15 senedir hayatımızda olan ve sürekli değişen “hipster” trendini günlük hayatınıza yansıtmak isterseniz, aşağıdaki kurallara göz gezdirmenizi öneririz:

-    Vintage dükkanların yolunu ezberleyin hatta sahipleriyle tanışın. Bu sayede nadide bir parçaya herkesten önce sahip olabilir ve “hipster” aleminin en özgün karakterlerinden biri haline gelebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

-    Lenslerinizi atın, gözlük takın. Özellikle büyük, kemik çerçeveli gözlüklerin “hipster” trendi için olmazsa olmaz olduğunu unutmayın. Optik gözlükler veya güneş gözlükleri fark etmez, bir yolunu bulup bu kuralı uygulayın.

-    Logolardan uzaklaşın. Evet, logolarıyla ünlü pahalı markalar veya her zaman gittiğiniz zincir mağazalardan vazgeçmek zor olacak. Ancak unutmayın ki “hipster” trend bu tür markalardan uzak olmayı gerektiriyor. Üzerinde herhangi bir marka etiketi bulunmayan, eforsuz şıklık sunan parçalar, gardırobunuzun “hipster” kotasını doldurmak için bekliyor.

-    Şallarla aranızı sıcak tutun. Bu sayede onlar da sizi sonbahar ve kış mevsimleri boyunca sıcak tutsun. Farklı renk ve desenlerde, mümkünse el işçiliğiyle zenginleşmiş şallar “hipster” mesajını en hızlı şekilde iletebileceğiniz aksesuarlar arasında.

-    Şalların kullanım alanını genişletmeye ne dersiniz? Önerimiz, şallarınızı katlayıp kıvırarak saç bandı haline getirmeniz. Bir de başın ön tarafında görünecek bir düğümle süslerseniz, sizi bir kez görenlerin tarzınızı bir daha unutmayacağından emin olabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

-    Karıştırın, yakıştırın. Birbirinden çok alakasız görünebilecek farklı kesimlerdeki kıyafetleri, alaka kuramadığınız renk ve desenleri, ışık yılı uzaklıktaki kumaş tiplerini harmanlayın. Bu sayede ne kadar farklı, iddialı ve havalı olduğunuzu gösterme şansınız olacaktır. Tabi “Bu tarz da nesi?” sorularına gururla göğüs germeniz gerekeceğini de hatırlatalım.

-    Dar kalıplı pantolonları biraz daha daraltmaktan çekinmeyin. Özellikle “hipster” erkekleri beş yüz metre uzaktan bile tespit edebilmemizi sağlayan daracık pantolonlar, her ne kadar kan dolaşımınızı tehdit eder gibi görünse de üzerine tercih edilebilecek bol sweatshirt veya trikolarla muhteşem bir görünüm yakalamanızı sağlıyorlar. Evet, doğru tahmin ettiniz; bu görünümün tamamlayıcısı olabilecek tek şey bağcıkları salaş bırakılmış, eskitilmiş botlar.

(Fotoğraf: Pinterest)


-    Sevimli topuklu ayakkabılarla vedalaşın; maskülen hatlara sahip vintage görünümlü ayakkabılarla tanışın. Başlangıçta zorlanabilirsiniz ancak düz tabanların rahatlığına alışanların bir daha topuklu ayakkabılarla barışmama ihtimali olduğunu unutmayın.

-    Bez bir çanta, her “hipster” için vazgeçilmezdir. Eğer klasik bez çantalardan uzak durmak istiyorsanız, hasır çantalar sizin için olabilir. Kutu şeklinde veya yuvarlak hasır çantalar, son zamanlarda çok popüler olduğu için, alışveriş listenizde üst sıralara yükselebilir.

(Fotoğraf: Pinterest)

-    Çantanız kadar cüzdanınız da “hipster” kimliğinizi vurgulamak açısından önemli. Otantik desenlerle süslü bez bozuk para cüzdanları veya eski kitaplardan ilham alarak tasarlanmış ahşap cüzdanlar tercihleriniz arasında yer alabilir.

-    Gömlek ve ceket karışımı olan parçalara yatırım yapın; özellikle de karelilere. Oduncu gömleği olarak da bilinen bu gömleklerin kalın kumaşlarla hazırlanan versiyonları soğuk havalarda ceket niyetine sizi sarabilir. Sıcak havalardaysa askılı bir bulüzün üzerini şık bir şekilde tamamlamak için birebir.

-    Tek parçanın hükmüne inanın. Bazen bir denim tulum, bazen bol kesimli bir sweatshirt, bazen de uzun bir elbiseyi görünümünüzün anahtarı olarak seçin ve o parçayı, rol çalmayacak aksesuarlarla, en sade biçimde tamamlayın.

Şöyle bir bakınca kurallar listesi gözünüzde büyüyebilir. Ancak “hipster” stili kadar sınırları geniş ve içerisinde farklı mini-trendler barındıran başka bir stil yok diyebiliriz. Bu nedenle kurallar arasından dilediklerinizi seçebilir, kendi stilinize göre geliştirebilir hatta gerekirse kendi kurallarınızla bu listeyi zenginleştirebilirsiniz.

Stil Okulu'nun diğer yazıları "Nasıl Boho Olunur" ve "Nasıl Glam Olunur" ile siz de kendi tarzınızı oluşturun! 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.