Plaj Modası

Evet, havanın ne kadar sıcak olduğunun farkındayız. Evet, Ağustos ayı hangi şehirde olursanız olun kendisini iyiden iyiye hissettiriyor. Evet, tam da bu yüzden plaj modasından konuşmanın tam sırası.

Plajın da modası mı olur diye düşünenleri uyaralım; mayo ve bikinilerin yılın belirli bir döneminde, sadece deniz kenarında tercih edilmesi çoktan tarih oldu. Tabi mayo ve bikinilerin tekdüze renk ve modellerle karşımıza çıkması da.

Artık her renk, her desen, her modelde mayolar, bikiniler, mayokiniler ve tamamlayıcı ürünlerle dolan, kendi trendlerini yaratan ve sadece yazın değil, geçiş mevsimlerinde de karşımıza çıkan plaj modası bakalım bu sene bizlere neler sunuyor.

Mayolar Geri Döndü!

Bir zamanlar demode olduğunu düşünmeye başladığımız mayolar artık yeniden plajlarda! Özellikle vücudun kusurlarını kapatması nedeniyle tercih edilen mayolar, tasarımcılar için de tam bir oyun alanı! Küçücük bikinilere sığdırılamayan özgün tasarımların birbiriyle yarıştığı mayolar, geçmişin tozunu üzerinden atabilmek için yeni kalıplar ve desenlerle bir adım öne geçme çabasında. Lüks moda evlerinin birbirinden iddialı çalışmalarıyla yeniden moda severlerin radarına giren bu eski dost başlı başına bir trend olmanın yanı sıra birkaç farklı plaj modası trendini de beraberinde getiriyorlar.

Asimetrik kesimler ve farklı bölgelerdeki dekolteler, mayolarla hayatımıza giren trendler arasında en çok öne çıkanlar diyebiliriz.

Mayoların alıştığımız kesimlerde olması size de sıkıcı gelmeye başladıysa mükemmel asimetrik mayolar tam size göre! Mayonuzun bir boyun askısı diğerine göre daha kalın olabilir veya önü tamamen kapalıyken sırt dekolteniz dudak uçuklatabilir; her nasıl olursa olsun asimetrik kesimler sayesinde yakalayacağınız farklılık, bakışları üzerinize çekecektir. Mayonuzdaki renk ve desen farklılığıyla asimetrik bir hava yakalayabileceğinizi de hatırlatmakta fayda var.

(Fotoğraf: Pinterest)

Mayonuzun belki de hiç beklenmeyecek bir bölgesinde yer alan ufak tefek dekolteler de sezonun plaj trendlerini takip etmenizi sağlayabilir. Özellikle göğüs ve sırt bölgelerinde küçük pencereler, sık şeritler veya yuvarlaklar şeklinde karşımıza çıkan dekolteler plajın en iddialısı ünvanını kazanmak için birebir.

El Emeği, Göz Nuru

(Fotoğraf: Pinterest)

Başlığı görünce korkmayın, sizi yoracak değiliz. Ancak el işçiliği ile üretilen (veya öyleymiş gibi yapan) tasarımların trend yarışında bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. El boyaması gibi görünen grafik desenler, özel yapım hissi veren işlemeler ve tabi ki danteller! İç çamaşırı dünyasından ödünç alınan dantellerin plajlarda kendisini göstermesi bizi şaşırtmadı ancak siz bu trendi denerken bir hayli şaşırabilirsiniz. Aman dikkat, iç çamaşırı çekmeceniz ve mayolarınızı sakladığınız çekmeceyi birbirinden biraz uzak tutmakta fayda var.

Plajda Bile Yüksek Bel!

(Fotoğraf: Pinterest)

Daha önce “En Couture Trendler” yazımızda kendisini gösteren yüksek bel trendi, plajda bile peşinizi bırakmayacak gibi. Miami’de düzenlenen ve plaj modasının nabzının attığı defilelere damgasını vuran yüksel bel trendi, alıştığımız bikinilere yeni bir bakış getiriyor.

Yeni bir bakış demişken; bu yüksek belli bikini altları sizin de aklınıza 1950’lerin bikini modellerini getirip renkli bir nostalji yaşamanıza neden olabilir. Ancak unutmayın, 2016’nın yüksek belli bikini trendinde bikini üstleri çok daha modern yorumlanmış.

Karnınızdaki ufak tefek şişkinlikleri en iyi şekilde kamufle edebilecek ve basenlerinizi kusursuz şekilde toparlayacak yüksek belli bikini altı modelleri o kadar iddialı ki bikini üstlerinde olabildiğince sade tercihler yapmakta fayda var. Özellikle bando model (askısız ve bağcıksız) bikini üstleri, yüksek belli bikini altınızın tamamlayıcısı olmak için ilk sırada bekliyor.

Püsküllü Bela

(Fotoğraf: Pinterest)

Bir süredir her yerde karşımıza çıkan püsküller plajdan da eksik kalacak değildi ya? Kimi zaman bir mayonun göğüs bölgesinde, kimi zaman bir bikini üstünün bağcıklarında kimi zaman da bir bikini altında etek görevi görecek şekilde karşımıza çıkan püsküller adeta tatlı bela.

Püskül trendinin öncelikle podyumlarda, sonrasında da plajlarda sıklıkla karşımıza çıkması sizi de cesaretlendirsin, “Acaba püsküller birbirine karışır mı?” ya da “Bir tanesi koparsa ne yaparım?” gibi endişeleri bir kenara bırakın ve kendinizi birkaç sezon daha devam edecek bu trendin kollarına atın.

Peki Hangi Renkler?

(Fotoğraf: Pinterest)

Sezonlar gelip geçse de plajda hakim renklerin ne olduğu az, çok bellidir.

- Eğer henüz mükemmel bronzluğu yakalayamadıysanız beyaz rengi tercih etmeyin.

- Turkuaz ve turuncu gibi yaz renkleri her zaman kurtarıcınızdır; alışveriş listenize ekleyin.

- Toprak rengi, yağ yeşili, safran sarı gibi renkler tek başına veya birbirleriyle birlikte kullanıldığında “cool” bir görüntünün anahtarı olabilir. Ancak renk eşleştirmelerinin felaketle sonuçlanmaması için seçeceğiniz renk ikilisine dikkat edin.

- Eğer desenli bir mayo veya bikini tercih edecekseniz ya seçeceğiniz markanın iddialı olduğu bir tasarımı tercih edin ya da denizci teması gibi güvenli sularda yüzmenizi sağlayacak desenlere öncelik verin.

Son Dokunuş

Trendleri takip eden tasarımlar veya içinde rahat ettiğiniz için yıllardır tercih ettiğiniz modeller; plaj için seçiminiz ne olursa olsun asla tek başına yeterli değil. Plaj modasında trendleri yakalamanın altın kuralı, son dokunuşu en iyi şekilde gerçekleştirmek. Bunun içinse yardımcınız tabi ki aksesuarlar ve plaja özel güzellik uygulamaları.

(Fotoğraf: Pinterest)

2016, mayo ve bikiniler kadar iddialı kimonoların yılı olmaya devam ediyor. Daha önceleri pareolar sayesinde farklı stil oyunları deneyen kadınlar için birbirinden iddialı desenlerde, özel işlemelerle kişiselleştirilebilen kimonolar yeni bir nefes oldu.

Kimono trendini takip eden bir diğer tamamlayıcı trend de geniş hasır şapkalar. Üzerinde esprili mesajların yazılı olduğu geniş hasır şapkalarla henüz karşılaşmamış olanlara önerimiz, Instagram takip listelerini güncellemeleri. Çünkü istisnasız her stil ikonu en az bir kere bu şapkalar sayesinde beğeni sayısını katlamayı başardı.

(Fotoğraf: Pinterest)

Plajın bir diğer tamamlayıcısı olan sandaletlerse bu sezon doğallıktan yana. Hasır örgüler, halatlar veya ahşap dokunuşuyla ilk insanın elinden çıkmışa benzeyen modellerin neden bu kadar tutulduğunu anlamak güç değil; doğaya dönüş trendi, denize dönüşü hasretle bekleyen kadınların da radarına girdi.

Gelelim güzellik uygulamalarına. Malum, güneş ışınlarının zararlı etkileri cildi anında etkiliyor ve karşılaşmak istemeyeceğimiz hasarlarla baş başa bırakıyor. Plajda vakit geçirmeden önce, cildinizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir bakım ritüeline zaman ayırmakta fayda var. Cildinizin ihtiyacı olan nemi doğru şekilde alabileceği besleyici bir krem ve tamamlayıcı olarak yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmak ilk akla gelen yöntem. Eğer cildiniz aşırı derecede hassassa ve güneş lekeleri gibi sorunlarla başa çıkmanız gerekiyorsa daha medikal içerikli ürünleri kullanmak için doktorunuza danışmaksa en doğru tercih.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.