Aksiyona Hazırlanın: Aksiyon Kameraları İle Hayata Farklı Bakın

Macera tutkunlarından tutun da çareyi doğaya kaçışta bulanlara; doğa bizlere bir çok güzellik sunuyor ve bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Doğa ile iç içe yaşadığımız anları ölümsüzleştirmek istediğimizde ise karşımıza çıkan en büyük engellerden birisi yine doğanın kendisi. Teknolojinin hayatlarımıza girmesi, sosyal medya hesaplarından her gün paylaşılan birbirinden yaratıcı içerikler… Doğanın içinde yaşadığımız o güzel anları bizler neden paylaşmayalım ki?

Zorlu koşulların içinden

Aksiyon kameralarının en büyük özellikleri bir çok doğal koşula karşı dayanıklı olması. Yağmurdan ve ya kardan bahsetmiyorum. Suyun içinde metrelerce derinlikten video kaydı yapmaktan tutun da, en zorlu ve soğuk koşullarda sarp kayalıklara aldırmadan ve her türlü darbeye karşı dayanarak birbirinden çılgın anlarımızı ölümsüzleştirecek, bu ufak ama bir o kadar da yetenekli cihazların yardımıyla hiç bir doğa olayına aldırmadan dilediğimizce çekim yapabilme kapasitesi kazanıyoruz. Aksiyon kamerası nedir diye sorduğumuzda ise verilebilecek en iyi ve basit cevap, her türlü koşula karşı dayanıklı hale getirilmiş video kameralarıdır.

Denizde, kumsalda hep yanınızda

Aksiyon kameralarının en büyük özelliği suyun altında metrelerce derinlikte çekim yapabilmesi. Genelde ya gövdelerin kendisi su geçirmez oluyor ya da aldığınız aksiyon kamerasının içinde suya dayanıklı kutusu çıkıyor ve bu sayede suya ve darbeye karşı dayanıklılık kazanıyor. Hal böyle olunca da aksiyon kameraları için hem uygun fiyatlı hem de yeterince portatif su altı kamerası oluyor diyebiliriz. Su geçirmediği gibi haliyle toz ya da kum gibi ufak partikülleri de geçirmediği için kumsalda ya da çamurlu ortamlarda, kullandığımız cep telefonu ya da fotoğraf makinelerini sokamadığımız ortamlara gönül rahatlığıyla sokabiliyoruz.


Karlı zirvelere yolculuk

Aksiyon kameralarının bir diğer can alıcı özelliği ise bir çok cihazın çalışırken zorlandığı soğuklara aldırmaması. Bu nedenle ister profesyonel bir tırmanışçı ya da kayakçı olun, isterseniz kış sporları ile ilgilenen bir amatör, aksiyon kameraları her zaman en yakın dostlarınızdan birisi olacaktır. Ayrıca darbeye karşı dayanıklı oluşu ve portatif yapısı sayesinde vücudunuzun üstünde her hangi bir yere takabilir ve yaşadığınız deneyimleri ölümsüzleştirebilirsiniz. Darbeye karşı dayanıklı yapısı sayesinde siz düşseniz bile aksiyon kameranız için endişelenmenize gerek yok.


Şehir içinde yollarda

Aksiyon kameralarının bir diğer kullanım alanı da şehirler. Motor ve ya arabamıza bir aksiyon kamerası yerleştirerek hem kendinize ekstra bir güvenlik sağlamış olup hem de yaptığınız yolculukları ölümsüzleştirmiş olursunuz. Motor kullanıcıları için daha çok kask üstüne  takmayı tercih ediyor bu sayede kaydedilen görüntüyü izlerken tamamen motoru kullanan kişinin görüş açısına sahip olabiliyorsunuz.

Hangi aksiyon kamerası

Aksiyon kameraları yaygınlaştıkça çeşitli bütçe ve kullanım alanları için de piyasada bir çok aksiyon kamerası bulunmaya başladı. Eğer en ucuz aksiyon kamerasına sahip olmak istiyorsanız, bazı özelliklerden ve kaliteden feragat ediceksiniz demektir. Bu video kalitesi ya da Wi-Fi gibi bazı özellikler olabilir.

Her ne kadar aksiyon kameralarını bu kadar popüler kılan marka GoPro olsa da, Ricoh, Garmin, Polaroid, Sony gibi bir çok marka GoPro’ya yakın kalite ve fiyatta aksiyon kamerası çıkartmaya başladı. Aksiyon kameralarının haricinde su altı fotoğraf makineleri de fotoğraf çekmek isteyenlere iyi bir alternatif olarak gözüküyor. Aksiyon kamera ya da su altı fotoğraf makinesine yatırım yapmak istemeyenlerin imdadına ise su geçirmez cep telefonu kılıfları yetişiyor.


Aksiyon kameraları kimlere göre?

  • Geniş açı lens ile dünyaya farklı bir perspektiften bakmak isteyenler

  • Kompakt boyutlarıyla devamlı yanında çekim yapabileceği bir ekipman bulundurmak isteyenlere

  • Ek bir masraf yapmadan darbeye, suya ve hava koşullarına dayanıklı bir kamera edinmek isteyenlere

  • Bir çok aksesuarı ile motor sporları tutkunlarına

  • Drone ile çekim yapmak isteyenlere


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.