En ‘Couture’ Trendler

Kimi zaman baş döndüren bir hıza ulaşan moda haftaları, defileler ve özel sunumlar arasında moda takviminin öyle bir dönemi var ki nefesler tutulur, eleştiren bakışlar podyuma yönelir, ‘iyinin de iyisi’ diyebileceğimiz tasarımlar arasında kıyasıya bir rekabet başlar.

En ufak bir hatanın kabul edilmediği, lüks moda markalarının sadece işçiliklerini değil aynı zamanda vizyonlarını da konuşturdukları ‘couture’ defileleri işte bu rekabetin gölgesi altında, belli belirsiz bir gerginlikle geçse de biz moda severlerin payına düşen hayallerimizin bile ötesine geçen tasarımlarla karşılaşmak olur. Bir de tabi bu ulaşılmaz tasarımlardan aldığımız ilhamla gardırobumuzu değiştirmek ve geliştirmek.

Aklınıza ‘E madem bu tasarımlar ulaşılmaz, biz nasıl gardırobumuzu bu tasarımlarla yenileyeceğiz?’ sorusu geliyorsa, cevap basit: Trendlerden ilham alarak. Öne çıkan ‘couture’ trendler ve bunları güncel ürünlerle nasıl yakalayacağınıza birlikte göz atalım mı?

Yüksek Bel

Hayır, bu defa denim pantolonlar ya da taytlar değil, elbiseler yüksek belli. Bu tür elbiselerin göğüs bölgesinin altında başlayan uçuş uçuş etekleri de dramatik bir görünümün tamamlayıcısı. Normalde bu tür bir kesim, sizi olduğunuzdan daha kalın gösterme riski taşısa da ‘couture’ ustaları modanın matematiğini çözerek bir peri masalında olduğunuzu hissetmenizi sağlayacak dokunuşu gerçekleştirmişe benziyor. 


Tarihi Napolyon’un hüküm sürdüğü yıllara dayanan ve sarayda sıklıkla tercih edilen bu kesimin güncel versiyonlarını bulmak için elbise modelleri arasında sıkı bir araştırma yapmakta fayda var.

Altın Dokunuş

Valentino podyumundaki yüksek yakalı, altın işlemeli tulum ‘couture’ hafızamızdaki yerini aldı; tabi altın bir dokunuşla ışıldayan diğer parçalar da. Bazen bir etek ucu işlemesi, bazen altın renkli bir düğme ile karşımıza çıkan bu dokunuş, en kolay şekilde günlük hayata karıştırılabilecek trendlerden.


Bu trendin önemli bir özelliği de sadece kıyafet veya aksesuarlarda değil, makyaj uygulamalarında da karşımıza çıkması. Makyaj uygulamanızın bazında altın ışıltılı ürünler tercih edebileceğiniz gibi günlük, hafif makyajınızın göz çevresi bölgesine altın ışıltıları uygulayarak da bu trendi yakalayabilirsiniz.

Tüy Gibi Hafif

Evet, uçuşan etekler her ‘couture’ defilenin olmazsa olmazıdır. Bir de işin içine tüylerle bezeli, saatler hatta günler süren bir işçiliğin ürünü olanlar girerse değmeyin keyfimize. Sadece izlerken bile keyif veren bu tüy detaylı etekleri alın, üç veya beşle çarpın, işte ‘couture’ haftasının en çok konuşulan trendlerinden birisiyle karşı karşıyasınız.


Lagerfeld’in pembe tüylerle kaplı pelerinlerine ulaşmak zor olsa da tüy detaylı aksesuarlar, tüy detaylı manşetlerle zenginleşen gömlekler veya etek uçlarını tüylerle hareketlendiren elbiseler gardırobunuzda kendisine yer bulabilir.

Denim Teorisi

Günlük giyimin ayrılmaz parçası denimi ‘couture’ defilelerde görmek moda severleri bir hayli şaşırtmışa benziyor. Ancak ne diyebiliriz ki? Moda dünyası sürprizlerden aldığı güçle yaratıcılığını katlamayı bir hayli seviyor.

Kaliteli denim kumaşların el işçiliğiyle zenginleştiği, farklı kumaşlarla birlikte kullanılarak bir adım ileriye götürüldüğü Viktor&Rolf gibi defileler sayesinde gardırobunuzda eskimeye yüz tutmuş denim ceket ve pantolonlara gün doğdu diyebiliriz. Yaratıcılığınızı kullanıp düğme, iplik ve boncuk gibi malzemelerle kendi ‘couture’ parçanızı yaratabileceğiniz gibi bu denim parçalar arasından seçtiklerinizi de değerlendirebilirsiniz.

Kat Kat

Bir kat, bir kat daha; işte podyumların en öne çıkan trendlerinden pililer karşınızda. Bazen dar şeritler halinde, sık sık katlanmış parçalarla, bazen de geniş ve hacimli katlarla şekillendirilmiş parçalarla kendisine yer edinen pili trendi, özellikle Dior defilesiyle birlikte sonbaharın vazgeçilmezi olacağını ispat etti.


Günlük hayata uygulaması en kolay trendlerden olan pili trendi sayesinde ‘couture’ hissini bir iş toplantısında veya arkadaşlarınızla çıktığınız bir akşam yemeğinde yaşamamanız için bir engel yok gibi. Ne dersiniz?

Ortaya Karışık

Moda dergileri ve editörlerin gözünü diktiği beş ana trend arasında kendinizi yakın hissettiğiniz bir tanesini bulamadıysanız endişeye lüzum yok. Zira ‘couture’ moda haftası boyunca karşımıza çıkan tasarımlar arasında moda otoritelerinin ıskaladığı ancak alışveriş tutkunlarının gözünden kaçmayan trendler de var.


Bir süredir sesi soluğu çıkmayan, bu nedenle de kendini özleten kadifeler, önümüzdeki sonbaharın olmazsa olmazları arasında. Elie Saab ve Giambatista Valli gibi defilelere asil bir ruh katan kadifeler sadece ağırlığından yerinden kalkmayan elbiselerle değil, şık topuklu ayakkabılarla da karşınıza çıkabilir. Ee, ne de olsa lüks ayakta başlar! (Böyle bir atasözü yok ancak pek çok kadın bu sözü doğrulayacaktır.)

İlkbahar ve özellikle yazdan sonbahara taşan bir trend olan çiçek desenleri,  moda dünyasının değişmeyen yüzünü temsil ediyor gibi. Son birkaç yıldır, çiçek deseni baskılı veya çiçeklerle bezeli ne tasarlansa yok satıyor. Belki de farkında olmadan ikinci bir ‘çiçek çocuk’ jenerasyonu yetişiyor, kim bilir?


Göz atacağımız son ‘mini-trend’ ise fiyonklar. Fazlasıyla prenses, fazlasıyla sevimli olan fiyonkları biraz daha kadınsı hale getiren yorumlar sayesinde yaşınız kaç olursa olsun bu trendi deneme şansına sahip olacaksınız. Özellikle aksesuarlarda karşımıza çıkan minik fiyonklar dışında en göze çarpan örneklerse omuz bölgesi veya yakada karşımıza çıkan devasa fiyonklar.

‘Couture Güzellik’

Trendleri sadece tasarımlarda aramak, saç ve makyaj sanatçılarına haksızlık etmek olur. ‘Couture’ haftası boyunca farklı defilelerin saç ve makyaj uygulamaları, en az tasarımlar kadar konuşuldu.

Alberta Ferretti defilesinden aklımıza kazınan saç aksesuarları, Dior defilesinde dikkatleri modellerin gözlerine çeken makyaj uygulaması, Chanel’in saç bantlarıyla hareketlendirdiği çılgın saç tasarımı gibi ‘couture’ güzellik uygulamaları arasında en dikkat çeken ve birinciliği paylaşan iki uygulama Givenchy’nin ıslak saçları ve Ulyana Sergeenko’nun buz tutmuş kirpik ve kaşları oldu.



Bu uygulamaların hepsini günlük hayatta tercih etmenin imkanı olmasa da özellikle göz çevresindeki renk ve şekiller bize gösteriyor ki sonbahar, farklı göz makyajı uygulamalarının öne çıkacağı bir sezon olacak.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.