Hangi Instagram Karakterisiniz?

Instagram dünyası, yüzlerce farklı paylaşım tipinden oluşan, uçsuz bucaksız bir dünya. Bir fotoğrafın renk tonu, ışık yoğunluğu, en boy oranı, çekilme açısı gibi pek çok faktöre göre bu paylaşım tiplerinin çoğaldığını söylemek mümkün. Hele bir de fotoğrafın içerisinde yer alan stil sahibi parçaların ne kadar farklılaşabileceğini düşünürsek, bu dünyanın sınırlarının olmadığını düşünebiliriz.

Özellikle moda ve yaşam stili paylaşımlarıyla zenginleşen Instagram’da kullanıcılar paylaştıkları içeriklere göre farklı farklı adlandırılabiliyor. Biz de kendi listemizi yaparak Instagram stillerine bir göz atalım dedik. Bakalım bu listedeki paylaşımlar size de tanıdık gelecek mi?

 

Işığın Peşinde

Bu profiller, ışıl ışıl fotoğraflarıyla günümüze aydınlık katan, hatta abartmış gibi olmayalım ama “ufuktan bir güneş gibi doğan” fotoğraflarıyla bir adım öne çıkıyorlar. Aydınlık ve ferah fotoğraflarda minimal bir etkinin hüküm sürdüğü “Işıl Işıl” Instagram profillerinde mermer desenli bir obje, pastel tonlarda elbiseler veya altın rengi detaylara rastlamanızsa kaçınılmaz.

Bu fotoğraflardaki aydınlık ve ferahlık hissi fotoğraf düzenleme uygulamalarının marifeti olabileceği gibi güzel bir gözün yakaladığı doğal bir yansıma da olabilir. Bu tür fırsatları değerlendirebilmek için işlemeli ayakkabılar veya üst üste takılarak “arm party” trendine selam çakan aksesuarlar olmazsa olmazlarınız.

 

(Fotoğraf: Instagram)

 

Siyah Cazibe

Hayır, karanlık tarafa geçmeyin; şimdilik sadece siyahın asaleti ve sadeliğin gücünü keşfetmekle yetinin. Siyah rengin hakim olduğu Instagram paylaşımları karışık bir ruh halinin depresif kısmını yansıtabileceği gibi renk ve desenler yerine formlar ve kesimler aracılığıyla kendisini anlatmak isteyenlerin hikayelerini de anlatabilir. Özellikle “pitch black” adı verilen siyahın en dip tonları, birden fazla siyah parça kullanılarak hazırlanan kombinlerin kurtarıcısı olarak adlandırılabilir. (Unutmayın, siyah parçaların tonları arasındaki renk farkları, görünümünüzün istediğiniz etkiyi yaratmasına engel olacaktır.)

“Siyah Cazibe” sizin için de denenebilecek bir Instagram stiliyse gardırobunuza birkaç siyah parça eklemeniz gerekli. Başlangıç için önerimiz, siyah topuklu ayakkabılar ve siyah bir kol saati. Konuyu ileri seviyeye taşımak isterseniz, bir “küçük siyah elbise” ile ilk adımı atabilirsiniz.

 

(Fotoğraf: Instagram)

 

Serin Duruş

Ah, o hep özendiğimiz “cool” Instagram fotoğrafları yok mu? İşte onlar, bu kategorideki kullanıcıların hesaplarında karşımıza çıkıyor ve her seferinde aklımızı almayı başarıyor. Toprak tonlarını beyazla dengeleyen, bazen çimento grisini bazense çok açık tonlarda bir maviyi fotoğrafın bir köşesine iliştiriveren “Serin Duruş” paylaşımları bize fotoğraf düzenleme uygulamalarının önemini bir kere daha gösteriyor. Evet, o hasır şapka gerçekte de çok şıktır, o beyaz sneaker ayakkabılar zaten havalıdır ancak VSCO uygulamasında A4 filtresinden sonra hayat çok daha farklı, değil mi?

Bir ipucu: Bu fotoğraflarda tek bir rengin ağırlıkta olmasındansa farklı renklerin ve dokuların uyumlu bir şekilde yer alması önem taşıyor. Örneğin, açık pembe renkteki yün bir kazağın altına tercih edilebilecek duman grisi kumaş pantolon ve beyaz sneaker ayakkabılar hem stil sınavında yüksek not alır, hem Instagram’da fazlasıyla beğeni toplar.

 

(Fotoğraf: Instagram)

Küçük Bir Dokunuş

Bazen her şey susar, her renk solar, herkes yok olur ve kalabalığın içinde tek bir şeye odaklanırsınız. İşte bu hissi Instagram paylaşımlarına taşırsanız, “Küçük Bir Dokunuş” ile farklılaşırsınız. Tamam, olay bu kadar şairane değil ancak bu, güzel fotoğraflar çektiğiniz gerçeğini değiştirmiyor.

Genellikle gündelik yaşantılarında da sadeliğin bir köşesinden taşan yaratıcı bir dokunuşu veya düzenin içerisindeki planlanmış bir düzensizliği yakalamayı seven bu profillerin stillerinde de ufak tefek sürprizlerle karşılaşmanız olası. Ön ve arkasında farklı tipte desenler bulunan gömlekler, asimetrik kesimli elbiseler, iddialı renklerde detaylara sahip ayakkabılar bu farklılaşmanın anahtarı olabilecek parçalar.

 

(Fotoğraf: Instagram)

 

İddia Makamı

Çok, daha çok, en çok! Sanki bu fotoğraflar gerçek değilmiş de bu Instagram kullanıcıları bir hayal dünyasının içinde yaşıyormuş gibi hissettiren paylaşımlar, “İddia Makamı” olarak adlandırılabilir.

Fotoğrafın çekildiği mekanın sıra dışı olması elbette önemli; ancak, fotoğrafta yer alan diğer şeylerin de sıradanlıktan uzak olmasına dikkat edilmeli. Grafik desenli bir elbise, büyük ve renkli taşlarla bezeli bir bilezik, aynalı camlı güneş gözlükleri ve içerisine dünyaları sığdırabileceğiniz büyük bir çanta, bu profilde karşımıza çıkabilecekler arasında. Tabi bir de sınırsız yaratıcılık.

 

(Fotoğraf: Instagram)

 Bonus

Bu tip paylaşımları yaratabilmek için aklınızda bulunması gerekenlerse şöyle:

Instagram’ın klişe tanımlamalarından faydalanmaya bakın. Örneğin #ihavethisthingwithfloors etiketiyle paylaşılan fotoğraflara bir göz atarsanız, yaratıcı zeminler üzerinde fotoğraflanmış şık ayakkabılarla karşılaşacaksınız. #ootd ise kullanıcıların o gün yarattıkları kombinlere göz atmanıza yardımcı olacak. 

Instagram’da öne çıkan karakterlerin de sıklıkla kullandıkları fotoğraf düzenleme uygulamalarına başvurun. Facetune ile fotoğrafınızdaki ufak çaplı pürüzleri ortadan kaldırabilir hatta bir beden incelebilirken VSCO, Color Story, Snapseed gibi uygulamalarla ışık, renk ve ton ayarlamaları yapabilirsiniz. İşi bir adım öteye götürüp sanat eserlerine benzer fotoğraflar yaratmak içinse önerimiz, son zamanların en popüler uygulaması olan Prisma.

Stilinizi paylaşmak için önerimiz, aynı kombini farklı şekillerde fotoğraflamanız. Örneğin bir fotoğrafta kombininizin tamamı görünürken bir sonrakinde sadece belden yukarı görünecek yakın plan bir çekimi tercih edin. Bu sayede aksesuarlarınızın detaylı bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. Üçüncü paylaşımınız ise aksesuarlarınızın (güneş gözlüğü, cüzdan, çanta vb.) bir masa üzerinde, günlük hayatınızdan bir anda görüntülendiği bir fotoğraf olabilir.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.