Pokemon Go: Pokemon Ustası Olma Rehberi

Bir çoğumuz çocukluğumuzdan hatırlarız Pokemonları, bazılarımız ise çocukluğumuza denk gelmese de, bir şekilde aşina olmuşuzdur çizgi filmi ile. Hatta Pokemon öyle bir hal almıştı ki zamanında, Pokeimam diye, o yıllara damgasını vuran ve Pokemon terbiyecisi Ash ile imamın mücadelesini anlatan bir animasyona bile yapılmıştır.

Aradan geçen yılların ardından artık PokeToplarımıza koyduğumuz Pokemonları kapıştırmak hayali kısmen de olsa gerçek oldu.

Nedir Pokemon Go?

Pokemon Go, Niantic tarafından geliştirilmiş ve The Pokemon Company tarafından yayımlanmış iOS ve Android tabanlı bir artırılmış gerçeklik yani agumented reality oyunudur.

Hani çizgi filmin ekranlarda olduğu dönemde bir çoklarının “keşke gerçek olsalar da biz de Pokemonları yakalayıp kapıştırsak” şeklinde kurduğu hayaller artık gerçek oldu. Gerçek zamanlı bir harita üzerinden telefonun ekranından Pokemon’ları yakalayıp, geliştirip kapıştırabileceğiniz bir oyun olan Pokemon Go, şimdiden dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi tarafından oynanmakta.


Nedir peki bu arttırılmış gerçeklik?

Çevremizdeki gerçekliğin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek sağlanıp sunulduğu ortama verilen addır artırılmış gerçeklik. Pokemon Go üzerinden örnek verecek olursak; gerçek zaman ve yer tabanlı, yani bulunduğumuz bölgenin gerçek haritası üzerinden diğer kullanıcılara rastladığımız, onlar ile alışverişte bulunduğumuz ve Pokemonları toplayabildiğimiz bir oyun.

Pokemon Go’yu telefonumuza nasıl indirebiliriz?

Pokemon Go bir çok ülkede çıkmış olsa da hala ülkemizde Apple Store ya da Google Play üzerinden indirilemiyor çünkü ülkemizde hala resmi olarak çıkmış durumda değil. Fakat bu demek değil ki Pokemon Go’yu ülkemizde oynayamıyoruz.

Öncelikle belirtmekte fayda var, Pokemon Go yalnızca iOS ve Android platformalrında mevcut. Yani Windows Phone'larda mevcut değil. Peki iOS ve Android cihazlarınıza Pokemon Go’yu nasıl indirebilirsiniz?

iOS

Öncelikle belirtmekte fayda var, Pokemon Go, iPhone 5 ve üstü modellerde iOS 8 ve üstü sürümler için mevcuttur. Jailbreak yapılmış cihazlarda desteklenmediğini dip not olarak düşelim.

Peki iPhone’unuz yukarıda bahsettiğimiz gereksinimleri karşılıyorsa Pokemon Go’yu nasıl yükleyebilirsiniz?

Öncelikle Apple Store üzerinden oyunu indirmeye çalışanlar, oyunun desteklenmediğini görmüşlerdir. Bunun için öncelikle Apple Store hesabınızdan çıkın ve Pokemon Go’yu aratın. Oyunu buldup indir dediğinizde sizden ya üyelik girişi yapmanızı ya da yeni hesap oluşturmanızı isteyecektir. Yeni hesap seçeneğini tıklayıp Yeni Zelanda üzerinden hesabınızı oluşturuyorsunuz. Eğer bunları yapmanıza rağmen olmadıysa devamı; ayarlar / genel / sınırlamaları aktif hale getirip, sınırlamalar kısmının ortalarda izin verilen içerik ve alt tarafında derecelendirme var. Yeni Zelanda'yı oraya yapıştırın. E-mail onayından sonra oyunu telefonunuza indirebilirsiniz.

Android

Android için internette birçok yerde .apk dosyası bulunmakta. Fakat biz cihazınızın güvenliği için bunları indirmemenizi tavsiye ederiz ve oyunun ülkemizde çıkmasını beklemenizi öneririz. 

Pokemon Go nasıl oynanır?

Öncelikle Pokemon kavramına hakim değilseniz üzülmeyin, oyunun başlangıcında bu tür hakkında bir bilgilendirmeye tabii tutulacaksınız. Farklı çeşit, şekil ve boyutlarda 100 den fazla Pokemon var. Şimdiye kadar rastlanan türler Fairy, Psychic, Electric, Grass, Water, Ghost, Bug, Rock, Ground, Poison, Flying ve Normal türler.

Her coğrafi bölge spesifik Pokemon türleri barındırmakta. Eğer hep aynı bölgelerde dolaşıyorsanız hep aynı tür Pokemon’a rastlamanız olası. Eğer dolaştığınız çevreyi değiştirir ve büyütürseniz o zaman farklı türde Pokemonlara ulaşacaksınız. Örnek vermek gerekirse bölgenizde bir göl, deniz ve ya kumsallar varsa water yani su tipi Pokemonlara rastlayacaksınız.

İlk Pokemon'unuzu nasıl yakalarsınız?

Oyuna başlayıp profilinizi tamamladıktan sonra karşınıza 3 Pokemon belirecek: Bulbasaur, Charmander ve Squirtle. Bir tanesini yakaladıktan sonra diğer ikisi kaybolacaktır.

Pokemon Go’ya Pikachu ile nasıl başlarsınız?

Eğer karşınıza çıkan 3 seçeneği üç ya da dört kez geçerseniz karşınıza tek bir seçenek çıkacaktır; Pikachuuu!


Diğer Pokemonları nasıl yakalarsınız?

Oyuna başlayıp ilk Pokemon'unuzu yakaladıktan sonra sıra diğerlerini yakalamakta. Çevrede dolanırken karşınıza bir çok vahşi Pokemon çıkacaktır. Kalabalık alanlarda bulunmanız şansınızı artıracaktır. Pokemonlar çoğunlukla PokeStop yani PokeDuraklarında bulunur. Çevrenizdeki sanat etkinlikleri, turistik bölgeler ve alışveriş merkezlerinde bulunmanız şansınızı artıracaktır.

Siz çevrede yürüdükçe oyun içindeki avatarınız da haritada eş zamanlı sizinle hareket edecektir. Eğer bir Pokemon’a yakalayacak kadar yaklaşırsanız o Pokemon ekranınızda belirecektir. Gözünüz ekranda yürümek tehelikeli olacağından oyun siz telefona bakmadan da oynayabileceğiniz şekilde tasarlanmış, telefon yanınızda yürürken eğer bir Pokemon’a rastlarsanız oyun size hemen titreşimle bildirim yollayacaktır ve eğer telefonunuz sessizde değilse Pokemon’un kendine has sesini duyacaksınız.

Bir Pokemon’a rastladığınızda sıra ona bir PokeTopu atmaya geliyor. Oyun içinde PokeTopunu ekran üzerinden parmağınızla tutup fırlatarak atabilirsiniz. Parmağınız topun üzerindeyken ekranda büyüyüp küçülen bir yuvarlak belirecektir ve PokeTopunu halka en ufak biçimindeyken fırlatırsanız Pokemon’u yakalama şansınız o kadar artar.


Pokemon Go hangi cihazlarda oynanır?

Daha önce de belirtmiş olduğumu üzere, Pokemon iOS ve Android cihazlar için mevcuttur. Bunların içinde tabletler ne yazık ki yok. Sadece cep telefonlarınız ile oynayabilirsiniz.

Daha rahat takılmayan ve sizi üzmeyecek bir oyun için donanım gereksinimleri:

  • Android 4.4 - 6.0.1 arası sürümler

  • 720x1280 çözünürlüklü ekran

  • Hızlı bir internet bağlantısı (Wi-Fi, 3G ya da 4,5G)

  • GPS ve Konum servisi

  • Intel işlemciler desteklenmemekte

  • En az 2GB RAM

Pokemon avcısı olmak için başka neler ihtiyacımız var?

Bir pokemon ustası olmak için akıllı telefon tek başına yeterlidir. Fakat oyun içinde ustalaşmanız ve daha rahat oynayabilmeniz için bazı ekstralar da alabilrisiniz:

  • Pokemon Go Plus , Pokemon Go oynarken sizin daha rahat hareket etmenizi sağlayan bir bilekliktir. Cihaz akıllı telefonunuza Bluetooth yardımı ile bağlanır ve sizi oyun içindeki olaylar hakkında haberdar eder.

  • Pokemon Go cep telefonunun şarjını çok kısa sürede bitirecektir, bu nedenle oyunu oynarken yanınızda bir powerbank bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.