Çağımızın Modası: Butik Pasta

Alışılmış pastane konseptinin dışında, daha modern ve kişiye özel hizmet sunan butik pastacılık, pastacılığın tasarımsal bir boyutunu oluşturuyor. Dünya’da yaygınlaşmaya başlayan ve de hızla gelişerek adından söz ettiren bu sektörü en iyi açıklayan tanım ise şüphesiz “haute-coutre”. Pastacılık sektörünün yeni kulvarı olarak adlandırılan bu alan, gelen talep doğrultusunda, kişiye özel hazırlanarak yaratıcılığın sınırlarını zorluyor.

Pastacılığın gelişebilmesi için 3 altın kural var; Hijyen, lezzet ve kalite.

Hem Zevkli Hem önü Açık Butik pastacılık alanında kendini kişisel veya profesyonel olarak geliştirmek isteyen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Henüz başlangıç aşamasında olup bu işi keyif için yapacaklar kitap ile başlayabilirler. Kitaplarda modellemenin yanı sıra farklı tarifler de öğrenebilirsiniz. Eğer bütçeniz müsaitse ve bu işe ayırabileceğiniz zamanınız da varsa pastacılık kurslarına gidebilirsiniz. Eğitimlerin daha çok workshop şeklinde verildiği bu kurslarda görsellik yanı önemli olan bir iş olduğu için ölçme, oran – orantı gibi konulara hakim olmak avantajlı oluyor. Eski bilgilerinizi unutup yeniliklere açık olmak ve bu işin duayenleri takip etmek de avantajlı olacaktır.

Şeker Hamuru Nedir ?

Şeker hamuru, pastalar kekler ve özellikle düğün pastalarının üzerini kaplamak veya dolgu malzemesi olarak kullanmak üzere, genellikle sadece su ve şekerden yapılmış bir hamur çeşididir. Pasta veya kurabiye süsleme işi yapan kişilerin çoğu hazır şeker hamuru ürünlerini kullanmakta. Doğum günü pastaları, düğün pastaları,  özel günler için yapılan kurabiyeler veya cupcakelerin süslemesi için kullanılıyor. Genelde 10 kişilik bir pasta için 850 gram şeker hamuru yeterli olabiliyor. Satın alırken ise, son kullanma ve üretim tarihine dikkat etmeyi unutmayın. Çünkü bayatlamış hamurlar çok sert olacağı için emeklerinizin boşa gitmesini istemezsiniz.


Görsellik İçin: Keskin Kenarlı Pastalar Keskin kenarlı pasta nedir? Bilmeyenler ve ilgilenenler için bu konudan da kısaca bahsetmekte fayda var. Keskin kenarlı pastacılık, butik pastacılık yapmak isteyenlerin en çok aradığı teknik. Butik pastacılıkta kullanılan en yaygın yöntem hafif bombeli pastalar. Kenarlarında herhangi bir keskinlik yok, hatta yumuşak bir geçiş ve yuvarlak hatlar var. Bombeli pastalar, butik pastacılığın ortaya çıkıp yaygınlaştığı dönemde tek seçenekti. İçi meyveli, şuruplu olabilir bu pastaların.

Keskin kenarda genellikle pastacılar, içine sadece çikolata kullanırlar ve daha kuru pastalar yaparlar. Nedeni de keskin, kutu gibi durması... Keskin kenarlı pastayı, çoğu pastacı daha kuru ve meyvesiz yapıyor. Bu, görünüş dışında bu tarz pastayı bombeliden ayıran ikinci önemli fark. Keskin kenarlı pastalar, genellikle daha temiz bir görüntü sergiliyorlar. Daha net, üstündeki figürü daha belirgin gösteren şık bir yapıya sahipler.


Püf Noktaları

1.       Pasta için sert fakat nemli bir kek yapmanız gerekir.

2.       Pasta keklerinizi, profesyonel pasta testereleri ile ve kesinlikle her kenar ve köşeden aynı yükseltide olacak şekilde katlandırmalısınız.

3.       Pastanın keki kadar ganajı da özeldir. Kıvamı akışkanlığı yitirmiş sert fakat sürülebilecek kadar yumuşak olmalıdır.

4.       Sıvama aşamasında kenarların keskinliği için mutlaka dönen pasta standı ve metal kazıyıcı kullanmalısınız.

5.       Pişirmek için fırınınızı ilk 10 dakika alttan pişirme bölümü ile 175 derece de pişiriniz.  Eğer davlumbaz tipi fırın kullanıyorsanız; fırınınızı 180 derecede ısıtıp kekinizi pişiriniz. Tahmini 20-25 dakikaya hazır olacaktır.

6.       Hazırladığınız pandispanyayı, 10 dakika kadar dinlendirip kalıbından çıkarınız. Soğuduğunda, uzun bir bıçakla ya da katlandırma teli ile katlandırınız.

7.       Pastanıza krema sürme işleminden sonra,  pasta ütüsü yardımıyla pürüzsüzleştiriniz.  İster şeker hamuruyla ister çikolata rendesi ile süsleyebilirsiniz.

8.       Süslemesi ve kaplaması için şeker hamurunu açmadan önce zemine çok fazla olmamak şartıyla nişasta ya da pudra şekeri serpmelisiniz. Nişasta renkli şeker hamurlarının, rengini bozabilir.

9.       Pastamızı süslemek için; kalıplardan, yenilebilir mürekkeplerden, damla çikolatalardan, renkli şekerlemelerden, aparatlardan, özel uç ve duyulardan, fırçalardan yararlabilirsiniz. Şeker hamuruyla hazırladığınız süsleri glikoz ya da su sürerek fırça yardımıyla yapıştırabilirsiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Tipik kova burcu. Gezmekten ve uyumaktan başka hiçbir şey düşünmez. Kahvesiz yaşayamaz.