Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi: Otomobiller ve Moda

Erkeklerin konuşmaktan bıkmayacağı üç konuyu sıralamanızı istesek, önem sırası kişiden kişiye değişmekle birlikte, kadınlar, otomobiller ve futbolun liste başında olacağından emin olabiliriz. Kadınları ve futbolu bir kenara bırakıp, erkek stilinin bir tamamlayıcısı niteliğinde olan otomobillerden konuşmaya ne dersiniz?

Burada beygir gücünden ya da motor hacminden bahsedileceğini sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Onun yerine üretildikleri ilk günden beri erkekler için büyük önem taşıyan otomobillerin moda dünyasıyla ilişkisine kısaca bir göz atacağız.

Bu ilişki, asla tek taraflı veya durağan değil. Moda markalarının dokunuşuyla zenginleşen otomobil modelleri olduğu kadar, otomobil markalarının destekleriyle farklı yönlere doğru gitmeyi başaran moda hareketleri de mevcut. Bu sayede ilişki monotonlaşmıyor; aksine, her gün yeni bir heyecanla karşımıza çıkmayı başarıyor.

Şeytan Prada Giyer ve Gaza Basar

2012 yılında kadın ve erkek koleksiyonlarında radikal bir şekilde otomobil farları ve stop lambalarını kullanan Prada, kadınların da erkekler kadar iddialı birer otomobil sevdalısı olabileceğini gösterdi. Yarış otomobillerinin hızla dönen tekerlerinden çıktığı varsayılan alevlerin yüzbinlerce liralık ceket ve çantalarda kendini göstermesi kadar ilginç olan, birbirinden şık topuklu ayakkabıların rüzgarlık şeklinde tasarlanmasıydı. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Prada’nın otomobil dünyasıyla yakın dönemde gerçekleştirdiği flört bununla sınırlı kalmadı. Dünyaca ünlü Italyan moda markası, ödüllü yönetmen Wes Anderson tarafından yönetilen ve bir Formula pilotunun hikayesini anlatan “Castello Cavalcanti” adlı filme sponsor olarak bu ilişkinin uzun soluklu olacağını göstermişti. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Bir Fransız, Bir Italyan

Takvimler 2008’in sonunu gösterirken Bugatti, Fransız lüks moda markası Hermés ile işbirliğine giderek “Bugatti Veyron Fbg par Hermés” modelini sunmuştu. 1,55 milyon Euro’luk etiketiyle dudak uçuklatan bu model, büyük H harfleriyle bezeli jantları ve özel tonlardaki iç tasarımıyla akıllarda yer etmişti. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Bugatti, 2016 yılına gelindiğindeyse biraz daha ulaşılabilir bir işbirliğini duyurdu. Sonbahar sezonunda raflarda yerini alacak olan Giorgio Armani kapsül koleksiyonu, erkeklerin Bugatti’den beklediği lüks ve ayrıcalığı Giorgio Armani ürünlerinde bulmasını sağlamayı hedefliyor. “Giorgio Armani for Bugatti” logosunu taşıyacak limitli sayıda numaralandırılmış ürün arasında küçük deri aksesuarlar, deri çantalar, süveterler ve daha bir çok parça yer alıyor. Eh, bir Bugatti’ye bütçeniz yetmeyebilir, ancak Bugatti logolu bir aksesuar aradığınız sıra dışı dokunuşu yakalamanızı sağlayabilir. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Paul Smith’ten Land Rover’a Saygı Duruşu

(Fotoğraf: Pinterest)

İngiliz moda tasarımcısı Paul Smith, geçtiğimiz yıl Land Rover ile bir araya geldi ve üretimden kalkması planlanan Defender modeline son bir stil dolu dokunuş gerçekleştirdi. Kendisi de bir Defender kullanıcısı olan tasarımcı, İngiltere’nin kırsal bölgelerinde ve İtalya’daki çiftliğinin çevresindeki renklerden ilham alarak 27 farklı rengi kullandığı tasarımıyla üretimi sonlanan modele bir saygı duruşunda bulunmuş oldu.

MINI MINI Birliktelikler

Bazı otomobil üreticileri moda markaları veya tasarımcılarla işbirliklerini diğerlerine göre daha çok seviyor diyebiliriz. Tıpkı şehirde karşımıza çıktığında kalp atışlarımızı hızlandıran MINI gibi. Calvin Klein, VERSACE, DSquared’, Diane von Furstenberg ve Roberto Cavalli gibi pek çok moda markasıyla yan yana gelen ve hep “trend” kalan MINI, küçük kaçamaklar sayesinde sık sık moda dünyasının en çok konuşulanları arasında kendisine yer edinmeyi başarıyor. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Diğerleri, Diğerleri

(Fotoğraf: Pinterest)

Bu denli köklü ve geniş iki sektörün onlarca farklı örnek yaratması kaçınılmaz. Zaman içerisinde karşımıza çıkan ve aklımızda yer eden bazı işbirlikleriyse şöyleydi:

•   Jeremy Scott ve Smart For Two

•   Diane von Furstenberg ve FIAT 500X

•   Prada ve Hyundai Genesis

•   Victoria Beckham ve Range Rover Evoque

•   Gucci ve FIAT 500

•   Stella McCartney ve Jaguar

•   Valentino ve Aston Martin

•   Ermenegildo Zegna ve Maserati

•   Montblanc ve BMW

Suyun Öteki Yanı

Sıra geldi tasarımcıların dokunduğu otomobillerden kafamızı kaldırıp otomobil markalarının yarattığı koleksiyonlara ve moda dünyasına etkilerine göz atmaya.

Örneğin Porsche Design, Alman otomobil üreticisinin yarattığı “Porsche” dünyasına uyum sağlamak isteyen erkeklerin tercih ettiği kıyafet ve aksesuarlarıyla biliniyor. Kendi koleksiyonlarını yaratan marka bununla yetinmeyip adidas gibi dünyaca ünlü diğer moda markalarıyla da işbirliklerine imza atıyor. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Moda sektörünün en önemli destekçilerinden biri haline gelen Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz ise uzun yıllardır farklı ülkelerde gerçekleşen moda haftalarının resmi sponsoru. Her sezon gerçekleştirdiği iddialı reklam kampanyalarıyla da sıkça konuşulmayı başaran marka, en moda otomobil markalarını saymanız istense ilk akla geleceklerden olabilir. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Hikayenin Devamında Neler Oluyor?

Otomobiller ve moda, birbirinden çok uzak iki dünyadan geliyormuş gibi görünse de uzun yıllardır süregelen keyifli bir ilişki içerisindeler. İki sektörün de birbirini farklı şekillerde, ancak tabi ki elinden gelenin en iyisini ortaya koyarak, desteklediği ortada. Hal böyle olunca, tek isteğimiz bu ilişkinin daha da gelişmesi ve bu sayede birbirinden şık, stil sahibi ve göz alıcı sonuçlarla karşılaşmak.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.