Stil Okulu: Nasıl “Glam” Olunur?

Kalabalık bir parti, özel bir davet veya arkadaşlarla buluşma; olay ne olursa olsun, grubun en çok dikkat çekeni en yüksek sesle konuşan veya en heyecanlı şekilde hikayeler anlatan değil, stilini konuşturandır. Bir “glam” kadını, işte aynı bu şekilde, kendisi sussa da kıyafet tercihleri, saçı, makyajı ve aksesuarlarıyla ilginin odağındadır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Glam aslında ışıltı, parıltı gibi anlamlar taşısa da moda dünyasında “göz alıcı” anlamını daha iyi karşılayan bir kavram. Her şeyin abartılısını, şıklıktan ödün vermeyecek şekilde yaşamayı öneren glam akımının sözlükteki karşılıkları arasında eşsiz olmak, kendini beğenmek, gerçek üstü olmak gibi kavramlar yer alıyor.

Glam stili benimseyen veya arada bir günlük rutinden sıyrılarak glam hissetmek isteyen kadınlar için yapılması ve yapılmaması gerekenleri sıraladık. Bakalım glam günlük stilde nasıl uygulanabiliyor, ne tür ufak dokunuşlarla kendisini açığa çıkartabiliyor?

Ağırdan Alın

Stil denemeleri yaparken balıklama dalmak her zaman iyi sonuç getirmeyebilir. Glam stili benimseyecekseniz, ağırdan alın; alışageldiğiniz günübirlik stilinizde belli belirsiz dokunuşlar yaparak kendinizi ve çevrenizdekileri bu değişikliğe alıştırın.

(Fotoğraf: Pinterest)


Her stil glam bir dokunuşla yeniden yaratılabilir. Örneğin eğer marin yani denizci temalı bir görünümü sıklıkla tercih ediyorsanız, mavi ve beyazın eşsiz uyumuna altın rengini de ekleyebilirsiniz. Breton çizgili tişört ve mavi kısa etek ikilisini metal detaylı bir çanta, altın rengi bilezik veya saat ve sallantılı küpeler sayesinde glam oyununa dahil edebilirsiniz.

Klasik görünümleri tercih ediyorsanız, glam dokunuşu beyaz renkte öne çıkan bir parçayla yapabilirsiniz. Örneğin siyah boru paça bir pantolonun üzerine kombinleyebileceğiniz geniş yakalı beyaz bir ipek gömlek, aradığınız glam hissini yakalamanız için birebir. Bu siyah beyaz kombine biraz ışıltı katması için göreve çağırabileceğiniz taşlı bilekliklerse dilerseniz maskülen dilerseniz feminen bir görünümün anahtarı olabilecek kadar işlevsel.

Günlük stilinize yapacağınız glam dokunuşların sınırı yok ancak her zaman olduğu gibi abartılı hareketlerden kaçınmak gerektiğini unutmayın.

Uzmanlığa Doğru Adım Adım

(Fotoğraf: Pinterest)


Temel dokunuşları az çok anladıysak sıra geldi glam stilde uzmanlaşmaya.

Glam stil, doğası gereği en önde olmayı gerektirir. Bu nedenle glam kadınların yeni çıkan koleksiyonları herkesten önce incelemesi, havalı ve yaratıcı tasarımcıları herkesten önce keşfetmesi gerekir. Unutmamak lazım ki her şey para değil; glam parçaları hesaplı fiyata almak da en önde olmanın bir çeşidi.

Işıltılı dokunuşu ufak tefek aksesuarlarda bulmak, ağırdan alanların işi. Eğer bu konuda uzmanlaşacaksanız, bir üst sınıfa geçmeniz gerekli. Bu sınıf, kaliteli birkaç ayakkabıya yatırım yapmak, her zaman kullanabileceğiniz pahalı çantaları gardırobunuza eklemek, renklerin doğasını ve birbirleriyle ilişkisini anlamak ve sürekli güncel kalmak gibi konularla karşılaşacağınız sınıf.

Evet, bütçeniz her zaman bu ihtiyaçlara uygun olmayabilir. Ancak glam stili hayatınıza entegre etmenin yollarından birisi, hesaplı parçalarınızın bile olduğundan çok daha havalı görünmesini sağlayacak “önemli” parçalar. (Hani şu indirime girip girmediğini takip etmeniz gerekenler.) Peki bu özel dokunuşu sağlayacak parçalar neler mi?

(Fotoğraf: Pinterest)


  • Siyah topuklu ayakkabılar: Evet, bir klasik. Ancak kaliteli bir çift topuklu ayakkabıyı isterseniz yırtık denim pantolonla, isterseniz siyah küçük elbise ile giyin, sizi bir üst sınıfa taşımayı garantileyecektir.
  • Altın rengi askılı beyaz deri çanta: Gerçek deriden yapıldığına emin olun, gerisi kolay. Özellikle zincir şeklindeki altın rengi askı ile yumuşak ve  kaliteli derinin yarattığı zıtlık, siz fark etmeden glam dünyasının kapılarını aralamanızı sağlayacak.
  • Uzun çizmeler: Özellikle 70’lerin yeniden can bulduğu şu günlerde sonbahar yatırımlarınızdan birisini uzun çizmelere yapmanız, ilerleyen zamanlarda işinizi bir hayli kolaylaştıracak.
  • Siyah el çantası: Plastik gibi görünen veya şifon kaplamalı olanları unutun; dantel işlemeli veya parıltılı taşlarla süslü bir siyah el çantası için banka hesabınızı biraz zorlayın. Karşılığını fazlasıyla alacaksınız, meraklanmayın.

(Fotoğraf: Pinterest)


Renk, desen ve dokularda uzmanlaşarak glam stilin en üst seviyesine ulaşabilirsiniz. Birbiriyle uyumlu olduğu ispatlanmış renkleri farklı tonlarıyla bir arada kullanarak glam hissini etrafınızdakilere geçirebilirsiniz.

Eğer geçmiş referanslar sizdeki glam ışığını yakamıyorsa, günümüzden ilham almaya bakın. Özellikle “glam rock” akımından ilham alan onlarca moda çekimi, pek çok farklı derginin ve internet sitesinin sayfalarını süslüyor. Raflarda Sonbahar / Kış sezonundan parçaları görmemize henüz vakit olsa da Saint Laurent gibi markaların glam diye haykıran bazı modelleri çoktan ünlü isimlerin üzerinde, çok takip edilen dergilerin kapaklarında, yani hayatımızda.

(Fotoğraf: Pinterest)


Her Zaman Özenli

(Fotoğraf: Pinterest)


Glam, abartıyı içerse (ve bu genelde aykırı tarzları çağrıştırdığı için kulağa garip gelse) de her zaman özenli bir görünüme sahip olmayı gerektirir. Bu da demektir ki;

  • Kıyafetlerinizin üzerinize tam olarak oturması gerekir. Eğer abartılı ve iddialı formlarda parçalar tercih edecekseniz, onların bile tam olarak size göre hazırlandığı izlenimi vermeniz hanenize ek puan getirir.
  • Kıyafetlerinizin temiz ve ütülü olması gerekir. Tabi ki günümüzde hiç kimse sosyal hayata karışırken bu kuralı atlamaz. Ancak, bazı trendler nedeniyle ürünleri eskimiş, kırışık veya deforme şekilde kullanma alışkanlığımızın geliştiği de ortada. Glam, bu trendlerin tam aksine kıyafetleriniz yeni olmasa bile yeniymiş gibi bakımlı ve temiz olmalarını gerektirir.
  • Olayın sadece kıyafet ve aksesuarlarla alakalı olmadığını fark ederek glam stilin en önemli kurallarından birini keşfedin ve bir adım öne geçin. Nasıl ki kıyafetlerinizin bakımlı olması gerekiyor, sizin de kişisel bakımınıza ve davranışlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Hemen hayıflanmaya başlayanları uyaralım, Amerika’yı yeniden keşfetmeniz beklenmiyor. Stilinizi layığıyla tamamlayan davranışları anlamanız yeterli. Glam stilin davranış kodları arasında gülümsemek, özgüven sahibi bir duruş sergilemek ve kavga gürültü yaratacak hareketlerden uzak durmak yer alıyor. Bunların aksi şekilde davranmanız halinde glam kıyafetler içerisinde yürürken o “glam hava” çok uzaklarınızda kalır ve yaşadığınız iç çatışma su yüzüne çıkıverir.
  • Saç stiliniz ve makyajınızın da glam stilinizi tamamlayacak şekilde hazırlanması gerekir. Günümüzde “makyaj yok gibi makyaj” trendi çok konuşulsa da bazı glam stiller tam tersi yönde, ilk bakışta fazlasıyla dikkat çeken makyaj uygulamalarıyla anlam kazanıyor. Görünümünüzün renk kodlarına uygun tonlarda yapacağınız makyajınızı dumanlı göz makyajı gibi iddialı uygulamalarla derinleştirebilir veya küçük ışıltılı taşlarla süsleyebilirsiniz.

Stil Okulu'nun diğer yazıları "Nasıl Boho Olunur" ve "Nasıl Hipster Olunur" ile siz de kendi tarzınızı oluşturun! 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.