Bir düğünün anatomisi: Ne giymeli? Ne giymemeli?

Aylar öncesinden başlayan hazırlıklar, bitmek bilmeyen telefon görüşmeleri, düzenlemeler, planlamalar. Düğün mü nikah töreni mi? Akşam mı yoksa gündüz saatleri mi? Nerede olmalı? Kimler davet edilmeli? Davetiye nasıl görünmeli? Evlenmeye karar veren iki kişinin bu tatlı ama bir hayli zor hazırlık dönemi sona yaklaşırken, başkalarının telaşı başlar. Davet elinize ulaştı, şöyle bir incelediniz. Peki siz bu düğün veya nikah davetinde ne giyecek, nasıl görüneceksiniz? 

Detaylar, Detaylar 

Öncelik, davetin detaylarını sıkıca çalışmakta. Davetli olduğunuz etkinlik sade bir nikah töreni mi yoksa bütün gece sürecek bir düğün mü? Davet yemekli mi yoksa kokteyl düzeninde mi? Davetiye üzerinde hangi kılık kıyafet türüyle katılım gösterilmesi istendiği yazılı mı? (Malum, son dönemlerde tematik törenler pek popüler!) Bu detaylar, sizin görünümünüzü baştan aşağıya değiştirebileceği için öncesinde dikkatlice çalışmak çok önemli. 

Çok Bilinen, Hep Unutulan Kuralları Hatırlayalım 

Nikah ve düğün davetleriyle ilgili bazı kurallar herkes tarafından çok iyi bilinir. Ancak araya zaman girdikçe bu kurallar akıldan çıkabilir. Şimdi bu kuralları birlikte hatırlayalım, olası bir tatsızlığa karşı hazırlıklı olalım.

(Fotoğraf: Pinterest)

Sadece Tek Beyaz Elbise Olmalı!

Evet, bir nikah töreni veya düğün davetinde yalnızca ve yalnızca gelin beyaz giymelidir. Aksi, ortalığın karışmasına neden olabilir! Şaka bir yana, düğünlerin yazılı olmayan kurallarının en başında, gelinliği andıracak şekilde beyaz bir elbise giymemek gelir. Günümüzde içerisinde beyazın da bulunduğu renklerden karma desenli elbiseler tercih edilerek bu kural esnetilse de bir düğün daveti için asla beyaz (veya krem, ekru, kırık beyaz gibi varyasyonlarda bir renkte) bir elbise tercih edilmemesi gerektiğini hatırlatarak başlayalım.

Artık gelinlerin bile pembe veya sarı gibi farklı renklerde gelinlikler tercih ettiği yorumunu kabul etmiyor, bir sonraki kurala geçiyoruz.

Peki hangi renkleri tercih etmek gerek?

(Fotoğraf: Pinterest)

2016 yazının öne çıkan trendlerinden kalın ve renkli çizgiler, eğlenceli bir yaz düğünü için ideal. Hem salon düğünleri, hem kır düğünleri hem de sade bir nikah töreni için uygun olabilecek bu elbiseler, adeta kurtarıcı niteliğinde. Fiziğinizin elverdiği ölçüde enine veya boyuna çizgiler, ve tabi ki bunların karışımı desenlerden oluşan parçalar, trendleri takip ettiğiniz göstermek için birebir.

Eğer bir kır düğünü veya bir sahilde/plajda gerçekleşecek rahat bir düğüne katılacaksanız, kalın ve renkli çizgilerinizi pötikarelerle değiştirebilirsiniz. Doğal tonlardaki renk tercihiniz sayesinde hem genç hem de şık bir görüntü yakalama şansınız bir hayli yüksek.

(Fotoğraf: Pinterest)

Sezonun öne çıkan renklerinden buz mavisi ve açık pembenin elbise seçiminde de bir adım önde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak bir de gardrobun olmazsa olmazları var; siyah küçük elbise veya canlı renklerdeki bir uzun elbise. Bu tür demirbaşlar da düğünün yıldızı olabilmeniz için sıralarını bekliyorlar.  

Bir not; küçük siyah elbise, cenazeleri, dolayısıyla mutsuzluğu hatırlattığı için bazı kişilerce uğursuz görülüyor ve pek sevilmiyor. Bu nedenle bir düğün için değerlendirirken iki kere düşünmekte fayda var!

Ne Fazla, Ne Az!

Dekolte, her özel davette olduğu gibi düğün davetlerinde de kocaman soru işaretleri yaratan bir mevzu. Evet, eğer vücudunuz size bu şansı veriyorsa, akıllardan çıkmayacak bir dekolteyle gecenin en çok konuşulanı olabilirsiniz. Ancak ölçüyü tutturamazsanız, bu defa olumsuz yorumlarla o düğünün en unutulmaz isimleri arasında yer almayı garantilersiniz.

Bu nedenle, dekolte konusunda “ne fazla, ne az” kuralını uygulamakta fayda var. Eğer elbisenizin göğüs bölgesinde dekolte verecekseniz, ne sırt, ne bacak, başka hiçbir yerde dekolte olmamasına özen göstermelisiniz. Aynı şekilde eğer elbisenizin derin bir sırt dekoltesi varsa, göğüs dekoltesine veda etmelisiniz. Tabi ki işi fazlaca dekolteli elbiseler taşımak ve bunu en iyi şekilde yapmak olan bir süper model değilseniz.

Gelinden Ön Planda Olmayın!

(Fotoğraf: Pinterest)

Her düğünde en az bir kez karşınıza çıkan “o kadın” olmayın; gelinden ön plana çıkmaya çalışmayın.  Stiliniz sıra dışı olabilir, moda tercihleriniz abartılı olarak yorumlanabilir; ancak, bir düğüne katılacaksanız özgünlüğünüzü koruyarak en şık ve sade halinizi bulmaya çalışın.

Ölçülü ve şık alternatifler arasında yer alan midi boy elbiseler, özellikle yaka ve etek ucu bölgesindeki detaylarla farklılaşabilir ve sizi sade şıklıkta bir adım öne çıkartabilir. Tabi ki gelinden öne değil!

Nereye Gidiyoruz?

Davetli olduğunuz düğünün nerede düzenlendiği, elbise seçiminiz için bir hayli önemli. Filmlerde sıklıkla izlediğimiz “yanlış yerde, yanlış zamanda olan” karakterler gibi görünmemek için dikkat etmeniz gerekenlerse şöyle;

Eğer şık bir balo salonunda gerçekleşecek bir düğüne davetliyseniz, abiye elbiselerinizi gardrobunuzdan çıkartma vaktiniz geldi demektir. Uzun ve hatta kuyruklu modeller, bu tür bir düğün için radarınıza girebilir.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kır düğünü tadında, yeşillikler içerisinde bir düğüne davetliyseniz, biraz daha rahat alternatiflere yönelebilirsiniz. Burada “rahatlık” sizi yanıltmasın, özensiz bir rahatlıktan bahsetmiyoruz. Aksine, rahat stilinizle moda dergilerinden fırlamış gibi görünebilme şansı sizin elinizde. Kır düğünleri için denim veya şambre kumaştan elbiseler veya uçuş uçuş renkli eteklerin üzerine yakıştırılacak beyaz yazlık gömlek ikilileri tercih edilebilir. Çiçek desenli uzun tül elbiseler ve dantel detaylı midi elbiselerin de kır düğünlerine yakışacağını unutmayın.

(Fotoğraf: Pinterest)

Eğer gece boyunca deniz kokusu alacaksanız, yani bir sahil/plaj düğününe davetliyseniz, her olasılığa karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Bu olasılıklar arasında gecenin finalini denize atlayarak yapmak da var, rüzgar nedeniyle şifayı kapmak da. Yapmanız gereken, seçeceğiniz elbisenin yanı sıra üzerinize bir şal veya ince bir ceket almak ve çok eğlenmek!

Ah, Erkekler...

(Fotoğraf: Pinterest)

Ne tip bir davete gidilirse gidilsin, erkeklerin kadınlara göre çok daha kolay hazırlandıklarını söylemeye gerek bile yok. Çoğunlukla salon düğünlerinde tercih edilen “resmi” görünüm, son yıllarda kır düğünleri hatta plaj düğünlerine bile taşınmış durumda.

Yalnız aklınıza kıyıya vuran dalgaların arasında siyah takım elbisesiyle sıkılıp duran erkekler gelmesin. Açık mavi, mercan rengi veya yeşilin tonları, erkek takım elbiselerini sarıp sarmalamış durumda. Takım elbise gibi yatırım olarak görülen bir parçada bu renkleri riskli bulan erkeklerin kurtarıcısı ise resmiyeti gömlek – pantolon ikilisi seviyesinde bırakmak.

Ancak erkeklere bir not iletelim; kısa kollu gömlekler, eğer kesimlerine güvenmiyorsanız veya desenlerinden şüphe ediyorsanız sizi şıklıktan adım adım uzaklaştıracaktır.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.