E3 2016'dan notlar

Her sene olduğu gibi bu sene de E3’te oyun severleri heyecanlandıracak birbirinden güzel cihazlar ve oyunlar duyuruldu. Bakalım hangi firma ne ile karşımıza çıkmış beraber inceleyelim:

Sony

Sony, oyun konsolu PlayStation 4 platformu için tasarlanmış oyunlar ve yeni cihazlarını tanıttı. Sony’nin basın konferansı için diyebiliriz ki, VR’ı evlerimize sokmaya kararlılar. Bunun için de birbirinden ilginç VR oyun ve ekipman ile karşımıza çıkmışlar. Sony basın konferasnından satır başları:

God of War

Geçtiğimiz oyunlarda Yunan tanrıları ile didişen Kratos, bu sefer gözünü İskandinav tanrılarına dikmiş. E3 2016’da oyun içi görüntülerini izleyici ile blurşturan Sony, bir çok God of War severin yüzünü güldürdü.

Final Fantasy XV

Final Fantasy XV ile bu sefer VR deneyimi hayranlarına aktarılacak. Sony’nin duyurduğu VR seti ile birlikte oynamak ayrı bir keyif oalcak gibi duruyor.

Resident Evil VII Biohazard

Sony’nin VR destekli duyurduğu diğer bir efsane oyun da Resident Evil VII

Crash Bandicoot

Efsanevi oyun karakteri CrashBandicoot, PlayStation 4 için düzenlenmesiyle tekrar karşımızda.

PlayStation VR

Ekim 2016 da Amerikada satılşa sunulması beklenen VR gözlüğünün Amerika satış fiyatı $399 olarak belirlenmiş. Bu gözlük ile uyumlu çıkacak birkaç oyun ise;

 • Farpoint,
 • Star Wars Battlefront X-Wing VR Mission,
 • Resident Evil BioHazard,
 • Batman Arkham VR
 • Final Fantasy XV VR Experience.

Microsoft

Bu seneki E3’te Microsoft, Sony’nin aksine daha çok cihazlar üzerine eğildiğini söyleyebiliriz. Neler peki bu tanıtılan ürünler?

Xbox One S

Daha güçlü ve daha ince, Microsoft güncellenmiş Xbox One modelini resmen duyurdu. Xbox One S’in ilk göze çarpan özellikleri ise %40 daha ince olması, 4K vdeo desteklemesi ve de 2TB’a kadar hafızasının olması.

Project Scorpio Konsol

Microsoft’un E3’te duyurduğu ve diğer bir ilgi çeken projesi Project Scorpio Console. 2017 sonlarına doğru piyasaya sürülmesi beklenen konsol için VR odaklı yeni bir Xbox diyebiliriz. Ayrıca, Microsoft, bu konsol için bugüne kadar çıkmış en güçlü oyun konsolu tanımını da yapıp Xbox hayranlarını daha da meraklandırdı.

Xbox Play

Microsoft’un Xbox ve Windows 10 arasında kurmak istediği köprüye verdiği isim. Xbox play sayesinde bir oyunu hem Xbox üzerinden hem de Windows 10 yüklü bir PC üzerinden oynayabileceksiniz.

Bethesda

Oyun firması Bethesda birbirinden çarpıcı oyunları duyurarak birçok oyun severi mutlu etti.

Fallout 4

Fallout 4’ün VR uyumlu hale getirileceği firma tarafından duyuruldu ve bu bir çok Fallout hayranını mutlu etti.


Prey

İlk olarak E3 2011’de tanıtılan oyun daha sonrasında iptal edilmişti. Mayıs 2013’te ise tasarımcı Arkane Austin, oyunu yeniden yapmaya başladığını ve iptal edilen oyunun yeni yapımı olacağını açıklamıştı. Oyun, System Shock 2’nin manevi selefi olacaktı.

Şimdi ise oyunun yeniden yapım aşamasında olduğu açıklandı.

Skyrim

Yenilenecek olan Skyrim yenilenmiş görselleri ve konsollara gelecek mod desteği ile tekrar oyun severlerle buluşacak. 28 Ekim’de piyasaya çıkacak olan “Skyrim: Special Edition” oyunculara sadece mod desteği ve gelişmiş görsellik sunacak. Oyunda yeni bir şey olmayacak.

Dishonored 2

İlk oyunu çok başarı yakalayamasa da türe ve atmosfere güvenene Bethesda aynı konseptte ikinci oyunu da yaptı. Dishonored 2 oyunu 11 Kasım 2016’da PC, Xbox ve PS4 platformlarına çıkacak. Ayrıca oyundan karakter özelliklerini görebileceğimiz güzel bir oyun içi video da yayınlandı.

Quake Champions

Bethesda, Quake Champions oyununu duyurdu. Oyunun Quake Arena’nın yenilenmiş hali gibi olacağı söylendi. Şimdilik sadece PC platformuna çıkacağı açıklanan Quake Champions ile ilgili detaylar Ağustos ayındaki QuakeCon’da belli olacak.


Ubisoft

Ubisoft da diğer firmalar gibi bir çok oyun ile karşımıza çıkıyor. Tanıttıkları oyunlar:

 • Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands
 • Watch Dogs 2
 • Steep
 • South Park: Fractured But Whole
 • For Honor
 • The Division Updates
 • Just Dance 2017
 • Star Trek: Bridge Crew
 • Grow Up
 • Trials of the Blood Dragon

Nintendo

 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild
 • Pokemon Sun and Moon

EA

 • Mass Effect: Andromeda
 • Battlefield 1

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.