Geçmişten günümüze ışık tutan oyun konsolları

Oyun konsolu, bilgisayar harici televizyon bağlantısı yoluyla oyun oynama imkanı sunan, veri tabanı bilgisayar kökenli eğlence cihazıdır. 1947’ye kadar dayanan oyunlar oyun konsollarının temelini atmıştır. Bildiğiniz gibi her teknolojik aletin bir gelişimi vardır. Tabii ki bu teknolojik gelişim oyun konsollarında da vardır. Oyun konsollarında şu anda 8.jenerasyonda bulunmaktayız ve sizler için şimdi kısaca bu jenerasyonlara değineceğiz.

Birinci jenerasyonun ilk oyun konsolu olarak bilinen Magnavox Odyssey 1972 yılında Brown Box ürünü resmi olarak satışa sunmuştur. İlk ev tipi konsol olarak tarihe geçip konsol krallığının tahtına çıkmıştır. Ama daha sonra piyasaya sürülen Pong adındaki oyun konsolu tarafından tahtından indirilmiştir. Pong konsolunu,neredeyse hepimizin bildiği Atari firması tarafından satışa sunulmuştur. Birinci jenerasyon oyun konsollarının ortak yanı, oyunlarda birbirleri arasında grafiksel açıdan pek fark yoktu ve şimdiki jenerasyona göre ‘’bu da oyun mu şimdi’’ denecek türdendi.

İnsanları eğlendirebilen birinci jenerasyon konsollardan sonra renkli televizyonlarda renkli bir şekilde ve joystick ile oynanabilen ikinci jenerasyon oyun konsolları piyasada yer almaya başladı. Bu ikinci jenerasyon oyun konsollarının ilk ürünü 1976 yılında çıkan Fairchild Channel F  oldu. Fairchild Channel F 1977 yılında piyasaya çıkarak oyun sektörünü salladı. 1977 yılına gelindiğinde Atari 2600 adlı oyun konsolu piyasaya sürülmüştür.Oyun konsolu teknolojisi ile çığır açan ikinci jenerasyon oyun konsolu tarihine milat olarak geçmiştir.

Üçüncü jenerasyonda karşımıza çıkan ve oyun konsolu tarihine damgasını vuran bir oyun konsolu geliyor herkesin aklına tabii ki de Nintendo Family Computer (NES). Tabii ki Sega Master System’i de unutmadık.Sega Master System 1985’te piyasaya sunulmuştur.İkinci jenerasyona göre daha fazla geliştirilmiş grafikler ve oynanış tarzı bu jenerasyonda öne çıkmıştır.

Dördüncü jenerasyonda yine Sega ve Nintendo rekabeti olmuştur. Bu dönem Sega Mega Drive (1988), SNES(1990) adlı konsollar piyasaya sürülmüştür. Konsol pazarında en son 1998 senesinde Sega Dreamcast ile giren firma bu hamlesinde başarıya ulaşamamıştır. Ayrıca Konsol dünyasında ilk defa internet hizmeti sunan Dreamcast oyun kodlama yapısının zor olması ve ilerleyen süreçte PlayStation 2'nin gelmesiyle birlikte üretimi durdurulmuştur.

Beşinci jenerasyon hem oyun dünyasına hem de oyun konsolu tarihine adını yazmıştır. Ayrıca 3 boyutlu oyunlar oynanabiliyor  bu konsollarda. beşinci jenerasyonun ilk konsolu Atari firmasına aittir. Atari Jaguar 1993 yılında piyasaya sürülmüştür ancak yanlış pazarlama sonucu fazla alıcı bulamamıştır. Günümüzde en popüler olan oyun konsolunun atası olan Sony Playstation 1994 yılında piyasaya sürülmüştür.

Altıncı jenerasyon insanların oyunlara karşı bakış açısını değiştirdi diyebiliriz. Grafiksel açıdan ve oyunların gelişimi ile bu dönemde eşsiz oyunlar ve konsollar piyasaya sürülmüştür. 1998 yılında Sega oyun sektöründe kaybettiği forsunu yeniden kazanmak için atağ kalkmıştır ve Sega Dreamcast adlı konsolunu piyasaya sürmüştür. Sony ilk ürettiği Playstation adlı konsolunda başarıyı elde edince 2000 yılında Playstation 2 adında oyun konsolu sektörünü yerden yere vuran, efsane olduğu iddia edilen şu ana kadar en çok satan oyun konsolu seçilen bu konsolu piyasaya sunmuştur ve bu süreç sonrası Sega oyun konsol üreticiliği sektöründen ayrılma olayı gerçekleşmiştir. Microsoft da 2001 yılında günümüzde de popülerliğini sürdüren Xbox adlı oyun konsolunu piyasaya sunmuştur. Çıkış tarihinden itibaren Playstation ve Xbox oyuncuları sürekli bir tartışma içerisindedir. Nintendo Gamecube 2001’de piyasaya sunulmuştur.


2005 yılı itibariyle yedinci jenerasyon oyun konsoları çıkmaya başlamıştır. Bu jenerasyonu başlatan konsol Microsoft firmasının Xbox 360 adlı konsoludur. 2006 yılında Sony Playstation 3 adlı yeni oyun konsolunu piyasaya sürdü. Daha önce olan ve sosyal medyada Playstation ve Xbox Savaşı olarak geçen tartışma yine tüm hızıyla devam etti. Benim ve birçok oyun severin favorisi olarak düşündüğüm oyun konsolu PlayStation serileridir. 2006 yılında Playstation 3’ten sonra Nintendo Wii adlı konsol piyasaya sürülmüştür.

Günümüz jenerasyonuna gelmiş bulunmaktayız yani sekizinci jenerasyon bu jenerasyonda el konsollarına hiç bulaşmadan direk ev konsollarına girişelim. Wii U 2012 yılında piyasaya sunularak sekizinci jenerasyonun ilk ev konsolu olmuştur. Yıllar sonra efsaneleşmiş konsolun üreticisi Sony yepyeni bir teknoloji harikasına imza atarak hepimizi harika oyunlara, maceralara dalmamızı sağlıyor. Sekizinci jenerasyonun en çok satan konsolu olmasına karşın birçok Xbox hayranının Playstation’ın tarafına geçmesini sağlamıştır. Microsoft’un yeni konsolu Xbox OnePlaystation 4’e göre daha az satış rakamları olunca bazı değişikliklere gitmiştir.

Playstation 4 Satış Miktarı: 19.052.353

Xbox One Satış Miktarı: 11.298.462

Wii U Satış Miktarı: 9.137.844

Oyunlarda teknik özellikleri ne fark yaratacak? 

Oyun konsollarını eskiden olmadığı gibi artık birebir karşılaştırabilmek mümkün. Özellikle eğer Sony PS4 fanatiği iseniz, donanım performansı olarak PS4 açıkca Xbox One' ı geçmekte.Ancak teknik üstünlük kendi başına çok fazla bir şey ifade etmemektedir. Asıl önemli konu Sony, Microsoft ve oyun geliştiricilerin donanımların bu özelliklerini ne derece iyi kullanacakları ile ilgili. Başlangıçta daha güçlü grafik işlemcisi ve daha sade bellek yapısı ile PS4'ün öne çıkması beklenir. Örnek olarak Battlefield 4 adlı oyun PS4'de 1600x1900 çözünürlük sunarken, Xbox One'da daha düşük 1280x720 çözünürlük sunmaktadır. Bu da PS4'ün %50 daha yüksek grafik performansını kanıtlamaktadır. Gelecekte Microsoft’un ESRAM belleğinin avantajları ortaya çıkmaya başladığında durum daha farklı gelişebilir, ancak PS4'ün grafikteki ana motor gücü üstünlüğü her zaman PS4 tarafına avantaj sağlayacaktır.

Bu bilgiler ışığında PS4 ve XboxOne kullanıcılarının da birbirleri ile tartışmalarını duyar gibiyim. Benim tercihim hem grafikleri açısından hem marka bağımlılığı açısından kesinlikle PS4. En sevdiğim oyun ise PES serileridir.

Aslında yeni bir tartışma konusu da PES mi FIFA mı olabilir. Tabi ki bunların hepsi bir tercih biçimi. Ya sizin tercihiniz ???

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Futbol tutkunu, teknoloji hastası,Galatasaray sevdalısı.