Sağlıklı yaşama açılan kapı: Kondisyon aletleri

Günümüzde insanların çoğunluğu yaşam koşulları, yoğun iş temposu ve sosyal yaşamın kargaşasından dolayı sportif aktivitelere yeterince zaman ayıramamaktadır. Özellikle dışarıda spor yapmamıza imkan vermeyen soğuk kış aylarında, dışarıda yürüyüş ve egzersiz imkanı bulamayan veya ofis ortamında çalışanlar için kondisyon aletleri kullanmak, zayıflama isteğimize ve hareketsiz vücudumuza hareket katmamızı sağlayarak sağlıklı bir yaşama destek verir.

Koşu Bandı

Koşu bantları zayıflamada en çok tercih edilerek kullanılan elektronik bir spor aletidir. Koşu bandı kullanarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde kalori yakıp, zayıflayabilirsiniz.

Zayıflamadan sonra en çok tercih edildiği alanlardan biride sıkılaşmak. Genellikle sıkılaşmak için daha çok bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle otomatik eğimli koşu bantları sayesinde bayanların sıkılaşması çok daha kolay hale gelebilmektedir.

(Fotoğraf: Pinterest)

Peki sadece zayıflamak ve sıkılaşmak mı? Tabi ki hayır. Bu nedenlerin dışında da en çok sağlıklı bir yaşam sürdürmek için tercih edilmektedir. Koşu bandı sayesinde evinizden veya dilerseniz ofisinizden yapacağınız düzenli programlar sayesinde daha dingin ve daha güçlü bir vücuda kavuşabilirsiniz. Bu sayede düzenli kullanım sonucu vücut kondisyonunuzu fark edilir derecede artırmış olacaksınız.

Koşu bantlarında tempolu veya temposuz yapacağınız yürüyüşlerde şişmanlık riskini azaltabilir, kasları kuvvetlendirip, yaşlanma sürecini geciktirebilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti

Kondisyon bisikleti doğrudan bütün vücudun çalışmasına yönelik yapılmış bir spor aletidir. Vücudun bütün noktalarını çalıştırarak, kalori yakmanıza yardımcı olur. Vücuttaki kaslardan, nefesin düzenlenmesine ve kilo vermeye kadar çok sayıda fayda sağladığını söyleyebiliriz.

Kondisyon bisikletleri ile basen ve kalça bölgenizi güçlendirip aynı zamanda da zayıflayabilirsiniz. Kondisyon bisikletleri aynı zamanda zayıflama bisikleti olarak da anılmaktadır.

Yatay, Dikey ve Eliptik olmak üzere üç tip kondisyon bisikleti bulunmaktadır.

Yatay bisiklet sırtı desteklediğinden dolayı, aşırı kilolu kullanıcılar diz ve eklem problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Öne doğru eğilmedikleri için ağrı ve sakatlık  riskini minimuma çekmiş olursunuz. Belimizde herhangi bir sağlık problemi var ise dayandığımız dayanak, belimizdeki bu sağlık probleminin hissedilmesine olanak sağlamamaktadır. Yatay bisiklet, açısından dolayı dizimizde veya belimizde bir sağlık problemi yok ise, kalça bölgesine daha çok yük binmekte olup özellikle bayanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Dikey bisiklete göre kalça bölgesine daha çok yük bindiği için, bu bölgeyi daha çok çalıştırmaktadır. Bu da kalça bölgesini sıkılaştırmak ve forma sokmak isteyen kişilerin yatay bisikleti  tercih ettiği nedenlerden biridir.

Dikey bisikletler kullanırken öncelikle doğru bir şekilde oturmamız gerekir. Karın ve bel kaslarımızı devreye sokmamız  demek, dik bir pozisyonda oturmamız demektir. Çok basit bir hareket olan bisiklet çevirmeyi bile, doğru bir pozisyonda oturmazsak, vücudumuza zarar veren bir hale getirmiş oluruz. Dolayısıyla doğru bir şekilde oturduğumuzda karın kaslarımızı sıkılı halde tutarak karın ve bel kaslarımızı çalıştırabiliriz. Bisiklet sporu özellikle vücudunuzun bacak bölgesine izole bir spor olduğu içinde, en yüksek oranda bacaklarımızın çalışması mevcut olup, bacak kasları devreye girer.

(Fotoğraf: Blog Magazine)

Eliptik bisikletler tüm kullanıcılara hitap edebilen özel kondisyon bisikletleridir. ileri-geri oynayan kolları ve pedalları sayesinde tüm vücudunuz hareket etmekte olup, daha fazla kalori yakmanıza olanak sağlamaktadır. Bu yönüyle koşma eyleminden daha yararlı olduğu görülmektedir. Bacaklar daha fazla açılıyor, dolayısıyla bel ve karın bölgesinin daha çok hareket etmesi sağlanıyor. Aletin tutma yerleri tutulduğunda eliptik bacak hareketlerine ek olarak kollar da eşlik ediyor. Böylelikle koşudan daha fazla efor ve kalori harcanmış olunuyor.

Ağırlık İstasyonu

Günlük hayatımızda iyi bir vücut görünümüne sahip olmak ve kaslarımızın sağlıklı olması için, ağırlık istasyonlarını tercih etmekte fayda vardır. Eğer vücudun bütün bölümünü çalıştırmak istiyorsanız, ağırlık istasyonları ile bunu sağlayabilirsiniz. Ev ortamında da ağırlık istasyonlarını artık rahatlıkla kullanılabiliriz. Yapılan egzersizlerde vücudumuzdaki görünüm güzelliğinin dışında da iç organlarımızın sağlıklı olmasını sağlamış oluruz.

(Fotoğraf: Homelifeselect)

Çok amaçlı egzersiz tercih ediyorsak eğer, ağırlık istasyonlarına yönelmekte fayda vardır. Bazı ağırlık istasyonları tüm vücudu çalıştıracak şekilde tasarımı yapılmıştır. Bu istasyonları kullanmak oldukça kolaydır. Yapacağımız egzersizlerde bir başarı yakalamak istiyorsak eğer, ağırlık makineleri dışında da serbest ağırlıkta çalışmakta yararlı olur. Tabiki ağırlık istasyonları serbest ağırlıklara oranla daha güvenilir bir çalışma sağlamış olur.

(Fotoğraf: Homelifeselect)

Ağırlık istasyonları ile kas oranımızı artırabilir ve aynı zamanda metabolizmamızın hızlı ve daha düzenli çalışmasını sağlayabiliriz. Düzenli kullanımda kas oranımız ile birlikte metabolizmamızın hızlanması sonucu yağlanma sorunu problemlerini ortadan kaldırabilir.

Step Aleti

Koşu bandı, eliptik bisiklet, yatay bisiklet ve dikey bisiklet cardio çalışmalar uyguladığımız kondisyon aletlerinden birkaçıdır. Fakat bu makineler içinde diğerlerine göre çok fazla tercih edilmeyen, bir de step aleti bulunmaktadır. Doğru kullanımı sayesinde, sağlık ve güç artışımız yönünden etkili bir kondisyon aletidir. Daha fazla kalori yakmak istiyorsak eğer step aletlerini de tercih edebiliriz.

Bu aletlerin pedal sertlik dereceleri bulunmaktadır.  Pedal seviyesini azalttığımız takdirde pedallar daha hızlı aşağı ve yukarı doğru hareket etmektedir. Bu doğrultuda kalp atım hızı yükselir ve daha fazla kalori harcatarak, yağ yakımı için iyi bir etki sağlamış olur. Düzenli kullanım sonucu dayanıklılığımız artar. Günlük hayatınızda daha aktif bir yaşam sürdürebilirsiniz. Gün içinde daha az yorulur ve yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olur.

Step aletinde el tutma yerlerinden tutabileceğiniz gibi, tutma yerlerini bırakarak ta kollarınızı öne geri hareket ettirip karın kaslarınızı sıkarak, karın kaslarınız ile yan kısımları daha iyi çalıştırabilirsiniz. Kas grubunun devreye girmesi ile daha fazla kalori harcayarak aktif çalıştığınız bölgelerinin hızlı sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Dambıl 

Evde vücut geliştirme yapanların en büyük yardımcıları ağırlığı ayarlanabilir dambıl-ağırlık setleridir. Bedenimizde görsel değişiklikler yaratmak için, ağırlık antrenmanlarının gerekli olduğunu bilmeniz gerekir. Bu çalışmalar görselliğin ötesinde çok daha faydaları vardır.

Öncelikle metabolizma hızını artırmada ve kemik erimesini önlemede yardımcı olur. Ağırlık antrenmanları, düzenli ve yeterli seviyede yapıldığı takdirde kas liflerinin gelişmesine yardımcı olur. Bu da metabolik hızı artırarak  yaktığınız kalori miktarını daha da artıracaktır.

(Fotoğraf: LaureAcademy)

Ağırlık antrenmanları yağsız kas kütlenizi artırmada yardımcı olur. Yağsız kas kütleniz fazla olmasından dolayı, daha fazla kalori yakmanıza olanak sağlar.  Düzenli yapıldığı takdirde yaşlanmayı geciktirir ve kendimizi daha güçlü, zihinde ve dinamik hissetmemize yardımcı olur. Tansiyonunuzu kontrol edebilir, kolesterol seviyesini düşürebilirsiniz. Ağırlık antrenmanları sayesinde vücudunuza güvenmeyi ve onu kontrol etmeyi sağlamış olursunuz.

Pilates

Her ne sebepten olursa olsun bünyemiz, özellikle sinir sistemimiz olumsuz enerjilerin saldırısına maruz kalmaktadır. Sağlık uzmanları tarafından, zararlı enerjinin bünye dışına atılması, doğa ve sporun yardımı ile olabileceği söylenmektedir. Bu açıdan bakıldığında pilates, zihnimizi meşgul eden olumsuz düşüncelerden kurtulmamıza, sinir ve ruh sağılığımızı korumamıza da yardımcı olabilir.

Pilates ile bedenin denge fonksiyonunun düzenli çalışması ve artırılması, temel kas sisteminin çalıştırılarak güçlendirilmesi ve omurganın desteklenmesi amaçlanmaktadır.

(Fotoğraf: Framepool)

Pilates sayesinde zihinsel ve bedensel kontrolü sağlayabilirsiniz. Karın, kalça, bacak ve kol kaslarının güçlenmesinde önemli rol almaktadır. Diğer sporlar gibi şişkin kas görünümüne sebep olmamaktadır.

Karın, basen ve kollar zayıf kaslar olduğundan dolayı, yağlar bu bölgelerde birikir. Bu bölgede bulunan yağların yakılması ve yine bu bölgedeki kasların güçlenmesi, pilatesin en büyük faydalarından biridir. Vücudun esnekliğini, direncini artırarak genç ve zihinde kalmayı sağlar.  Düzenli yapılması durumunda kilo kontrolünde yardımcı olur.  İşin güzel yanı da pilates yapmak için ihtiyaç duyulan tek şey bir pilates topu.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Teknolojilik ürünler meraklısı