Istanbul’un Stil Haritası

Sosyal hayatımızın gerçeği haline gelen "etiketler" aslında o kadar da can yakıcı değiller. Bir yere ait olma hissini sonuna kadar yaşamamızı sağlayan, bağlılığımızı göstermemize aracı olan bu etiketler kimi zaman bir semtin sakini olmakla gelir hayatımıza, kimi zaman bir mekanın müdavimi olmakla. "Her zamankinden" söyleyebildiğiniz bir kafe, kestirmelerini bildiğiniz sokaklar ya da tam bedeninize uyacak elbisenin geldiğini haber vermek için sizi arayacak kadar yakın satış danışmanları; işte etiketlerin hayatımızdaki anlamı.

Bir etiket tipi de, yaşam stilimizden yola çıkarak bize eklenenler. Kulağınıza gelmiştir, "Cadde Kızı" veya "Karaköylü" lafları. Şimdi bu karakterlerle tanışıp yaşam stillerine daha yakından bir göz atma zamanı. Fonda “Kız sen Istanbul’un neresindensin?” çalar ve yazı başlar.

Bağdat Caddesi


(Fotoğraf: Pinterest)

Rahat, samimi, acelesiz. Bağdat Caddesi'nin ruhuna uygun. Kimi zaman Caddebostan sahilinde uzun saatleri güneşin batışına dalarak geçiren, kimi zaman Cadde'nin en şıkır şıkır kafesinde ice-caramelatte için en uygun Instagram filtresini seçmek için ter döken.

(Fotoğraf: Pinterest)

Cadde kızı, günlük ve rahat stili hayatının her anına taşıyabilenlerden.

*Artık herkesin ezbere bildiği “athleisure” trendini, ortalamanın bir tık üstü pahalı markalarla günlük hayatına entegre etmiştir.

*Büyük ve ışıltılı güneş gözlükleri, olmazsa olmazıdır. Yanlış olmasın, söz konusu olan sadece metalik bir ışıltı değil; kemik çerçeveli güneş gözlüğünün bile etrafında taşlardan yansıyan bir parıltı olmalıdır.

*En büyük boy “it-bag” çantalardan oluşan koleksiyonunu sadece özel günler için saklamaktansa okula, işe, pikniğe giderken bile tercih eder.

*Onu muhtemelen şeker pembesi bir dudak parlatıcısından tanırsınız. Renkli bir makyaj ve kolayca yapılmış gibi gözükse de saatler harcadığını bildiğimiz saçı da güzellik rejiminin bir parçasıdır.

Moda


(Fotoğraf: Pinterest)

Anadolu Yakası’nın bir diğer önemli muhiti, Moda ve çevresi. Mahallenin nev-i şahsına münhasır mekanlardan birinde orijinal baskı bir kitabın yırtık sayfalarından hayaller taşıran veya üçüncü nesil bir kahvecide en iyi Cortado’nun nerede yapıldığını tartışan “Moda mahallesi sakini” günün akışına doğal stiliyle karışıyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

*Bohem bir stili benimseyen Moda sakini, etnik desenlerle süslenmiş uçuş uçuş eteğini, toprak tonlarında bir yelekle tamamlayıp bir de üzerine bez ayakkabıları ekleyerek şehrin içinde şehirden uzak bir görünüm yakalayabilir. (Boho stilini detaylı incelemek için; Stil Okulu: Nasıl Boho Olunur?)

*El yapımı gümüş ve altın aksesuarlarında öne çıkan, her bir aksesuarın farklı bir hikayesinin olması ve hayatına bir yaşanmışlık katmasıdır.

*Muhtemelen geri dönüştürülebilen malzemeden yapılmış el çantası, abartısız bir makyaj için gerekli olan sınırlı sayıdaki makyaj malzemesini taşımak için birebirdir. Bu çantanın sürpriz konuğu ise analog bir fotoğraf makinesi olabilir.

Karaköy


(Fotoğraf: Pinterest)

Moda’dan yokuş aşağı salındık, Kadıköy’den vapura atladık, istikamet Karaköy! Son yıllarda en az Moda kadar hızlı yükselişe geçen bu muhit, sadece Istanbul’un değil, dünyanın da en yaratıcı işlerine ev sahipliği yapmayı sürdürürken bakalım hayatını Karaköy’de geçirenlerin stil notlarında neler yer alıyor?

(Fotoğraf: Pinterest)

*Bir gün doğal renkler, sade kesimler, abartısız aksesuarlarla karşınıza çıkar, diğer gün yaratıcılığın kabına sığmadığını kanıtlar şekilde canlı, renkli ve gösterişli bir görünümle.

*Sade görünümünün anahtar parçaları bol kesimli beyaz, krem veya ekru pantolon ile yılın Pantone renkleri olan “Rose Quartz” veya “Serenity” renklerinden birisinde tercih edilmiş babetleridir. Tamamlayıcısı mı? Tabi ki dökümlü, askılı bir bluz.

*Canlı görünümünün anahtar parçaları ise iddialı desenlerdeki gömlekler, dar kalıplı ve kısa kesimli denim pantolonlar, geometrik formlu çantalar.

*Bu geometri merakı sadece çantalarla sınırlı değil; aksesuarları da etkisi altına alıyor. Faydası tam olarak bilinmese de renkleri ve şekilleriyle dikkat çekmeyi başaran doğal taşlardan hazırlanmış farklı boyutlardaki yüzük, kolye ve küpe gibi aksesuarlar, Karaköy civarında karşılaşacağınız kadınlar sayesinde hayatınıza girebilir.

Nişantaşı


(Fotoğraf: Pinterest)

Gün hızlı akıyor, nefes almak için bile zamanı bulmak zor! Bir toplantı, bir toplantı daha. Üzerine kızlarla akşamüstü mahallenin en sevilen mekanında buluşma. Nişantaşı, her zamanki gibi; yoğun, yorucu ancak müdavimine hayatın anlamını veriyormuşcasına vazgeçilmez. Bu müdavimlerin stillerinde tercih ettikleri bazı markalar da moda dünyasının vazgeçilmezlerinden.

*Nişantaşı kadını, kurumsal hayatıyla günlük hayatını dengede tutmak için gösterdiği çabayla bilinir. Karşınıza asla özensiz bir görünümle çıkmaz.

*Tıpkı yaşadığı ya da çalıştığı semt gibi, dünyaca ünlü lüks moda markalarını görünümünün içerisinde bir yerlerde bizimle buluşturur. Bu, onun için olmazsa olmazdır.

*Belki bir inci kolye veya taşlarla kaplı bir broş yıllar öncesinde kaldı; ancak, aksesuarların hakimiyetini tartışmak olmaz. Işıltılı bir kol saati, en trend güneş gözlükleri ve çantaların yanından sarkan farklı çanta aksesuarları, Nişantaşı kadınları tarafından asla unutulmaz.

*Yukarı, daha yukarı! Topuklunun en yükseğini, tabanın en kırmızısını tercih eder çünkü O’nu, bütün bu koşuşturma sırasında sıklıkla şikayet edecek olmasına rağmen bir çift çekici  topuklu ayakkabı mutlu eder.

Bebek


(Fotoğraf: Pinterest)

Şehrin içinde deniz esintisini en iyi şekilde yaşamayı bilen, Bebek sahilini kendisine mesken edinen, “karşıyı” pek bilmeyen, Nişantaşı’nı rakip bile görmeyen Bebek sakini, stil haritasının en dikkat çekeni. Bir nevi Nişantaşı kadınını Cadde kızıyla birleştirsek ne çıkar sorusunun cevabı.

(Fotoğraf: Pinterest)

*Hafta içini yüksek topuklular üzerinde geçirirken Pazar sabahını sahilde bir yürüyüşe, yani spor ayakkabılara ayırır. Aynı şekilde şık bir bluz ve pantolon ikilisinin yerini taytlar ve tişörtler alır. Puf yelek ve spor bir şapka da cabası.

*Mahallenin deniz görmeyen ancak bolca insan gören barında bir akşamüstü içkisine eşlik etmesi için en sevdiği çantasını yanına alır. O çantanın içindeyse bir otobüs dolusu kadına yetebilecek kadar  makyaj malzemesi yer alır. Ee, tedbirli olmakta fayda var.

*Deniz esintisini stiline de yansıtır. Marin temalı elbiseler, dolgu topuklu ayakkabılar ve  hasır şapkalar sayesinde şehrin en işlek caddesini bir sahil kasabasına dönüştürecek güce sahiptir. Ancak Miami veya Ibiza’da olmadığımızın da farkındadır; bu nedenle her an bir plaj partisine katılacakmış gibi abartılı bir marin görünümdense Cannes’da bir gündüz partisine gidiyor gibidir. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.