Time-Lapse Videolar İçin En Uygun 5 Fotoğraf Makinesi

Teknolojinin gelişmesi sadece yüksek çözünürlüklü kameraları cep telefonlarımıza taşımadı, aynı zamanda düşük bütçelere alabileceğimiz ekipmanlarla profesyonel işler çıkartabilme imkanı da tanıdı. Fotoğrafta olduğu kadar video için de bir çok amatör ve profesyonel yapımcının işine yaradı bu gelişmeler.

Yeni çıkan ekipmanlar ve ilerleyen teknolojiler time-lapse yapımını da artık çok kolay bir hale soktu. Direkt fotoğraf makinesinin içinden intervalometreyi açıp dilediğimiz sürede ve zaman aralıklarında fotoğraf kaydı yapıp sonrasında bunları time-lapse video haline getirebildiğiniz ekipmanlar mecvcut. Peki nedir time-lapse video? Nasıl yapılır hemen bunu açıklayalım isterseniz. 

Time-lapse video, belli bir zaman aralığı ile çekilmiş fotoğrafları art arda konulması ile elde edilen video türüdür. Belli bir zaman aralığıyla çekildiği için de time-lapse videolarda zaman ve görüntü çok hızlı akar. 

Peki time-lapse işine girecek kişiler hem fazla uğraşmadan hem de görüntü kalitesinden ödün vermeden hangi makineler ile time-lapse video yapabilir, işte sizler için bizim dikkatimizi çeken 5 fotoğraf makinesini yazdık.

Canon EOS 760D

Canon’un giriş seviye DSLR’si olmasına karşın ileri seviye modellerde bulunan bir çok özelliği bünyesinden barındırmasının yanında Canon EOS 760D, time-lapse fotoğrafçılığı için gayet yeterli bir gövde. Gerek görüntü kalitesi olsun, gerek time-lapse yapma kolaylığı olsun bu işe girişecek kişiler için şiddetle tavsiye ederiz.

Time-lapse çekimi sırasında bir çok ayarın yapılamsına olanak sağladığı gibi değiştirilebilir objektifli bir sistem olduğu için uygun lensler ile maksimum verim elde etmenizi sağlayacaktır. Bu sistemde time-lapse çekimi için en uygun objektif nedir dediğinizi duyar gibiyim. Bu kullanım şekli ve konuya göre değişiklik gösterse de, biz elinizde hem geniş açı hem de tele ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir set kurmanızı tavsiye ederiz. Bunun için Canon 10-18mm ya da muadili ultra geniş açılı bir lensin yanına 18-135mm gibi çok geniş bir aralığı kapsayacak bir objektif ekleyebilirsiniz. Bu bahsettiğimiz objektifler ne kadar geniş bir aralığı kapsasa da, diyafram açıklıkları nedeniyle ışığı az geçiren yavaş objektiflerdir. Bu setin üstüne Canon 50mm f1.8 gibi hızlı ve ucuz bir objektifi katarak kullanım alanınızı genişletebilirsiniz ve sadece time-lapse için değil, aynı zamanda hem fotoğraf hem de video için elinizde uzun süre size yetecek ve uygun bütçeli bir ekipman oluşturmuş olursunuz

Olympus OM-D E-M10 Mark II

Gelecek aynasızlar, bunu Nikon, Canon gibi büyük DSLR üreticileri bile kabul ettiler ve planlarını buna göre tekrar oluşturmaya başladılar. Eğer geleceği düşünüp güzel bir sisteme yatırım yapmak isterseniz Olympus OM-D E-M10 Mark II tam aradığınız makine olabilir. Uygun fiyatının yanında hem fotoğraf kalitesi hem de hızlı ve tepkili bir fotoğraf makinesi oluşu çoğu kullanıcının dikkatini çekiyor.

Döndürülebilir ektanı, elektronik vizörü ve ufak boyutlarıyla Olympus E-M10 MkII, time-lapse çekimleri için de iyi bir alternatif oluşturuyor. Hem manuel hem de çeşitli program modları ile zaman aralıklı çekimine olanak sağlaması ve kamera içinden çektiğiniz kareleri time-lapse videoya çevirmesi, onu kullanışlı bir time-lapse kamerasına dönüştürüyor.

Hem Olympus hem de Panasonic’in oluşturduğu Micro Four Thirds sistemi bir fotoğraf makinesi olan E-M10 MkII’nin en büyük avantajı ise hem Olympus hem de Panasonic’in ürettiği bütün objektifleri kullanabilmesi. Bu nedenle de bu iki markanın ürettiği herhangi bir kit lens üstüne alınacak sabit odaklı hızlı bir objektif, çoğu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Objektiflere aşina değişseniz sizi “Objektif satın alma rehberi”mizi okumaya davet edelim.

Sony RX10 II

Cep telefonlarının yüksek kaltiede fotorğaf ve video çekebilemesi, fotoğraf makinesi pazarını ciddi şekilde etkiledi ve üreticileri daha gelişmiş ve büyük sensörlü kompakt makineler üretmeye itti. Premium, yani yüksek kaliteli kompakt fotoğraf makineleri, üzerinde sabit bir objektif ile dev bütçelerle oluşturulacak lens setleri kurma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. İşte Sony RX10 ve sonrasında çıkan RX10 II bunun en büyük örneği. 35mm’de 24-200mm f2.8’e denk görüş açısı sağlayan sabit bir objektif barındıran RX10, videodan fotoğrafa bir çok ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabileceğiniz bir fotoğraf makinesi.

Sony RX10 II ‘nin bir başka özelliği ise içine eklenen uygulamalar sayesinde kabiliyetleri arttırılabiliyor. Bu şekilde bu makineyi ideal bir time-lapse kamerasına da çevirebilirsiniz. Üzerindeki objektifi sayesinde hiç bir ekstra objektife ihtiyaç duymadan (duysanız bile objektifi değişmediği için yapabileceğiniz fazla birşey yok) çekmek istediğiniz sahneyi size uygun odak uzaklığıyla çekebilirsiniz. Kompakt dememize bakmayın, bırakın cebe, ufak bir çşantaya bile zro girecek bir makine olması RX10 II’nin dezavantajı. Fakat sundukları göz önünde bulundurulduğunda bu o kadar da göze batmayacaktır.

Panasonic DMC LX100

Hem cebinize girebilecek hem de çok yüksek kaltiede fotoğraf ve video çekebileceğiniz bir makine var deseydik tepkiniz ne olurdu? Panasonic LX100 bu bağlamda isviçre çakısı gibi bir makine diyebiliriz. Üzerinde 24-75mm f1.8-2.8’e denk sabit Leica objektifi, 4:3 format sensörü üstüne cebe girilebilir boyutlar da eklendiği zaman LX100 gerçekten cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Bütün bu özellikleri düşünün ve cebinizde taşıyabileceğiniz ve time-lapse video çekebileceğiniz bir makine istiyorsanız, LX100 gerçekten hayatınızı kolaylaştıracaktır. Üzerindeki objektifin hızlı olması ve de iyi bir aralığı kapsaması da büyük avantaj. Eğer ultra geniş açılı ya da çok uzun bir lense ihtiyacınız yoksa çoğu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

GoPro Hero 4 Black Edition

Son yılların kuşkusuz en moda aksiyon kamerası GoPro. Yapılış amacı olarak bir fotoğraf makinesi sayılamsa da, hem çekebildiği yüksek kalite fotorğaflar, hem de özellikleri bağlamında size güzel time-lapse videolar verebileceği gibi, yukarıda bahsettiğimiz diğer ekipmanları aldığınız durumda elinizde bir de ultra geniş açılı bir lens ihtiyacı göze çarpıyorsa, bu durumda yönelebileceğiniz istikamet pekala bir GoPro olabilir.

GoPro Hero 4 Black Edition ile 0,5 saniyeden 60 saniyeye kadar zaman aralıkları ile çekim yapabiliyor üstüne de dilerseniz kameranın içinde bunları videoya çeviriyor. Bu bağlamda hem boyutu hem de fiyatı göz önünde bulundurulduğunda Go-Pro gerçekten güzel bir alternatif hem de ek bir ekipman olabiliyor. Ultra geniş açılı lensi sayesinde özellikle manzara çekimlerinde büyük işler başarıcaktır. İşte GoPro’nun eksikleri de tam bu noktada başlıyıyor. Sabit odaklı lens kullanılmış olması üstüne de objektifin değiştirilemiyor oluşu en büyük dezavantajı. Çok geniş bir açıyla idare etmek bir çok kullanıcıyı limitleyecektir. Diğer yandan da çoğu geniş açılı objektifin zaten pahalı olması, ek bir objektif yerine GoPro’yu almak bazı kullanıcılar için mantıklı olabilir.

İşin en önemli kısmı olan fotoğraf makinesini hallettik, bir de diğer gerekli ekipmanları yazalım:

 - Tripod: Kameranın sabit kalabilmesi için

 - ND filtre: Yüksek ışıkta uzun pozlama yapabilmek için

 - Uzaktan kumanda: Wi-fi özelliği olmayan fotoğraf makineleri için büyük kolaylık sağlayacaktır.

 - Slider: Kaydıraçlar hareketli time-lapse yani hyper-lapse videolar için büyük kolaylık sağlayacaktır

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.