​Valiz Hazırlama Rehberi

Günübirlik iş seyahatleri, yakın çevreye yapılan hafta sonu kaçamakları veya uzun süreli bir yurtdışı tatili; sebep ne olursa olsun, sizi bekleyen ilk şey o valizi en düzgün şekilde hazırlamak.  Valiziniz kimi zaman kabin boyu bir el çantasına sığacak kadar az parçayla tamamlanır, kimi zamansa en büyük boy olsa bile az gelir. Peki ya küçük ya da büyük fark etmeksizin herhangi bir boydaki valizinizi hazırlarken hayat kurtaracak (veya işinizi bir hayli kolaylaştıracak) ipuçları nelerdir?

(Fotoğraf: Pinterest)

Öncesi, Sonrası

Yapmanız gereken ilk şey, hangi amaçla ve kaç günlük bir seyahate gittiğinizi netleştirmek. Eğer iş amaçlı iki günlük bir seyahate gidecekseniz, valiziniz temel parçalar ve bunların tekrarlarından oluşur.

(Fotoğraf: Pinterest)

Ofis kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir şirkette çalışıyorsanız,

Erkekler için;

 • İki beyaz gömlek
 • Bir klasik pantolon
 • Bir çift klasik ayakkabı
 • Tıraş çantası

Kadınlar için;

 • İki bluz/gömlek
 • Bir kalem etek
 • Bir çift topuklu ayakkabı
 • Makyaj çantası

yeterli olacaktır. Kadınların bu konuda daha şanslı olduğunu not düşmeden olmaz; çünkü; gömlek ve etek ikilisinin yerini bir küçük siyah elbise ile doldurarak yer konusunda tasarruf edebilmeleri, bir sıfır öne geçmeleri için yeterli.

Eğer serbest stilin hüküm sürdüğü bir işiniz varsa,

Erkekler için;

 • İki polo yakalı t-shirt
 • Bir kanvas pantolon
 • Bir çift günlük ayakkabı
 • Tıraş çantası

Kadınlar için;

 • İki bluz/gömlek
 • Bir etek
 • Bir çift günlük ayakkabı
 • Makyaj çantası

ile bu iş seyahatini atlatmanız mümkün. Ofiste serbest şıklığın kurallarını hatırlamak isterseniz, istikamet  bu yazı

(Fotoğraf: Pinterest)

Eğer birkaç günlük bir kaçamak tatile gidecekseniz, valizinizde biraz daha yaratıcı olma şansınız var demektir.

Erkekler için;

Erkeklerin hafta sonu tatili valizinde, tatilin tipine göre farklı parçalar kendini göstermeye başlar. Maviliklere yaklaşan, Çeşme veya Bodrum gibi rotalara göz diken erkeklerin valizi renkli t-shirtler, sandaletler ve deniz şortları ile yaz havasına bürünür. Maceracı bir yapısı olan erkeklerin Abant veya Kapadokya gibi destinasyonlara kadar ulaşacak valizleri, yürüyüşe uygun, altı tırtıklı spor ayakkabılar, yağmurluklar ve bandana gibi güneşe karşı koruma sağlayacak aksesuarlar içerebilir.

Kadınlar için;

Hafta sonunu deniz, kum ve güneş üçlüsüne ayıran kadınların tatil valizi, güneş kremleri bir yana, sezonun trendlerine uygun bikini, mayo ve pareolardan bir demet, kocaman hasır şapkalar ve uçuşan elbiseler içerir. Şöyle bir arınmak, kendisini yeniden keşfetmek için yeşillikler içerisinde bir hafta sonu geçirmeyi planlayan kadınlarınsa spor taytları, spor ayakkabıları ve birkaç kat üst üste giyilerek katmanlanan spor sütyen - kapüşonlu ceket ikilisi ile aralarının iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ne, Nerede, Nasıl?

Valiz hazırlamadan önce, valizi nasıl bir tatil için hazırladığınızı netleştirdiniz. Seyahatinizin destinasyonu, gün sayısı ve hava durumu gibi maddeleri tek tek incelediniz. Gerekli bulduğunuz parçaları belirlediniz ve sıra geldi valizi hazırlamaya. Peki neyi, nereye, nasıl yerleştirmelisiniz?

Hayır hayır, her şeyi iç içe geçirip valize tıkmak, sonra da valizin üzerine oturarak fermuarını kapatmaya çalışmak çok da hoş bir sonuç doğurmuyor. Yanınıza alacağınız parçaları sınıflandırmalı ve düzenli bir şekilde yerleştirmelisiniz. Bu sayede valizinizin aslında tahmin ettiğinizden çok daha fazla parça alabileceğini keşfedeceksiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Valizinizi hazırlarken, ilk yerleştireceğiniz parçalar, hacimli ve köşeli parçalar olmalı. Eğer yaz döneminde seyahat ediyorsanız şanslısınız, mont veya kaban gibi parçaları çoktan listeden çıkarttınız. Ancak ayakkabı gibi kırılma veya bükülmeye müsait parçalar hala başınızın belası. Bu durumdan kurtulmanın yöntemi, ayakkabılarınızın iç bölümünü, sıkışmaya karşı destek olacak şekilde aksesuar kutusu veya çorap gibi parçalarla doldurmak. Sonrasında, ayakkabılarınızı bir ayakkabı torbasına yerleştirmeyi unutmayın. Bu sayede, torbanın etrafını iç çamaşırı, tişört gibi ilk aşamada kırışmasından rahatsız olmayacağınız parçalarla doldurabilirsiniz.

Ayakkabılar kadar zorlayıcı bir diğer konu da makyaj malzemeleri, bakım malzemeleri veya ufak tefek ihtiyaçların yer aldığı çantalar. Bu malzemeleri, valizin yerleşim durumuna göre dolgu amaçlı kullanarak kırışmaya müsait parçalar için düzgün bir zemin hazırlayabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Eğer valizin temelini sağlam hazırladıysanız, sıra geldi gömlek, bluz gibi parçaları yerleştirmeye. Bu tür ince ve kolay kırışan parçaları mümkün olduğunca katlamadan, geniş bir alan kaplayacak şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Kumaş olarak biraz daha dayanıklı parçaları ikiye katlayarak alttaki katlanmamış parçaların üzerine dizin. Bu işlemi, herhangi bir abartılı şekil bozukluğu olmayana kadar devam ettirin.

Valiziniz birden çok bölümden oluşuyorsa, bunu avantaja çevirme zamanı! Fermuarlı gözler, iç çamaşırları için, ceplerse ufak tefek parçalar için ideal! Eğer bir de kendi iç yüzeyinde askısı olan bir valiziniz varsa, değmesinler keyfinize. Ayaklı bir gardırop işlevi gören bu tür valizler sayesinde hem düzenli hem de hızlı bir şekilde toplanabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Dikkat Dikkat!

Valiz hazırlarken dikkat edilmesi gereken çok şey olsa da en önemlilerini madde madde paylaşmak gerek.

 • Valizinizin güvenliği, her şeyden önemli. En sevdiğiniz ayakkabıları bir daha görememe riskini ortadan kaldırmak için valiziniz üzerinde isim, soy isim ve telefon bilgilerinizin yer aldığı bir bagaj etiketi takılı olduğundan ve sağlam bir mekanizmayla kilitlediğinizden emin olun.
 • Seyahatinizi güneş kremi, saç spreyi veya lens solüsyonu gibi ürünler olmadan geçirmeniz mümkün değil. Ancak bu sıvıların gardırobunuzun en “tatil” parçalarını mahvetme ihtimali de var. Bu nedenle sıvıları, ağzı kilitlenebilen seyahat torbaları veya sızdırmaz çantalara doldurarak riski en aza indirin.
 • Elektronik eşyalar, bir valizi en çok karıştırabilecekler arasında yer alır. Valizinizin farklı yerlerinden çıkıveren kablolara dolanmamak için elektronik eşyalarınızı kendi çantalarında taşımaya özen gösterin. Tablet veya dizüstü bilgisayar gibi cihazların darbelere karşı hassasiyeti göz önüne alınırsa, bu cihazları el bagajınızda, korunaklı bir şekilde taşımaya gayret edin.
 • Olmaz demeyin, olur. Eğer uçakla seyahat ediyorsanız her an bi güvenlik görevlisi valizinizi açmanızı isteyebilir. Bu tür bir sürpriz, eğer doğru şekilde hazırlanmadıysanız canınızı sıkabilir. İşte valizinizi her an açılabilecek şekilde düzenli tutmanız için bir neden daha!
 • Acil durumlara karşı hazırlıklı olun. Düzenli alınması gereken ilaç, yara bandı, krem gibi ihtiyaçlarınızı valizinizin en ulaşılabilir gözünde veya valiz içerisinde en kolay ulaşılan alanda taşıyın.
 • Her ne kadar gardırobunuzdan ayrılmak istemeseniz de valiziniz, belirli miktarda eşyayı alabilir. Valizinizi deforme edecek şekilde veya kapasitesinin üzerinde doldurmayın.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.