​DigitalTalks 2016 İlkbahar İzlenimleri

11.05.2016 e-ticaret
0

Geçen sene olduğu üzere bu sene de DigitalTalks ve MarketingTalks'a sponsor olduk ve diğer etkinliklerde olduğu gibi Alve reklam bannerimiz ve hediye olarak dağıttığımız dosyalar ile etkinlik alanında hazır bulunduk. Birçok firmadan konuşmacının da sunumları ve fikirleri ile katılımda bulunduğu konferansta bu sene Alve.com'u Content Manager olarak görev yapan Selim Sürme temsil etti. Genellikle E-ticaret ve ödeme sistemlerinin konuşulup tartışıldığı konferansa katılım da yoğun idi.

Konferansta genel olarak Alve'nin hedeflerinden ve planlarından bahsedilirken, e-ticaret üzerine genel düşünceler de paylaşıldı.Konuşmanın ilk kısmı Alve hakkında genel bilgiler ve ödeme sistemleri hakkında olurken ikinci kısmı daha çok e-ticaret ve tavsiyeler üzerine oldu. Paylaşılan genel bilgileri özetlemek gerekirse;
Alve.com bir karşılaştırmalı ürün arama motorudur. Alışveriş kelimesinin bir kısaltması olarak düşünülen Alve ayda ortalama 350 Bin tekil kullanıcıya hizmet vermektedir.Bugün itibariyle Alve'nin veritabanında 4 milyondan fazla ürün bulunmaktadır.

- Sloganımız “Alışverişin başladığı nokta“ olduğu için ana hedefimiz kullanıcıların kendi ihtiyaçlarına en uygun ürünü bulmalarını sağlamak ve alışveriş alışkanlıklarını bir yerde değiştirmek. Aslında Atina merkezli bir firmayız ve Yunanistan ve Türkiye’nin yanında İngiltere'de faaliyet göstermekteyiz. Diğer bir hedefimiz de Türkiye ve İngiltere gibi diğer ülkelere de yatırımlarımızı yapmak.Şuan itibari ile 340 aktif mağaza ile çalışıyoruz bunların içinde fiziksel mağazaları da olan büyük markalar da mevcut , ayrıca birkaç tane affiliate firması ile de ortaklık halindeyiz.

- Ürün arama motorları kullanıcılara bir tıklama ile milyonlarca ürünü kıyaslama imkanı ve mağazalara da pazarda yer bulma, rekabet etme imkanı sağlıyor. Mağazalar ürün arama motorlarını tercih ediyor çünkü alışveriş esnasında doğrudan mağazanın web sitesine yönlendirme imkanı sağlıyor haliyle daha fazla trafik yaratmasına bu da marka bilinirliğinin artmasına sebep oluyor. Ayrıca siteye yönlenen kullanıcı diğer ürünlere de bakma şansı buluyor ve potansiyel bir alıcı konumuna geçiyor.

- Geçen sene politik durgunluklar, terör ve bunun gibi birçok istenmeyen olaylar ile geçti ve bu durum ekonomiyi ve ticareti direkt olarak etkiledi. 2015 yılı için e-ticaret pazarında ön görülen büyüme payı %20 - %22 arasında iken, gözlemlenebilen %15 - %16 civarında oldu. Yine bu yıl içerisinde internetten satılan ürün ve hizmetlerin %4.5 oranlık bir kısmı fiyat ve ürün karşılaştırma siteleri yardımı ile yapıldı. Biz Alve olarak ise 2015 yılını %180 lik bir büyüme ile güzel bir şekilde sonlandırmayı başardık.

- Birleşik Krallık (scrooge.co.uk) ve Yunanistan'da (skroutz.gr) faaliyetlerini sürdüren firmamız , 2014 yılında European Business Awards tarafından Public Champions ödülünü kazanarak uluslararası ödüllü bir şirket olmuştur.

- Yunanistan pazarı Türkiye pazarına benzerlik gösterirken, İngiltere işleyiş bakımından biraz farklılık göstermektedir. Türkiye ve Yunanistan'da daha çok fiyat odaklı bir pazar varken, İngiltere pazarı daha çok hizmet odaklı çalışmaktadır. Ayrıca Türkiye ve Yunanistan'da mağazalar ile anlaşmalar uzun vadeli olurken, Birleşik Krallık anlaşmaları sezonluk olarak tutmaktan yana olduğu gözleniyor.

E-ticaret nereye gidiyor ?

Konuşmanın ikinci kısmında E-ticaret'in geliştirilmesi ve eksiklerin giderilmesi üzerine kullanıcıların ve mağazaların üzerlerine düşen sorumluluklardan bahsedildi.

- İnsanların internetten alışveriş yapma sebepleri genel olarak; uygun fiyat, merak, tavsiye üzerine ve alışveriş yapmaya vakit bulamama olarak bilinmektedir.
- 2015 yılında PWC bağımsız denetim firmasının tüm dünya üzerinde yaptığı araştırmaya göre “Neden Internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorsunuz?“ sorusuna Türkiye “En uygun fiyat sebebiyle internetten alış veriş yaparım” cevabı ile Şili den sonra dünya ikincisi olarak fiyat odaklı bir pazar olduğunu kanıtlamıştır.

- İnsanların internetten alışveriş yapmamak için başlıca nedenleri; güvenmeme, görmeden almam mantığı ve ürün kalitesine güvenmeme olarak sıralanabilir.

- Kullanıcılar alışveriş yapmadan önce alışveriş yaptıkları sitenin iletişim ve ticari bilgilerini kontrol etmeli daha sonra siparişlerini vermelidirler.
- Mağazalar reklam kampanya ve stratejilerini kullanıcı demografik bilgilerini göz önünde bulundurarak düzenlemelidirler. Örnek olarak Türkiye'de internet üzerinden alışveriş yapan kesimin %65'lik dilimini 18-35 yaş aralığı oluşturmaktadır.

- Mağazalar daha fazla trafik çekmek adına SEO (Search Engine Optimization) çalışmalarına da önem vermeleri gerekmektedir.

- Türkiye'de rekabet hala fiyat odaklı olduğu için fiyat güncellemeleri mağazalar açısından büyük önem arzetmektedir.

- Internet kullanıcılarının %51'lik bir kesimi ürünleri online inceleyip daha sonra offline alma yoluna gitmektedirler. Bu büyük potansiyelin e-ticarete kazandırılması gerekmektedir.

- Site içeriklerinin yeterli ve alakalı olması gerekmektedir.

- Sitelerin mobil uyumlu olmaları çok önemlidir. Şuan itibari ile Alve.com'a gelen trafiğin %47 sini mobil trafik oluşturmaktadır. 4.5G teknolojisinin de kullanımı ile birlikte ilerleyen yıllarda mobil ticaret daha da önemli hale gelecektir.

- Mağazaların stok kontrolü ve takibi yapmaları ve güncellemelerini ihmal etmemeleri gerekmektedir.
- Kargolama sistemi iyi entegre edilmiş olmalı ve teslimat kesinlikle hızlı ve kaliteli olmalıdır.
- Son olarak ödemeler için güvenlik kontrolü tam olmalı, site güvenlik sertifikaları gibi öğelerce desteklenmelidir. Ayrıca 3D Secure sisteme entegre edilmeli, ödeme arayüzü kullanıcı için açık ve net olmalı ve kredi kartı taksitleri, anlaşmalı bankalar gibi bilgiler de ödeme sayfasında belirtilmelidir.

Bir sonraki etkinlikte tekrardan görüşmek üzere.

E-commerce Journal

E-commerce Journal, e-ticaret üzerine haberler ve görüşler paylaştığımız bir "köşe"dir.

Bu bölümde e-ticaret, perakendecilik, marketing ve iletişim profesyonelleri tarafından kaleme alınmış, onların kendi uzmanlıkları alanındaki deneyimlerini, bilgilerini ve ortaya konan en iyi uygulamalara ilişkin görüşlerini paylaştıkları yazılara ulaşabilirsiniz.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı