2016 Yaz Tatili İçin En Uygun 6 Kompakt Fotoğraf Makinesi

Yaz kapıya dayandı, bir çoğumuz tatil planlarını oluşturmaya başladı, belki de oluşturdu bile. Peki seyahat ederken yaşadığınız güzel anları ölümsüzleştirecek, gördüğünüz güzellikleri paylaşmanızı sağlayacak bir fotoğraf makineniz yok mu? Bütün bunlar için cep telefonunuzun kamerasına ne kadar güvenebilirsiniz peki?

Unutmayın ki tatil için hazırlanmak sancılı bir süreçtir, seyahate çıkmadan önce ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeniz ve ona göre hazırlanmanız önemli. Ne kadar hafif bir çanta ya da valiziniz olursa o kadar rahat hareket edebilirsiniz. Bu bağlamda seyahatiniz boyunca yaşadığınız güzel anları ölümsüzleştireceğiniz fotoğraf makinesi nasıl olmalı? 

Fotoğraf ekipmanınızın valiziniz kadar ağır olduğu bir sehayat düşünün. O makineyi yanınızda taşıma, taşırken de bir şeyler çekmek külfet olacaktır ve bu da sizin hareket kabiliyetinizi bir o kadar kısıtlayacaktır. Ne kadar hafif bir ekipman bulundurursanız o kadar rahat edeceksiniz. O nedenle seyahat için ihtiyacınız olan fotoğraf makinelerini öncelikle boyut sonrasında görüntü ve video kalitesi ve kullanılabilirlik olarak inceledik ve karşınıza seyahatleriniz sırasında hayatınızı kolaylaştıracak 6 fotoğraf makinesini sizler için sıraladık:

Uzman seçim: Fujifilm X70

Fujifilm çok uzun bir süredir çıkarttığı fotoğraf makineler ile adından sıkça söz ettiriyor. İşte bu makinelerden biri de X70. APS-C sensörü ile cebinize girebilecek bir cihaz olan X70, üzerinde sabit 18mm f2.0 objektifi ve dokunmatik döndürülebilir ekranı ile ilgileri üstüne topluyor. Fujifilm in en büyük avantajı olan X-Trans sensör bu makinede de sevenleriyle buluşuyor. X-Trans sensör sayesinde Fujifilm X70, adeta full frame makinelere yarışır bir görüntü kalitesi elde ediyor.

Fujifilm'in makinelerinin genel bir sorunu olan düşük video performansı bu fotoğraf makinesinde bulunsa da, bu demek değil ki bu cihaz ile kullanılabilir videolar çekemezsiniz. 1080/60p video kayıt edebilen X70, sadece artık diğer fotoğraf makinelerinde yaygılaşan 4K video kayıdı yapamamakta. Bunun yanında Mikrofon ve kulaklık girişlerinden yoksun X70, kişisel videolarınız için uygun bir araç.

Çok yönlü seçim: Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Panasonic in 1inç sesnrölü, 25-400 mm aralığında f2.8 - f4 diyafram veren, 4k video çekebilen canavarı. Eğer seyahat sırasında "ne tür bir objektif almalıyım yanıma" ya da "nelerle karşılaşacağımı bilmiyorum ve elimde bütün bu sürprizleri çekebileceğim bir canavar olsun istiyorum" diyorsanız kesinlikle edinmeniz gereken bir fotoğraf makinesi. Panasonic FZ1000’in en büyük dezavantajı ise, barındırdığı objektif ve özelliklerin neden olduğu büyük boyut. Cebinize ya da hemen çantanızın bir köşesine atabileceğiniz bir fotoğraf makinesi değil ama ihtiyaçlarınıza göre gözünüz kapalı satın alabileceğiniz bir fotoğraf makinesi. Üstüne sizi yanınızda ekstra objektif taşıma derdinden de kurtaracaktır.

Panasonic FZ1000 tarzı kompakt makineler bridge ya da slr-like diye de anılır ve görünüş itibariyle diğer kompaktlardan en büyük farkı hem DSLR'lere benzemeleri hem de "aslında" kompakt olmamalarıdır. Daha ufak boyutlu fotoğraf makinelerinin özelliklerinin bu kadar fazla ve gelişmiş olmaması ise bu tür makineleri çekici kılan başlıca detay oluyor. 

Kompakt aynasız seçim: Panasonic Lumix DMC-GM5 

Değiştirilebilir objektifli aynasız gövdeler daha ne kadar küçülebilir derken hayatımıza birden Panasonic GM5 girdi. Ufacık gövde içinde MFT sensör, yüksek çözünürlüklü vizör ve 1080p/60fps video kaydı gibi özellikler barındırıyor. En önemlisi de uygun bir lens ile birlikte cebinize sığabilecek boyutlarda olması. 

Dezavantajlarına gelince, piyasada çoğu rakibi 4K video ya da dahili görüntüleme sabitleyici barındırırken, Panasonic GM5, özellikle de gövde boyutunu ufak tutabilmek adına bu özelliklerin bazılarını barındırmıyor. 

Her ne olursa olsun, değiştirilebilir objektifli bu kadar ufak bir gövdenin tatilinizde yanınızda olması size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Kompakt seçim: Sony Cyber-shot RX100 VI

Sony’nin gene 1inç sensörlü, 24-70mm aralığında f1.8 - 2.8 diyafram değerleri veren bu minik fotoğraf makinesi hemen hemen bütün işlerinizi çözebilecek yeteneklere sahip. 4K video, 40 kata kadar yavaş çekim, yüksek çözünürlüklü vizör ve bütün bunların cebe girebilecek boyutlarda bir gövdenin içinde buluşması Sony RX100 IV’u sehayat için ideal kılmakta. Deneyimlerimiz sonucu en büyük sıkıntısı boyutları nedenyile 4K video ve yavaş çekim sırasında ısınma yaşaması ve bu nedenden ötürü de uzun kayıtlar alacaksanız makinenin ısınma probleminin sizin karşınızdaki en büyük engel olacağıdır. Diğer bir yandan da 24-70 mm objektif bazıları için yeterli olmayabilir.

Bütün bu avantaj ve dezavantajlar sizin için uygunsa hiç düşünmeden almanızı tavsiye ederiz.

Dayanıklı seçim: Olympus Stylus TG-4

16 megapiksel sensör, 25-100mm’ye denk f2.0-4.9 objektif. Buraya kadar Olympus’u rakiplerinden bir adım öteye taşıyacak bir özellik yok. Olympus TG-4’ü rakiplerinden daha iyi bir seçim yapan şey ise gövdesi ve içinde bulundurduğu bazı detaylar. Öncelikle çok sağlam bir gövdeye sahip TG-4, 2 metreye kadar düşmeye ve 15 metre derinliğe kadar da suya dayanıklı. Geniş açıda 1 cm mesafeden macro çekim yapabilmesi onun kabiliyetleri hakkında biraz da olsa fikir verecektir. Özellikle, sadece gelişmiş fotoğraf makinelerinde olan RAW kayıt TG-4’te de mevcut. Önündeki yuva sayesinde ise ek aksesuarlar alıp fotoğraf makinenizi bir balık gözü kameraya dönüştürebiliyor ya da halka flaş sayesinde ona farklı macro kabiliyetler kazandırabiliyorsunuz. Olympus TG-4’ün önündeki en büyük soru işareti ise sensör boyu. 1/2,3 inç sensör diğer seçenekler arasında onu birazcık geriye düşürse de, sağlam gövdesi sayesinde onu denizde, havuzda, kışın kayak tatillerinizde ve hatta dağ tırmanışlarınızda yanınzdan eksik etmeyeceğiniz bir yol arkadaşı kılıyor.

Bütçe seçim: Nikon Coolpix S33

Nikon’un piyasaya sürdüğü uygun fiyatlı kompakt fotoğraf makinesi olan Nikon Coolpix S33’ün en büyük dezavantajları fiyatı ve de suya dayanıklı gövdesi. Fotoğraf ve video konusunda rakiplerine bir üstünlük sağlamasa da, hatta sensörü ve objektifi rakiplerinin bir adım gerisinde olsa da, 10m ye kadar suya, 1,5metreye kadar düşmeye ve -10 dereceye kadar donmaya dayanıklı gövdesi sayesinde seyahatlerinizde yanınızda güvenilir bir dost olacaktır.

Bütün video, görüntü kalitesi ve ek özellikleri bir kenara bırakacak olursak, kullanım kolaylığı, gövde kalitesi ve fiyatı Nikon S33'ü güzel bir seçenek kılmaktadır. 

Tabii ki de piyasada daha nice kompakt modeller mevcut, ama özellikleri ile bu yukarıda saydığımız 6 isim ön plana çıkmakta. Eğer diğer seçeneklere de bir göz atmak istiyorsanız daha önce sizler için yazmış olduğumuz Yaz Tatili İçin En Uygun 6 Kompakt Fotoğraf Makinesi yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.