En iyi cep telefonu kameraları 2016

Sene 2000 ve ilk fotoğraf makinesine sahip  cep telefonu piyasaya sürüldü. İşte o gün hem mobil telefon hem de fotoğraf makinesi endüstrisi için bir milattı. O günden bugüne, telefonlarla çekilen fotoğraflar boy boy reklam panolarını süslerken, bir çok insan gündelik ihtiyaçları için yanında devamlı bir fotoğraf makinesi bulundurmak yerine cep telefonu taşımaya başladı.

Yaşadığımız anları ölümsüzleştirmek, cep telefonlarımız sayesinde artık rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Özellikle cep telefonu kameralarının gelişmesiyle elde ettiğimiz fotoğraflar çok daha kaliteli. Peki yaşadığımız anları ölümsüzleştirebilecek en iyi cep telefonları neler dendiğinde nasıl bir cevap verebiliriz?  

Bu yazıyı hazırlarken, kamera özelliklerini baz almanın yanında laboratuvar sonuçlarını da işin içine kattık. 

Samsung Galaxy S7 Edge

12 megapiksel sensör üstüne 26mm ye denk f1.4 lens ile donatılmış olan S7 Edge, kullananları hayran bırakan bir performans sergilemekte. 

(Fotoğraf: DXOMark)

Fotoğraf performansı

Hem iç hem dış mekan çekimlerinde, sahneyi pozlaması ve verdiği renkler olarak olağanüstü bir performans sergilediği görülmüştür. Hemen hemen her alanda sahneyi ideal bir şekilde pozladığına tanıklık ederken, verdiği sonuçlar, özellikle de renkler bir çok kullanıcıyı kendisine hayran bırakacak türden. Yeterli ve doğru ışıkta ise  Samsung S7 Edge’den elde edilen detaylar da bir o kadar şaşırtıcı. Çektiğiniz bir fotoğrafı, gözle görülür bir kayıp elde etmeden güzelce kırpabiliyorsunuz ve sonuçlar hala şaşırtıcı derecede güzel kalmaya devam ediyor.

Elde edilen görüntünün yanısıra, Samsung Galaxy S7 Edge, çoğu rakibinin üstünde bir otomatik netleme hızı sağlıyor. Bu sayede çekmek istediğiniz kareleri çok hızlı bir şekilde netleyip, çok güzel sonuçlar alabiliyorsunuz. Hızlı netlemeye sahip olabilmek adına Samsung, sensörün içine "Phase detection" adı verilen faz tanımlama teknolojisini entegre etmiş. Bu sayede hem hızlı hem de doğru netleme şansı tanıyor.

Gelelim Samsung S7 Edge’in kamerasının dezavantajlarına. Açıkçası bu telefonu almaktan vazgeçirecek bir sorunla karşılaşılmamış olsa da, S7 Edge’in de bazı göze batan sorunları yok değil. Testler sırasında karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi ampul ışığı altında aşırı sarıya kaçan deri tonları vermesi ve de yüksek dinamik aralığın mevcut olduğu durumlarda aydınlık bölgelerde detay kaybının gözlemlenmesi

Genel olarak ele aldığımızda hem kameranın açılış süresi, hem de kameranın netleyip fotoğrafı çekme süresi olarak gerçekten rakiplerinin ilerisinde sonuçlar verdiği görülüyor.

Video performansı

Samsung Galaxy S7 Edge’in video performansı da en azından fotoğraf performansı kadar iyi. 30 fps’de 4K video çekebilirken 1080p de 60 fps’ye çıkabiliyor. S7 EDGE’in en büyük avantajı ise 720p’de saniyede 240 kare çekebilmesi. Bu da demek oluyor ki Samsung S7 Edge ile yüksek kalitede yavaş çekim yapabiliyoruz.

Bütün bunların yanında hızlı otomatik netleme, iyi bir netlik takip sistemi sağlayan Samsung S7 Edge, en büyük sıkıntıyı düşük ışık koşulalrında yüksek ISO nedeniyle yaşıyor. Kaldı ki küçük sensör boyutu göz önünde bulundurulduğunda gayet anlaşılabilir bir durum.

Sony Xperia Z5

Sony her daim cep telefonu kameralarında iddialı olmuştur. Z5’te de bu geleneği devam ettiriyor.  Sony Xpreia Z5’in kamerası 23 megapiksellik sensör ve önünde 24mm f2.0 lens ile donatılmış. Özellikle çözünürlük dikkate alındığında rakiplerinin hepsinin ilerisinde.

(Fotoğraf: DXOMark)

Fotoğraf Performansı

Sony Xpreia Z5’in kamerası, 23 megapiksellik sensörü sayesinde fazlasıyla detay verebiliyor. Bunun yanında hem ideal ışık koşullarında hem de düşük ışık koşullarında gayet güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bunlara ek olarak pozlama performansı ve de elde edilen sonuçlardaki renkler bütün kullanıcıları tatmin edecek cinsten.

Gelelim Z5’in en güçlü yanına. Sony’nin Z5’te kullandığı otomatik netleme sistemi şimdiye kadar test edilenin en hızlısı. Yani düğmeye basıp makinenin konuyu netleyip çektiği süre rakiplerinin bir adım önünde. 

Video Performansı

Sony Xperia Z5 video performansı ele alındığında da göz doldurmaya devam ediyor. 4K video 30 fps’de çekebilirken 1080p’de 60fps ve 720p de 120fps yavaş çekim videolar kayıt edebiliyor.

Video modunda görüntü sabitleme teknolojisi gayet verimli çalışıyor ve uygun ışıkta otomatik netleme iyi iş çıkartıyor. Düşük ışık koşullarında ise otomatik netleme bazı sorunlar çıkartsa da cihaz piyasanın geneline göre çok daha başarılı durumda.

iPhone 6s Plus

Sokakta kafamızı çevirdiğimiz hemen her reklam panosunda karşımıza çıkan fotoğraflar ve altında yazan bu fotoğraf  iPhone 6s Plus ile çekilmiştir yazısı. Bu olaydaki kahramanımız iPhone 6s Plus 29mm f2.2 objektif ve 13 megapiksellik sensör ile donatılmış. Apple ilk cep telefon kamerasını çıkartmış olamsa da, telefonlarındaki kamera performansıyla çıtayı yükselten marka olmuştur ve hatta diğer üreticilerin kameraya bu kadar yatırım yapmalarının önünü açmıştır.

(Fotoğraf: DXOMark)

Fotoğraf performansı

iPhone 6S plus ile yapılan çekimlerde ilk dikkat çeken detay çekilen karelerin güzel pozlanmış olması. Otomatik netleme hızı da yeterince çabuk ve tepkili. İdeal ışık altında çok iyi detay verebiliyor.

iPhone 6s plus’ın en büyük handikapı ise düşük ışıkta görülüyor. Karanlık ortamlarda yapılan çekimlerde elde edilen sonuçlar, rakiplerine göre daha az detay barındırıyor ve gürültü seviyesi fotoğrafların kullanılabilirliğini azaltıyor.

Video performansı

Rakipleri gibi 30fps de 4K video çekebilen 6s plus, en büyük farkı 1080p de 120 fps çekim yapabilerek ortaya koyuyor. Genel olarak iyi bir beyaz dengesi, pozlama verirken en büyük sıkıntıyı gene düşük ışık koşullarında yaşatıyor.

LG G4

28mm’ye denk f1.8 lensi ve 16megapiksellik sensörü göz önünde bulundurulduğunda  LG G4 fotoğraf için güzel bir alternatif gibi duruyor.

(Fotoğraf: DXOMark)

Fotoğraf performansı

16 megapiksellik sensör genele baktığımzıda detaylı sonuçlar veriyor. Elde edilen kareler genelde iyi pozlanmış oluyor ve düşük ışık koşullarında tatmin edici sonuçlar çıkartıyor.

Fakat dış çekimler sırasında gökyüzünün fazla satüre olması, detaylarda harelerin belirmesi gibi sorunlar yaşatabiliyor.

Video performansı

Video performansı olarak LG G4, 30 fps’de 4k, 60fps’de 1080p kayıt yapabilen G4 ün 1/2x, 1/4x ve 1/8x gibi yavaş çekim seçenekleri bulunuyor.

LG G4’ün video performansını etkileyen başlıca sorun kullanışlı bir görüntü sabitleme teknolojisi kullanılmamış olması ve de çok parlak ışık altında aydınlık kısımlarda görülen detay kaybı.

HTC10

Bu yaının yazıldığı tarih itibariyle hala piyasaya sürülmemiş olsa da, HTC’nin yeni telefonu  HTC 10, kamerası ile göz dolduruyor. 12megapiksel sensör ve 26mm f1.8 lens barındıran HTC 10, yüksek kalitede sonuçlar veriyor.

(Fotoğraf: DXOMark)

Fotoğraf performansı

HTC 10’un 12 megapikselli kamerası hemen her koşul altında çok iyi detay verirken, çoğu koşulda hızlı otomatik netleme imkanı tanıyor. Elde edilen sonuçlara baktığımızda güzel pozlanmış ve satüre renklere sahip kareler karşımıza çıkıyor.

Hızlı otomatik netleme, her koşulda detaylı sonuçlar, düşük ışık koşullarında gürültüyü güzelce azaltabilmesi gibi detaylar HTC 10'u ön plana çıkartıyor.

HTC 10’un fotoğraf performansında karşımıza çıkacak en büyük sorun ise, elde edilen fotoğrafların merkezde daha keskin, fakat kenarlara gittikçe daha yumuşak sonuçlar vermesi diyebiliriz.

Video performansı

30fps 4K kayıt yapabilen HTC 10, 720p’de 120fps ile yavaş çekime imkan tanıyor. Genel olarak iyi bir görüntü sabitleyici, iyi pozlanmış videolar ve hızlı otomatik netleme vaat ediyor.

Sonuç

Günümüzde çoğu telefon üreticisi, cihazların içinde çok kuvvetli sensör ve optik teknolojiler kullanıyor. İncelediğimiz modellere baktığımız zaman aralarında ufak tefek farklılıklar olsa da, hepsi hem video hem de fotoğraf performansı olarak tatmin edici sonuçlar verecektir. Zaten bu tarz ufak sensör kullanan kameralardan çok üstün performans beklemek biraz saçma olur. Eğer kameradan beklentiniz çok daha fazlasıysa, gerçek bir fotoğraf makinesine yönelmeniz sizin için çok daha mantıklı olacaktır. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.