​Mezuniyet Şıklığı

O “özel” geceye hazır mısınız?

Mezuniyet gecesi, bir gencin en unutulmaz anıları arasında yer alır. Yıllar sonra bile bakıldığında yüzde gülümsemeler bırakan fotoğraflar, bu gece sayesinde fotoğraf albümlerine sıralanır.

Hazırlıkları aylar öncesinden başlayan mezuniyet gecesi için bir kılavuz niteliğindeki bu yazı sayesinde hem genç kızlar hem de genç erkekler o “özel” gecenin yıldızı olacak.

Prensesler Gibi

Pek çok genç kız için mezuniyet gecesi, binbir gece masallarından kopup gelen bir yaprak gibidir. Tekrar tekrar okunacak ve bir ömür boyunca hatırlanacak bu masalın baş kahramanı ise tabii ki prensesler gibi olmalıdır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Her ne kadar mezuniyet stilleri son yıllarda değişiklik göstermeye başlamış olsa da her genç kızın gönlünde yatan “prensesler gibi” mezuniyet stili hala favori. Peki ya bu stili tercih edeceklerin yapması ve yapmaması gerekenler neler?

 • Prenses stilini oluştururken ilk adımı atmak için kısa elbiseleri seçeneklerinizin arasından çıkartın. Yere kadar uzanan ve hatta kimi zaman uzayan kuyruğuyla peşinizden koşan elbiseler, en doğru seçim olacaktır.
 • Seçeceğiniz uzun elbise için farklı alternatifleriniz var; vücuda oturan modeller, kabarık etekliler, etek ucu volanlılar ve derin yırtmaçlılar. Bu farklı alternatifler içerisinden birisini seçerken aklınızda olması gereken ilk şey, vücut şekliniz.
 • Eğer vücudunuzun üst bölgesi daha genişse, dengeli bir görünüme sahip olabilmek için karşınızdakilerin dikkatini yüzünüze ve bel bölgenize çekmelisiniz. Yüksek bir topuz ile boyunuzu uzatarak da görünümünüzde dengeyi yakalayabilirsiniz.
 • Eğer vücudunuz “armut tipi” olarak tabir edilen şekildeyse, yaka bölgesinde straplez, bel bölgesinde vücuda oturan, etek bölgesindeyse düz bir şekilde inen elbise modelleri tercihiniz olabilir.

Parti Kızı

Bazı masallar bitmez, partideki çılgın dans bir ömür boyu hatırlanacak hale gelir. Mezuniyet gecesini bir dans partisiyle bitirmek isteyenler için, kokteyl elbisesi olarak da bilinen  kısa elbiseler birebir. 

(Fotoğraf: Pinterest)

En az uzun elbiseler kadar dikkat çeken kısa bir elbise için ışıltılı işlemelere ve canlı renklere şans vermeyi deneyin. Özellikle mavi, yeşil ve pembe gibi klasik renklerde karşımıza çıkan kokteyl elbiselerinizi parlak sarı veya yağ yeşili gibi daha trend renklerde tercih ederek stil sahibi bir dokunuş gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kokteyl elbisenizde siyah, pudra veya kırık beyaz gibi renklere yönelecekseniz, elbisenizin boyun bölgesinde dantel, gipür veya taşlı işlemelere yer verebilirsiniz.

Parti kızı olarak katıldığınız mezuniyet gecesinde, kokteyl elbisesi veya mini elbisenizin hakkını verebilmek için dans etmek şart! Ancak dans etmek söz konusu olunca topuklu ayakkabılardan vazgeçileceğini sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Size mezuniyet geceniz için düz tabanlı veya spor bir ayakkabı önerecek değiliz; onun yerine önceliği yüksek ökçeler üzerinde dans figürlerinizi çalışmaya verin deriz.

Sıra Dışı Tercihler

Kabul edelim, genç bir kızın mezuniyet balosuna şık bir takım elbiseyle katılması, aklınıza gelecek son şeylerden. Ancak binlerce farklı stil, binlerce farklı tercih demek. Tam da bu nedenle, her ihtimali değerlendirip şık bir ceket ve pantolon ikilisini, kadınsı bir şekilde yorumlamak isteyen mezun adaylarını da bu özel geceye hazırlık çalışmalarında listeledik.

(Fotoğraf: Pinterest)

Bol paçalı bir pantolon, belde daralan geniş omuzlu bir ceket ikilisini, bir de ipek kumaşla hayal edin; altına bir de sivri burunlu, uzun topuklu bir çift ayakkabı ekleyin. Takım oyununa hazırsınız!

(Fotoğraf: Pinterest)

Bir diğer “sıra dışı” tercih ise, popüleritesini yeniden kazanmaya başlayan tulumlar. Tek parça hakimiyetini kuracak tulumlar, mezuniyet gecesinde şık ve kadınsı bir dokunuşu abartısız bir şekilde yaşamak isteyenlerin tercihi olabilir.

Saç, Makyaj, Aksesuarlar ve Diğerleri

(Fotoğraf: Pinterest)

 • Düğününüze henüz zaman var; o halde mezuniyet şıklığını bir “gelin başı” ile gölgelemeye gerek yok. Mezuniyet gecenizde saçınızı abartısız, yaşınıza uygun bir modeli baz alarak şekillendirebilirsiniz. Özellikle doğal dalgaların yaz döneminde sıklıkla tercih edildiğini unutmayın. Salaş bir örgüyle tutturulmuş ve kendi etrafına dolanarak topuz yapılmış modellerin de gece boyu rahat etmenizi sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın.
 • Makyaj yoğunluğunuz, elbisenizin rengi ve kumaş tercihinize göre değişeceği için genel kurallardan ayrılmayın. Örneğin, siyah ve uzun bir elbiseyi dumanlı göz makyajıyla, renkli ve kısa bir elbiseyi “makyaj yok gibi makyaj” ile tamamlayabilirsiniz.
 • Mezuniyet gecesinde büyük bir çanta taşımak hem şık duruşunuza engel olacak hem de gereksiz yer kaplayacaktır. Ancak gece boyunca ihtiyacınız olabilecek ufak tefek eşyalarınızı alabilecek boyutlarda bir çanta, en büyük yardımcınız olacaktır. Çantanızın içinde olması gerekenlerse: zaman zaman makyajınızı tazelemek için kullanacağınız seyahat boyu makyaj ürünleriniz, her ihtimale karşı yara bandı, bir el aynası, nakit para ve kredi kartlarınız.
 • Bu büyük gece için şık bir topuklu ayakkabı tercih edeceğinizden eminiz; ancak, ayakkabılarınızın şıklığı kadar rahatlığı da önemli. Kıyafetinize en uygun ayakkabıyı gözünüze kestirdiyseniz, mutlaka ama mutlaka prova yürüyüşleri yapmayı ihmal etmeyin. Hatta işi bir adım daha ileri götürerek mezuniyet gecenizin çılgın dans figürlerini evde deneyin, gecenin en hareketli anında başınıza gelebilecek talihsiz sürprizlere karşı önleminizi alın.

Peki Ya Erkekler?

Hep genç kızların mezuniyet gecesi hayallerinden bahsettik; peki ya yakışıklı gençlere neler önereceğiz?

(Fotoğraf: Pinterest)

Erkekler için mezuniyet gecesinde görünüm az çok bellidir: bol kesimli bir  takım elbise, parıl parıl parlayan klasik ayakkabılar ve briyantinli saçlar. Şimdi bu şaka gibi klişeyi bir kenara bırakalım ve yeni stil önerilerine bir göz atalım.

 • Koyu renkli bir takım elbise, vücuda oturan açık renkli “slim-fit” bir gömlek ve beyaz sneaker’lar desek?
 • Yelek ve pantolondan oluşan sportif ikiliye eşlik eden bir papyon desek?
 • Şal yaka bir smokin ceket, dar kesim bir pantolon ve el yapımı ayakkabılar desek?

Bu alternatifler, trendleri takip eden genç erkeklerin “mezuniyet gecesinde bir adım öne çıkmak için yapılması gerekenler” listesinde en üst sıradakiler. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.