Nikon D3100 İncelemesi

Başta basit bir şekilde ifade etmek gerekirse DSLR (Digital Single Lens Reflex), tek mercek yansımalı bir kameranın optiğini ve mekanizmasını -filmli makinelerin tersine- dijital görüntüleme sensörüyle birleştiren kameraları tanımlar; ve bu anlamda şunu söylemek mümkündür ki daha basit tasarımlı dijital fotoğraf makineleriyle karşılaştırıldığında bu cihazlar ortaya çok daha kaliteli sonuçlar çıkarırlar.

Kategorinin bu alanda önemli bir temsilcisi olan Nikon D3100, özellikle fotoğrafçılığa yeni merak sarmış olan ve iyi sonuçlar elde etmek için görüntü ayarları yapma stresinden kaçınan kişiler için belki de en sıkı teknolojilerden biri. 14.2 megapiksel çözünürlükte (4608x3072 piksel) fotoğraf, geliştirilmiş auto-focus özelliğiyle Full HD kalitesinde (1920x1080 piksel) video çekimi yapabilen bu cihaz, aynı zamanda arka tarafında basit bir baş parmak hamlesiyle harekete geçirilebilen canlı önizleme (Live View) fonksiyonuna da sahip. Aktif hale getirildiğinde fotoğraf alanı içerisine çok da dahil olmadan çerçeve kenarlarında konumlanan bu ek özellik, çekmeye hazırlandığınız fotoğrafın o anki pozlamasından auto-focus moduna, fotoğraf boyutundan yüz tanıma statüsüne kadar birçok bilgiye kolaylıkla ulaşmanıza olanak tanıyor. Bununla beraber belirtmekte fayda var ki bu makine, Canon’un bazı SLR makinelerinde ve Nikon D3 modelinde opsiyonel olarak bulunan canlı histogram görüntüleme özelliğini desteklemiyor.

Rehber modu (Guide) ile Nikon D3100, fotoğraf çekmenin her adımında yönlendirmelerde bulunarak, kullanıcının mümkün olan en iyi ayarları seçmesine yardımcı oluyor. Geniş sensörlü kamerası ve yüksek hassasiyete sahip ISO değerleri (100-3200'den 12800'e) düşük parazit düzeyiyle mükemmel bir görüntü kalitesi sunarken, makinenin 11 auto-focus noktası kolayca kadrajlama ve anlık hareketlerin ve ifadelerin dahi temiz görüntülerle yakalanmasına ortam sağlıyor. 230 bin noktadan oluşan 3 inçlik ekranın fotoğrafları ve filmleri izlemek için size yeterli gelmemesi durumunda ise tek yapmanız gereken HDMI bağlantısıyla görüntüyü direkt HD televizyonunuza aktarmak.

Tüm üstün özelliklerine rağmen D3100’e ait ekran çözünürlüğü, kategorideki diğer ürünlere göre daha düşük seviyelerde seyrediyor ve ayrıca 4GB’lık hafızası nedeniyle size video kaydında maksimum 10 dakikalık bir süre tanıyor. Son olarak şunu da söylemek gerekir ki, ISO’nun kullanımı yalnızca “Fn” düğmesinin kombinasyonlu kullanımıyla mümkün oluyor ki, bu da makine üzerinde rahat kullanımına çok uygun bir şekilde konumlandırılmadığından -aslında çok da sıkıntı yaratmayan- bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

Olumlu Öğeler:

  • 14.2 MP CMOS sensör
  • 11 auto-focus noktası
  • Görüntü kalitesi ve renk
  • 1080p video kalitesi
  • Yüksek hassasiyette iyi ses yönetimi (ISO)
  • Guide sayesinde kolay kullanım

Olumsuz Öğeler:

  • Düşük ekran çözünürlüğü
  • Düşük limitli video kayıt süresi

Ayrıca...

En ucuz Nikon D3100 fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.