Akıllı Saatler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle beraber hayatımıza birçok yenilik giriyor. Özellikle son yıllarda akıllı telefonlar ve bu telefonlara bağlanabilen aksesuarlar oldukça fazla ilgi görüyor. Son olarak piyasaya çıkmış aksesuarlardan bir tanesi de akıllı saatler. Akıllı saatler kısa süre içinde çok sayıda satış yaparak başarılı bir ürün olarak çıkış yaptı. Peki akıllı saatlerin özellikleri nelerdir ve insanlar bu saatleri hangi alanlarda kullanmayı tercih ediyor? İsterseniz maddeler halinde bu soruları cevaplayalım.

(Fotoğraf: Dezeen)

Bir saatten daha fazlası

Sadece saatin kaç olduğu hakkında bilgi veren sıradan saatler, yerini akıllı saatlere bırakmış durumda.  Akıllı saatler sayesinde, telefonda yapabildiğimiz işlemlerin büyük bir bölümünü saatimiz üzerinden de gerçekleştirebiliyoruz. Böylece çok daha işlevsel bir saate sahip olmuş oluyoruz.

Bildirimlerin gücü

Akıllı telefonlar bize göstermiş olduğu bildirimler sayesinde bizleri, telefonda olup bitenler hakkında bilgilendiriyor. Fakat sürekli gelen bildirimler bazen bizleri çıldırtabiliyor. Her bildirim geldiğinde cebimizdeki telefonu çıkarıp ekrana bakmak zamanla bir eziyet haline geliyor. Akıllı saatler bu problemi de tamamen çözüyor. Çünkü, telefonumuza gelmiş olan bildirimler aynı zamanda akıllı saatimiz ile bağlantılı olduğu için saatimizin ekranından da görülebilir hale geliyor. Böylece telefona bakmaya gerek duymadan sadece kolumuzdaki saat ile gelen bildirimlerin ne olduğunu görebiliyor ve böylece sadece gerekli durumlarda telefona bakıyoruz.

Yolunuzu mu kaybettiniz?

Navigasyon özelliği uzun yıllar önce sadece navigasyon cihazlarında bulunan oldukça kullanışlı bir araçtı. Daha sonra bu özelliğini akıllı telefonlara entegre edilmesi ile yeni bir dönem başlamış oldu. Şimdi ise akıllı saatlerde de navigasyon özelliğini görmek mümkün. Böylece istediğimiz yere sadece saatimizden yardım alarak ulaşabiliyor ve kaybolma gibi bir problem tamamen hayatımızdan çıkmış oluyor.

(Fotoğraf: Amos Kwon)

Özellik ve zarafet tek bir noktada

Klasik bir saatten beklenen özellikler arasında, ilk sırada tasarım yer alır. Klasik saatler için belirlenmiş olan bu kriter, aynı zamanda akıllı saatler içinde geçerlidir. Bu durumu farkında olan firmalar ise, üretmiş olduğu akıllı saatlerin kullanım amacına göre farklı tasarımlar ortaya koyuyor. Örnek vermek gerekirse, spor için kullanılacak saat ile gündelik hayatta kullanılacak olan akıllı saat arasında oldukça önemli tasarım farkları ortaya çıkıyor. Böylece akıllı saat kullanan kişiler kendi zevklerine göre saat seçimi yapabiliyor.

(Fotoğraf: Garmin)

Sürekli sizin yanınızda

Akıllı saatler hayatımıza girdikten sonra, kullanıcıların aklına gelen sorulardan bir tanesini de şarjın ne kadar dayandığı konusudur. Akıllı saatlerin gündelik hayatta rahat bir şekilde kullanılması için içerisinde yüksek kapasiteli piller bulunuyor. Böylece sıradan bir kullanımda günler boyunca sizi idare edebilecek bir saat karşımıza çıkmış oluyor. Aşırı aktif kullanımda ise tabii ki pil süresi biraz daha kısalıyor.

Çalar saatiniz kolunuzda

Sabahları işe veya okula gitmek için erken kalkmak ne yazık ki herkesin problemi haline geldi. Günün her saatinde çalar saatinizi yanınızda bulundurmanız pek de mümkün olan bir şey değildir. Fakat akıllı saatiniz, tüm gün boyunca yanınızda olacaktır. Akıllı saatler üzerine başarılı bir şekilde entegre edilmiş çalar saat uygulaması ile istediğiniz zaman alarm kurabilirsiniz. Üstelik çalan alarm, sizi titreşim ile uyarma özelliğine de sahip olacaktır. Böylece etrafta bulunan insanları rahatsız etmeden alarmdan haberdar olabilirsiniz.

Gelen aramaları saatinizden görün

Telefonla bağlantılı olan akıllı saatinizin üzerinden, size gelen aramaların kim tarafından yapıldığını kolay bir şekilde görebilirsiniz. Özellikle toplantı gibi, telefonla konuşmanın çok uygun olmadığı zamanlarda bu özellik çok işinize yarayacak. Gelen çağrıları akıllı saatiniz üzerinde cevaplayabilir veya meşgule düşürebilirsiniz.

(Fotoğraf: iDownloadBlog)

Sağlık uygulamaları ile şimdi daha güçlü!

Akıllı telefonlarda olduğu gibi akıllı saatler için de uygulama geliştirmek mümkün. Akıllı saatlerde en çok dikkat çeken uygulamalardan bazıları da sağlık ile ilgili olanlardır. Akıllı saatler için özel bir yazılım sayesinde üretilmiş olan bu uygulamalar, gündelik hayatta acil durumlar için kullanılabiliyor. Kalp atış hızını bile ölçebilen akıllı saatler sayesinde artık yanınızda gün boyunca sağlık ekipmanı taşıyor olacaksınız.

Çeşitli saat tasarımları

Akıllı saat üzerinden saate bakarken sürekli olarak aynı saat tasarımını görmekten sıkılabilirsiniz. Bu problemi tamamen ortadan kaldırmak için uygulama geliştiriciler tarafından bize sunulmuş olan çok güzel bir özellik var: Kullanmakta olduğunuz saat tasarımından sıkıldığınız zaman Google Play Market üzerinden akıllı saatiniz için çeşitli tasarımları indirebilir veya ücretli olanları satın alabilirsiniz. Böylece tek bir akıllı saat satın alarak aslında birden fazla saate sahip oluyorsunuz.

(Fotoğraf: Buro 24/7)

Akıllı saatlerin sahip olduğu özellikler saymakla bitmez. Eğer siz de teknolojiyi çok daha yakından takip etmek ve hayatınızı biraz daha kolaylaştırmak istiyorsanız, akıllı saatler çok işinize yarayacak. Akıllı saat platformu üzerinde sürekli olarak geliştirmeler yapılıyor. Bundan yıllar sonra çok daha fazla özelliğe sahip olan akıllı saatlere sahip olmak mümkün olacak gibi görünüyor.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Tedavisi olmayan bir Beşiktaş hastası, teknoloji düşkünü, iyimser bir o kadar da çekimser.