​Stil Okulu: Nasıl “Boho” Olunur?

Yaz iyiden iyiye kendini göstermeye başladığına göre yaz boyunca tercih edilebilecek farklı stilleri mercek altına alma zamanı da geldi çattı. Stil Okulu, öne çıkan farklı stiller arasından nostalji rüzgarları estirecek “Boho” stiliyle ilk ders zilini çalıyor. Bakalım “Boho” hangi parçalar sayesinde gardıroplara giriyor, sokaklarda nasıl kendine yer buluyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

“Boho” aslında bohem kelimesinde geliyor; rahatlığı ön plana koyan, yaratıcı ve sıradışı bir görünümü yansıtıyor. Peki “boho” olmak için gardırobunuza hangi anahtar parçaları eklemeniz gerekiyor?

Maksi Etek

Boho stilini sahiplenecekseniz, gardırobunuzdaki  maksi etekleri değerlendirme vaktiniz gelmiş demektir. Bu eteklerin hepsiyle “boho” olmak mümkün değil; ancak, natürel renklerde süet veya canlı renklerde ipek şifon bir maksi eteğiniz varsa bir adım önde olduğunuzu söyleyebiliriz. Unutmayın, maksi etekler, farklı desenlerde ve kumaşlarda katmanları üst üste getireceğiniz “çok katmanlı” görünümünüzün tabanı niteliğinde olacağı için, abartıdan uzak olmalı ve gözü yormamalıdır. Maksi eteğin boyu değişebilmekle birlikte tam boya yakın, dökümlü modeller “boho” stili için daha avantajlıdır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Desenli Elbise

“Bana uzun bir eteği kombinlemeyi değil, rahat bir elbiseyi nasıl seçeceğimi anlat.” diyenlere ekspres cevap: işiniz bir hayli basit! Desenli elbiseler sonunda hak ettikleri değeri gördükleri için her mağazada, farklı kesim ve desenlerde karşınıza çıkabilirler.

Bir desenli elbiseyi denerken dikkat etmeniz gerekenler yok mu? Tabii ki var. Ancak bunlar, zaten bildiğiniz şeyler.

-Enine çizgilere dikkat! Sizi olduğunuzdan bile kilolu gösterebilme yeteneği olan çok az şey var ve enine çizgiler bunların başında geliyor. Eğer bu yönde bir şüpheniz varsa, çizgileri bırakın, grafik ve çiçek desenlerini radarınıza alın.

-Boyun bağlamasına dikkat! Desenli elbisenizin boyun bölgesinin formu, bütün havanızı değiştirecek kadar önemlidir. İp askı, kalın yaka veya straplez gibi farklı formlardan birisini seçerken boy ve kilo oranınız, saç uzunluğunuz ve stil tercihleriniz gibi konuları göz önünde bulundurmayı unutmayın.

-Elbise boyuna dikkat! Evet, desenli elbiseniz illa ki uzun olacak ancak bu uzunluk yerleri süpürerek sokaktaki çöpleri bile evinize taşımanızı gerektirmiyor. Elbisenizin etek bölümünün uzunluğu tam olarak taban hizanızda olmalı.

(Fotoğraf: Pinterest)

Botlar

Hayır, korkmayın, kışa dönmüyoruz. Boho stilin bir parçası olan, bol görünümlü ve topuklu  botlardan bahsediyoruz. “Ankle boot” tabir edilen, özellikle toprak tonlarında tercih edilen bu botlar genellikle bilinçli bir şekilde deforme edilir ve ayağınızdan düştü düşecek gibi görünür. Maksi etek veya desenli elbisenize uyum gösterecek botu seçerken aklınızda olması gerekenlerse şöyle:

-Görünümünüzde farklı desenler bir aradaysa, botunuzun sade bir model olması gerekir.

-70’ler etkisini sık gördüğümüz bu sezonda püsküllü modellere yatırım yapmak yerinde olacaktır.

-Etek boyunuz kısaldıkça botlarınızı daha da salaş ve deforme edilmiş bir tarzda tercih edebilirsiniz.

Fistolu Bluz

Evet, doğru okudunuz. Fistolu bir  bluz, boho görünümünüzün anahtar parçası olabilir. Özellikle yaka, kol ucu ve etek ucu bölümlerinde son dönemlerde karşımıza çıkmaya başlayan fistolar, bohem havanızı tamamlamak için birebir. Maksi eteğinizin üzerinde veya mini bir şortu tamamlamak için kullanabileceğinizi fistolu bulüzleri “babanne” stilinden çıkartıp egzotik bir hava katmaksa tamamen sizin elinizde.

Nostaljik Güneş Gözlükleri

60’ları geri getirmeye hazırsanız, işe  güneş gözlüğünüzle başlamalısınız. “Boho” görünümde anahtar parçalardan birisi sayılan kocaman güneş gözlükleri, fotoğraflarına bakıp bakıp iç geçirdiğimiz çılgın hippi partilerinden fırlamış gibi görünmenizi sağlaycak. Üstelik bir de sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacak.

(Fotoğraf: Pinterest)

Geniş Şapkalar veya Saç Aksesuarları

Güneş demişken, bütün günü dans ederek geçiren festival kızlarının olmazsa olmazı  geniş şapkalara değinmemek olmaz. Özellikle yuvarlak modeller, son yıllarda günlük stilde bile kullanılır hale geldiler. Siz de üzeri işlemeli hasır şapkalar veya dalgalı görünümlü doğal renkli deri şapkalarla “boho” stilin anahtar parçalarından birisini gardırobunuza ekleyebilirsiniz.

Eğer güneşle enerjisi yükselenlerdenseniz, geniş bir şapka sizin için fazla olabilir. O halde sıra, saçlarınıza ışıltılı ve renkli bir şekilde dokunacak saç aksesuarlarına gelir. Geçtiğimiz yaz boyunca gerek festivallerde gerekse sahillerde pek çok kadının tercih ettiği saç aksesuarları, bu sezon da bir hayli revaçta. Boho stilin de olmazsa olmazı sayılan saç aksesuarları arasında tercih yapmak bir hayli zor. Tek bir renkli tüy ya da altın renkli, işlemeli saç zincirleri; seçim sizin.

(Fotoğraf: Pinterest)

Bileklikler

Saçlarını bile aksesuarlarla zenginleştirmeyi akıl eden “boho” stili,  bilekleri unutmuş olamazdı, değil mi? El ve ayak bileğinde, hatta kolun üst bölümlerinde bile kullanılabilen farklı tipte bileklikler, “boho” kadınına renkli ve yaratıcı bir dokunuş katmak için sizi bekliyor. İnce şeritler halinde kesilmiş derilerden yapılan uzun bileklikleri bileğinize sarabileceğiniz gibi kelepçe şeklinde tasarlanmış ve tek hareketle bileğinize takılan motifli bileklikleri de tercih edebilirsiniz. Ayak bileğiniz içinse abartıdan uzak, ince ve zarif bir gümüş hal hal seçerek stil oyununda bir adım öne geçebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

“Boho” Stil Dünyasından Notlar

 • Kate Moss, “boho” stilinin kraliçesi olarak bilinir. Düğününde bile bu stile göz kırpan efsanevi modeli rol modeli olarak seçerek “boho” olma yolunda en doğru adımı atabilirsiniz.
 • Büyükannenizin dolabı, en değerli kaynağınız olabilir! Fistolar, danteller, örgüler, çiçek desenli her şey ama her şey yeni “boho” görünümüze romantik bir hava katmak için birebir!
 • Doğada karşımıza çıkan binbir canlı renk, “boho” renk dünyasının temelini oluşturur. Birbiri içine geçmiş farklı desenlerde ahenkle dans eden renkler, “boho” kadınların doğayla bütünleşmiş gibi hissetmelerine olanak verir.
 • “Boho” stili tercih edecekseniz, özellikle doğaya saygılı bir şekilde üretim yapan markaları radarınıza almanız gerekir. El yapımı, organik materyallerden üretilen ve üretim aşamalarında hayvanlara zarar vermeyen ürünler ilk tercihiniz olmalıdır.
 • Tunikler, botlar, aksesuarlar derken üst üste pek çok katman yaratarak dengeyi yakaladığınız “boho” stil, aslında çok ince bir çizginin üzerinde yürümek gibidir. Eğer bu parçalardan birini veya birkaçını abartırsanız, işin en başında bahsettiğimiz o rahat görünümü kaybedebilirsiniz. Bu nedenle “boho” stili uygularken kullandığınız parça sayısı değil, parçaların birbiriyle ahengi en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir.
 • Stil Okulu'nun diğer yazıları "Nasıl Hipster Olunur" ve "Nasıl Glam Olunur" ile siz de kendi tarzınızı oluşturun! 

  Hakkımızda

  Offices

  2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

  Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

  Yazar

  Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.