​Fotoğraf Makinesi Alacaklara Öneriler

İster amacınız çocuklarınızı, ailenizi çekip yaşadığınız anları ölümsüzleştirmek olsun , ister çevrenizde olup bitenleri belgelemek ya da gittiğiniz yerlerde karşınıza çıkan güzel şeyleri çekip, özledikçe dönüp o karelere bakmak, fotoğraf çekmeye karar verdikten sonra önünüzde büyük bir engel bulunuyor: Hangi  fotoğraf makinesini almalıyım? 

Fotoğrafa ilk adımı atıp o ilk fotoğraf makinenizi almak sancılı bir süreç olabiliyor. İnternette çeşitli makinelerin özelliklerine bakıp geçirdiğiniz süreler, daha önce iso, diyafram gibi hiç duymadığınız kavramları anlamaya çalışmak gerçekten gerçekten yorucu bir süreç. Özellikle piyasada bu kadar çeşit varken insan hangisini alacağına bir türlü karar veremiyor

Peki kendinize uygun fotoğraf makinesini almak için nelere dikkat etmelisiniz? Dikkat etmeniz gereken maddeleri sizin için sıraladık: 

İhtiyaçlarınızı iyi belirleyin.

Piyasaya yeni sürülen birçok fotoğraf makinesi, bundan birkaç sene öncesine kadar hayal bile edemeyeceğimiz özelliklerle donatılmış durumda. 4k video, 1000fps slow motion çekim, 50 megapikselin üzerinde çözünürlük, 102,400 ISO’ya kadar ışık hassasiyeti… Peki bu özelliklerin kaç tanesine gerçekten ihtiyaç duyacaksınız? Ya da, almak istediğiniz fotoğraf makinesini video odaklı mı kullanıcaksınız  yoksa fotoğraf mı esas ilgi alanınız? İhtiyaç duyduğunuz ve kullanacağınızdan daha fazlasını almanız demek verdiğiniz paranın tam karşılığını alamayacak olmanız demektir. İşte bu nedenden ötürü bütün ihtiyaçlarınızı iyi belirlemenizi tavsiye ederiz. 

- Fotoğraf için mi yoksa video çekmek için mi kullanacaksınız?

- Devamlı yanınızda olması ne kadar önemli ve ne kadar büyük bir makineyi devamlı yanınızda taşımayı tolere edebilirsiniz?

- Çekim yapmayı düşündüğünüz spesifik bir mekan var mı? Ya da günün belirli bir saati?

- Seyahatleriniz sırasında mı taşımayı tercih edeceksinz yoksa gündelik hayatta mı sıklıkla kullanacaksınız?

- Seçeceğiniz konu ne olacak?

İşte bütün bu soruları cevaplamak, sizi almak istediğiniz fotoğraf makinesine bir adım daha yaklaştıracaktır.

Uzun süreli bir yatırım olarak düşünün

Alacağınız fotoğraf makinesini uzun süreli bir yatırım olarak düşünün. Tamam gidip piyasadaki en pahalı en iyi özelliklerle donatılmış makineyi alın demiyoruz, fakat ihtiyaçlarınıza en iyi cevabı veren makineyi almak gerçekten önemli. Birkaç aylık kullanımdan sonra, “aaaa bak bu özellikleri bana yetmiyormuş, gidip şu yeni çıkan makineyi alayım ben iyisi mi” demeyin, çünkü bu size ekstra bir masraf olacaktır. Ya da değiştirilebilir objektifli bir sisteme yatırım yapmak istiyorsanız - ki bu  DSLR olur ya da aynasız sistem bir fotoğraf makinesi olur- objektif skalasını iyi inceleyin. Yetersiz ve pahalı opsiyon sunan bir sistem sizin dezavantajınıza olacaktır. Şunu da unutmayın ki, aldığınız her yeni objektif bu yatırımın bir parçası olacaktır.

Görünüş ve ergonomi de önemli

Birçok kişi için makinenin özellikleri görüntüsünden daha önemlidir. Fakat alacağınız fotoğraf makinesinin görünüşüne ve elinizde duruşuna dikkat edin. Özellikleri ne kadar iyi olursa olsun, görüntüsü size hitap etmeyen bir fotoğraf makinesini kullanmak uzun vadede şevkinizi kırabilir. Bunun haricinde elinize düzgün oturmayan ya da rahat edemediğiniz bir fotoğraf makinesi de kullanımınızı uzun vadede etkileyecektir.

Çözünürlük ne kadar önemli?

Yüksek piksel sayısı her şey demek değildir. Çok yüksek çözünürlüklü dosyalar daha fazla yer kaplayacağından dolayı depolama problemi yaşayacaksınız. Ayrıca kullandığınız  objektifin de kullandığınız yüksek pikselleri karşılayabilmesi lazım, ancak o zaman sahip olduğunuz çözünürlüğü efektif bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Peki yüksek çözünürlük ne işinize yarayacaktır?  Fazladan sahip olacağınız pikseller, çektiğiniz fotoğrafları kırparken daha iyi sonuçlar almanıza ya da büyük baskılar almanıza olanak sağlayacaktır. Bunların haricinde kağıt üzerinde yazan çözünürlük her zaman gerçeği yansıtmıyor. Sensörün boyunun bahsedilen çözünürlüğe oranla gene büyük olması gerekli. Örnek vermek gerekirse, 1 /2,3” sensör kullanan bir kompakt makinenin 20 megapiksel olması çok bir anlam ifade etmiyor, sensör boyu ufak olduğu için elde edeceğiniz sonuçlar bir 16 megapiksellik DSLR’den daha kötü olacaktır.

GAS'a gelmeyin

GAS, yani Türkçe adıyla ekipman alma sendromu (gear acquisition syndrome). Aslında ihtiyacınız olmayan ekipmanlar üzerine saatlerce okuyup “ah keşke benim de böyle bir objektifim olsa” deme sendromu. Aslında birçok kişide olan bu sendrom, ihtiyaç duymadığınız halde, eksik olduğunu düşündüğünüz çok daha iyi ve pahalı ekipmanların hayalini kurmanıza neden olur, özellikle de fotoğraf ile ilgilenen kişilerde daha sık rastlanır. Bütün bunlar aklınızdan geçerken bilmeniz gereken tek şey ise: Aslında bunların hiçbirine ihtiyacınız yok. Unutmayın ki fotoğraf makinesi sizin fotoğraf çekmeniz için sadece bir araç, daha iyi fotoğraflar çekmek için daha iyi bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız yok.

Koşullarınızı iyi belirleyin

Evet yanlış duymadınız. Hangi koşullar altında kullanacağınızı iyi belirleyin. Yazın, plajda olduğunuz anları mı ölümsüzleştireceksiniz? O zaman size su altında çekim yapabilecek hem de darbeye karşı dayanıklı fotoğraf makinelerine yönelmenizi tavsiye ederiz. Yok benim işim kumla denizle olmaz diyorsanız, ama yağmurlu havalarda, kötü hava koşullarında beni yarı yolda bırakmayacak bir fotoğraf makinem olsun diyorsanız, o zaman size hava koşullarına dayanıklı modellere yönelmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ki her türlü koşula uygun fotoğraf makinesi bulunmakta, yapmanız gereken tek şey, sizin ihtiyaç duyduğunuz koşulları belirlemeniz.

Bütçe önemli.

Fotoğraf makinesi alma sürecinde karar vermeniz gereken başka bir önemli konu da bütçenizi belirlemeniz. "En ucuz bana yeterli" ya da "en pahalısını alayım bana bir ömür yeter" yaklaşımı yerine, ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi belirleyin ve bu doğrultuda bir karar verin. Fotoğraf pahalı bir hobidir ve yeni bir fotoğraf makinesi aldığınızda bunun yanında hafıza kartı, çanta, tripod, mikrofon, yedek pil gibi ekstra ekipmanlar da almanız gerekebilir. Bütün bu ek ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurup ona göre bir seçim yapın. Özellikle de değiştirilebilir objektifli bir sistem tercih edecekseniz, ihtiyacınız olan objektifleri belirleyip buna göre bütçenize karar verin.

Dijital mi film mi?

Fotoğraf makinesi seçerken, en başta keskin bir ayrıma gireceksiniz. Dijital bir makine mi tercih edeceksinzi yoksa "retro" kafasına girip  filmli bir makine mi tercih edeceksiniz? “Film ne be?” demeyin sakın. Dijital dosyalardan o film renkleri ve görünümünü elde etmek hala çok zor. Ne kadar telefonlarımızda bulunan birçok uygulama film görünümü vadetse de, hiçbiri gerçek film görüntüsünün yakınından geçmiyor. Bu nedenden ötürü de hala film kullanan birçok fotoğrafçı mevcut. Ayrıca Fujifilm in Instax serileri ve de Lomography’nin instant makineleri ile anında sonuçlar elde edebilr ve sevdikleriniz ile çektiğiniz fotoğrafları basılmış şekilde anında paylaşabilirsiniz. Unutmayın ki “Film daha ölmedi”

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.