​Stil Savaşları: Batman, Superman’e Karşı

Bütün dünya işi gücü bıraktı, iki süper kahramanın birbiriyle olan savaşını konuşup duruyor. Batman ve Superman arasındaki mücadele, ilk kez bu denli çok kişi tarafından konuşuluyor, yazılıyor, çiziliyor.

Bugüne kadar çizgi romanlarda, dizilerde ve filmlerde farklı şekillerde karşımıza çıkmış olsalar da Batman ve Superman gibi ikonik kahramanlar, ölümsüz bir stile sahipler. Gözünüzü kapatın ve kırmızı bir pelerin hayal edin; o pelerin tabii ki Superman’den başkasının omuzlarında salınamaz. Veya yarasa kanadı şeklinde bir kemer tokası, Batman’den başkasına yakışmaz.

(Fotoğraf: Facebook)

Süper kahramanların “süper” oldukları anlarda ne giydiğini adımız kadar iyi bilsek de günlük hayattaki tercihleri hafızalarımızda pek yer etmez. Clark Kent veya Bruce Wayne gibi isimlerin stil tercihlerini az çok hatırlarız ancak detaylı bir “stil önerisi” yakalamak çok da kolay olmaz.

Tam da herkesin diline dolanan film sinemalara girmişken, Batman ve Süpermen arasındaki rekabete yeni bir boyut katalım ve bu iki süperkahramanın bize gösterdikleri yüzü olan Clark Kent ve Bruce Wayne’in stillerine yakından bakalım.

Bruce Wayne Stili

Wayne Şirketler Grubu’nun tek varisi, servetiyle Gotham’ın en öne çıkan “sosyo-elit” isimlerinden Bruce Wayne, tabii ki şıklık yarışına bir adım önde başlıyor. Üzerine tam oturacak şekilde özel dikilmiş takım elbiseleri, davetlerde farkını ortaya koymasını sağlayan pahalı aksesuarları, sıradan bir günde bile kusursuz görünmesini sağlayan tercihleri ile Bruce Wayne, şık ve klasik bir erkek çizgisinde.

Ben Affleck tarafından canlandırılan 2016 model Bruce Wayne, tepeden tırnağa özel yapım Gucci kıyafetler tercih ediyor. Deyim yerindeyse “cuk oturan”  takım elbiseler, gömlekler, yelekler ve daha pek çok parçanın yanı sıra Wayne’in isminin baş harflerini taşıyan ipek mendiller, yakalar, kravat iğneleri ve kol düğmeleri de ön plana çıkıyor.

(Fotoğraf: Facebook)

Batman geceleri ortaya çıkan bir süper kahraman olsa da gece boyu tek işi azılı suçluların peşinden koşmak değil. Yardım etkinlikleri, balolar ve özel davetlerde boy gösteren Bay Wayne, 15bin Türk Lirası’na yaklaşan etiketiyle hayallerden bile uzak olan smokinler giymeyi tercih ediyor. Tam da soyadının hakkını verecek şekilde, değil mi?

Christian Bale veya George Clooney gibi usta oyuncular tarafından canlandırıldığı dönemlerde stilinde bir o yöne, bir bu yöne savrulan (hatta Michael Keaton döneminde stil faciası olarak adlandırılan) Bruce Wayne için seçilen bu yeni görünüm, moda çevrelerinden geçer not almışa benziyor.

(Fotoğraf: Facebook)

Clark Kent Stili

Yarasa adamımızın karşısında duran isimse, The Daily Planet adlı gazetede muhabirlik yapmaya çalışan sıradan bir adam: Clark Kent. Ancak hepimizin bildiği gibi bu, aslında dünya üzerindeki (ve hatta gezegenler arasındaki) en sıradışı isimlerden birisi, Superman’in ta kendisi.

Yaratıldığı günden beri Clark Kent kimliği sıklıkla tartışılsa da, Superman için de bir “gündüz mesaisi” olmazsa olmazdı. Dünya dışı güçleri olan böylesi bir süperkahraman içinse Metropolis’te olan biteni en iyi şekilde takip edebilmesine, bir vakayı polisten bile önce öğrenip müdahale edebilmesine imkan sağlayan bu işten daha iyisi de düşünülemezdi.

(Fotoğraf: Facebook)

Ancak süper kahraman dünyasında, “süper” kimliğini yüzü açık bir şekilde yaşayıp günlük hayatta başka bir kimliğe bürünmek için farklı şekilde giyinen veya hareket eden çok az sayıda örnek olduğunu da unutmamak gerek. Bu nedenle Clark Kent kimliği ve stili, yıllar içerisinde sıklıkla değişime uğruyor ve bu değişim tam bir “Clark Kent stili” önerisini sunmayı zorlaştırıyor.

70’li yıllarda farklı renklerde şapkalar, geniş gözlükler ve üzerine bol gelen takım elbiseler sayesinde gerçek kimliğini saklamaya çalışan Clark Kent’in 2000’lere gelindiğinde artık daha “rahat” bir stile sahip olduğu gözden kaçmıyor. Clark Kent’in ofis koşuşturması sırasında tercih ettiği görünümünde spor-şık  gömleklersweatshirt tipi parçalar ve daha küçülen gözlükler dikkat çekiyor. Ancak siz yine de zaman zaman “klasik” bir Clark Kent’ten ilham almak isterseniz, üzerinize oturacak, dar kesimli yelek-ceket takımlara göz atabilirsiniz.

(Fotoğraf: Facebook)

En Süper Kim?

Bruce Wayne veya Clark Kent gibi isimlerin “sıradan” görünümlerinde değişimler olur da “süper” görünümleri değişmez mi? Batman de Superman de sinema ekranlarında penye tayttan bozma kostümleriyle boy göstermişti. Zaman içerisinde teknolojinin ve film endüstrisinin gelişmesi sayesinde süperkahramanlarımızın kostümleri de değişti. Batman ve Superman karakterlerini karşı karşıya getiren 2016 yapımı filmde en şık hallerini gördüğümüz “süper” kostümler artık daha gerçekçi ve daha etkileyici. Hal böyle olunca pek çok erkek bu “süper” kostümlerden de ilham almaya başladı.

Batman gibi giyinmek için vücuda oturan, dar kesimli siyah bir jean pantolon ve bunu tamamlayan siyah bir t-shirt tercih edebilirsiniz. Hızlı ve sert görünümünüzü tamamlamak içinse  siyah bomber ceket ve siyah günlük ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Gerçek hayatta bir maske takmaktansa siyah spor bir şapka veya güneş gözlükleri işinizi kolaylaştırabilir. Eğer renki bir dokunuşa ihtiyaç duyarsanız, Batman çizgi romanları ve filmlerinde sık sık karşımıza çıkan sarı ve siyah kombinasyonundan yardım alabilirsiniz.

(Fotoğraf: Facebook)

Superman ise günlük hayata adapte etmekte biraz daha zorlanabileceğiniz bir süperkahraman. Kırmızı pelerin veya mavi tayt gibi şeyleri kafanızdan çıkartın; alternatiflere bir göz atın. Koyu renk  denim pantolon, hardal sarısı t-shirt ve kırmızı tonlarında bir ceket, ilk akla gelen kombinasyon olarak karşınızda duruyor. Eğer bu denli iddialı üç rengi bir arada kullanmak sizin için mümkün değilse, denim pantolonunuzun üzerine beyaz bir t-shirt tercih edip bileklik gibi aksesuarlarda veya ayakkabılarınızda sarı ve kırmızının farklı tonlarını taşıyabilirsiniz.

Bruce Wayne veya Clark Kent, Batman veya Superman; süper kahramanlar savaşsa da, dostane bir şekilde buluşsa da stil ilhamı olmaya devam edecekler. Filmin sonunda ne olur bilinmez ancak önemli olan beyazperdeden alınan ilhamı kendi stiliniz içerisine doğru bir şekilde yerleştirmek.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.