​Masaüstü Oyunlar Oynamanın Dayanılmaz Hafifliği

Günümüzde oyun deyince aklımıza ilk önce  bilgisayar oyunları geliyor. Belli bir yaşın üzerindeki kişilerin aklına ise sonrasında çocukken sokaklarda oynadığımız saklambaç, köşe kapmaca gibi oyunlar geliyordur muhakkak. Ülkemizde maalesef pek az kişinin aklında masaüstü oyunlar geliyor.

Masaüstü oyunlar Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri'nde oldukça yaygın bir kültür. Pek çok kişi, bazen özel buluşma günlerinde genellikle de evlerinde toplanarak masaüstü kutu oyunları veya kart oyunları oynuyorlar. Ülkemizde ise masaüstü oyunlar deyince bunun ne anlama geldiğini bilenlerin sayısı bile çok az.

Kısaca o zaman masaüstü oyun nedir diyerek başlayalım...

Masaüstü oyun ne ola ki?

Masaüstü oyunlar, kelimenin de tam olarak söylediği gibi evinizdeki masanın üstünde oynayabileceğiniz oyunlardır. Bunlar kutu oyunu ve kart oyunu olarak genel olarak sınıflandırılabilirler. Kutu oyununa örnek vermek gerekirse, ülkemizde de yıllardan beri Türkçe olarak oynanan ve dünyaca en çok bilinen oyunlardan birisi olan Monopoly akla gelebilir. Bu örnekler Risk, Tabu gibi isimlerle çoğaltılabilir. Kutu oyunlarında genellikle ortada bir oyun alanı vardır ve oyun da bu alanın etrafında oynanır. Tıpkı Monopoly'deki şehir haritasının etrafında toplanan oyuncuların yaptığı gibi.

Kart oyunları, kutu oyunlarından küçük bir farklılık gösterir. Kart oyunlarında genellikle ortada bir oyun panosu ya da tablası yoktur; ya ortaya atılan kartlar vardır ya da oyuncuların önünde bulunan kartlar. Oyun tamamen bu kartlarla şekillenir.

Ülkemizde kart oyunu deyince akıllara ilk önce pişti, poker gibi iskambil kartı oyunları gelse de bahsettiğimiz oyunlar biraz daha farklı tabii ki. Örnek vermek gerekirse Munchkin, Exploding Kittens, Sushi Go! gibi oyunlar en çok oynananlar arasındadır.

Türkiye'de aslında düzenli olarak masaüstü oyunlar oynayanların sayısı çok az değil ancak Avrupa ve A.B.D. gibi bölgelere kıyasla oran çok düşük tabii ki. Pek çok oyunsever, iş çıkışlarında veya haftasonunda bir araya gelip bu tür oyunlar oynuyorlar. Sonuçta hangi birimiz Monopoly, Scrabble, Tabu, Jenga gibi oyunlar oynamadık ki.

Oyun denince tabii ki ilk olarak düşünülen şey eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek. Oyunların da amacı zaten budur ama masaüstü oyunların faydası bunlarla bitmiyor. Biraz da masaüstü oyunların faydalarından bahsedelim.

Eğlence

Az önce dediğim gibi, oyunların temel amacı eğlenceli vakit geçirmemizi sağlamaktır. Masaüstü oyunlar da arkadaşlarınızla yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden birisidir. Oyunu oynarken bir yandan oyun hakkında -oyununa göre- hararetli tartışmalar yaşanırken hemen akabinde bir kahkaha tufanı onu takip eder. Genellikle masadan kalkıldığında zamanın nasıl geçtiğini farketmemişsinizdir bile. Bu oyunlarda yaşananlar ise aylar, bazen yıllar boyunca arkadaşlar arasında konuşulur durur.

(Fotoğraf: Pinterest)

Aile Zamanı

Bizim toplumumuzda pek yaygın olmasa da yabancı aileler genellikle kendilerine "Aile Zamanı" adı verilen bir zaman dilimi ayırırlar. Ülkemizde zaten aile içiçe olduğundan dolayı sürekli olarak Aile Zamanı olabilir ama masaüstü oyunlara veya birlikte eğlenmek amaçlı oluşturulan zamanlara da biz Aile Zamanı diyebiliriz. Masaüstü oyunlar oynamak için illa ki 4-6 kişi toplanmaya gerek yok. İki kişilik oyunlar da mevcut. Anne-babanız ile veya eşiniz ile eğlenceli vakit geçirmek için bunları deneyebilirsiniz.

(Fotoğraf: HuffingtonPost)

Stres Faktörü

Hayatımız maalesef oldukça stresli. Okulda sınavlar, işyerinde iş yetiştirme telaşı derken sakin bir hayat yaşadığımızı söylemek mümkün değil. İşte masaüstü oyunların da stresi azalttığı kanıtlanmış bir gerçek. Bilimsel olarak masaüstü oyunlar oynamak kan basıncını düzenliyor ve aynı zamanda stresi de azaltıyor. Böylelikle daha sağlıklı bir hayatın kapılarını sizlere açıyor.

Akıl Sağlığı ve Zihin Gelişimi

Masaüstü oyunlar bir yandan eğlenceli öte yandan da eğitici ve öğretici özelliğe sahipler. Oyun oynarken bir yandan kendi yapacağınız hamlelerin stratejisini oluştururken bir yandan da rakiplerinizin neler yapabileceğini tahmin etmeye çalışıyor ve ona göre de planlar yapıyorsunuz. Satrancın ne kadar faydalı olduğunu onlarca kez okumuşsunuzdur; bir de bu stratejileri 3-4 kişiye karşı yaptığınızı düşünün. Mesela Risk oyununda amaçlardan bir tanesi tüm dünyayı ele geçirmek ancak karşınızda da bunu yapmaya çalışan başka oyuncular var. Siz bir yandan kendi stratejinizi belirleyip dünyayı ele geçirmeye çalışırken bir yandan da rakiplerinizin bunu yapmasına engel olmaya çalışacaksınız.

Bu gibi düşünsel oyunların, akıl sağlığını korumaya faydasının çok büyük olduğu kanıtlanmış. Bununla birlikte çocukların zihinsel gelişiminde de çok büyük rol oynadığı pek çok bilimsel araştırmada açıklanmış.

(Fotoğraf: Pinterest)

Sosyalleşme ve Sosyal Hayata Etkiler

Günümüzde internetin ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatlarımız da daha sanal bir hale geldi. Arkadaşlarımızla yazışıyor, uzaktaki aile bireylerimizle ise görüntülü arama yoluyla görüşüyoruz. Neredeyse evimizden çıkmadan bir yaşamı sürdürebilecek hale geldik. İşte bu da insanların sosyal zekasını etkileyen olumsuz unsurlar. Biz, masaüstü oyunlar ile buna da çözüm buluyoruz. Masaüstü oyunları oynamak için -bir zahmet yerinizden kalkıp- arkadaşlarınızla buluşmanız gerekiyor. Tamam, ben kalkmam derseniz arkadaşlarınızı da evinize davet edebilirsiniz; fakat en nihayetinde arkadaşlarınızla bir araya gelmiş ve sosyalleşmiş olacaksınız. Bu etkinlikler düzenli olarak yapıldığında asosyal insanların bile toplumda çok rahat hareket edebildikleri, kendilerine olan güvenlerinin yerine geldiği gözlenmiştir.

---

Faydalardan yeterince bahsettiysek ne tür oyunlar oynayabileceğinizden bahsedelim. Masaüstü oyunlar da kendi içerisinde kategorilere ayrılıyorlar.

(Fotoğraf: Circolomargot)

Bunlardan bazılarını sayalım; Çocuk, Aile, Strateji, Zeka, Parti, Şehir Kurma gibi kategoriler bunlardan bazıları. Size bu kategorilerde bir takım önerilerde bulunayım, elimden geldiğince de ülkemizde olan oyunlardan örnekler vermeye çalışacağım.

 - Çocuk: Çocuk oyunları, küçük çocuğunuzla keyifli vakit geçirebileceğiniz türde, onların da zeka yapısına uygun oyunlardır. Süper Doktor, Bil Bakalım Kim, Acaba Neyim gibi oyunlar çocuğunuzla güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

 - Aile: Bu tür oyunlar genellikle her yaşa uygun oyunlardır. Hem yetişkinler hem de çocuklara da uygundur. Monopoly, Scrabble, Kızma Birader, Uno, Pictureka, Cluedo gibi oyunlar genellikle tüm aile üyeleri tarafından keyifle oynanabilir.

 - Strateji: Genelde belli bir yaşın üzerine hitap eden, zaman zaman kafanızı patlatacak kadar düşünmenize yol açacak oyunlardır. Risk, Quoridor, Mangala ve tabii ki Satranç bu kategoriye örnektir.

 - Zeka: Bilgiye ve zekaya dayalı oyunlardır. Trivial Pursuit, Cranium gibi oyunlar güzel örnekledir.

 - Parti: Arkadaşlarınızla toplandığınız zamanlarda bu oyunlar tam o ana göre! Twister, Tabu, Munchkin, Tombala, Dixit, The Resistance gibi oyunlar kalabalık ortamlarda herkesin eğlenmesini sağlayacaktır.

 - Şehir Kurma: Bu tür oyunlar ülkemizde pek yok ancak Carcassonne, Machi Koro, Puerto Rico, 7 Wonders gibi oyunlar stratejik şehir kurma oyunlarından bazılarıdır.

Burada anlattığım şeylerden yola çıkarak hemen sevdiğiniz türde birkaç masaüstü oyun satın alacağınızı ve ilk fırsatta oynamaya başlayacağınızı ümit ediyorum. Şimdiden iyi eğlenceler ve iyi oyunlar!

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Fantastik kurgu uzmanı, Fantastik Edebiyat – Bilimkurgu – Çizgi Roman Editörü ve aşığı, Redaktör, Grafiker, Webmaster, Gamer, Geek, Dungeon Master, Game Master, Storyteller, Koleksiyoner, vs vs vs… :)