​Dekorasyonda Moda Etkisi: Bilmeniz Gerekenler

Moda dünyasında olup bitenler sadece dergi ve gazetelerde veya takip ettiğimiz Instagram hesaplarında değil, günlük hayatımızda da sık sık karşımıza çıkıyor. Daha önce stil ve teknolojiyi buluşturmanın farklı yollarını anlattığımız Stil ve Teknolojiyi Buluşturmanın Yollarını Keşfedin adlı yazımızdan sonra, sıra geldi evimizin her köşesine taşıyabileceğimiz stil ipuçlarını yakalamaya.

(Fotoğraf: Pinterest)

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz, içinde en rahat hissettiğimiz mekan, yani evimiz, değişen trendlerden en çok etkilenen yerlerin başında geliyor. Biz her ne kadar fark etmesek de, trend olan pek çok renk veya materyal, evimizin bir köşesinde kendini gösteriveriyor. Ev içerisindeki perde, koltuk takımı veya yatak gibi demirbaşlar uzun yıllar boyunca bizimle kalacağı için zamansız ve klasik modelleri tercih etmek gerekiyor. Daha küçük boyutlardaki dekoratif öğelerse sıklıkla değiştirilebileceği için gelişen trendlere daha kolay ayak uydurmamızı sağlıyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

Peki ya siz yaşam alanınızı en son trendlere göre düzenlerken nelere dikkat etmelisiniz?

Denge Meselesi

Bir evin dekorasyonunu planlarken, renk ve dokuların ev içerisindeki farklı yaşam alanlarında uyumlu bir şekilde devam etmesi ve birbirini tamamlaması en önemli konulardandır. Örneğin, salonda metalik renklerin baskın olarak kullanıldığı endüstriyel temalı dekoratif objeler tercih ediyorsanız, banyonuzda natürel renkler ve dokuların hakimiyetini sağlamak, tasarım bütünlüğünü bozacaktır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Ev dekorasyonunda renk ve tema devamlılığı kadar, ürünlerin çeşitliliğinin ve yerleşiminin de etkisi büyüktür. Yaşam alanlarında kanepe, masa, dolap gibi büyük objelerle sehpa, biblo, duvar saati gibi küçük objelerin birbirleriyle dengeli bir şekilde yerleştirilmesi, güzel bir görüntü yakalanmasını sağlayacaktır.

Sıkı Takip

Moda dünyasındaki trendlerin birebir dekoratif öğelere aktarıldığı pek çok örnek olsa da tasarım dünyası, kendi trendlerini de yaratmaktadır. Bu nedenle yıl içerisinde farklı zamanlarda düzenlenen tasarım fuarlarını takip ederek en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eğer bu tür etkinlikleri takip etmek size zor geliyorsa, moda dünyasından haberleri ve son gelişmeleri aktardığımız kadın moda haftalarına genel bakış ve erkek stilinde neler oluyor gibi trend yazılarından yola çıkarak ev dekorasyon tercihlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Unutmayın, renkler ve dokularla ilgili öngörülen paylaştığımız bu yazılardaki trendlerin evinize bulaşması an meselesi.

Renklerin Dili

Tasarım fuarı veya moda haftası gibi sezonluk etkinliklerin çok daha üstünde hayatımıza yön veren Pantone renkleri, dekorasyon meraklılarının da yakın markajında olması gerekenler arasında yer alıyor. Pek çok farklı yaratıcı sektör için renk kodlamaları ve tanımlamaları yapan Pantone tarafından her sene bir renk ön plana çıkartılıyor. Geçtiğimiz yıllarda “şarap rengi”, “vahşi orkide”, “zümrüt yeşili” veya “mandalina turuncusu” gibi renkleri kataloglarda gördüyseniz veya bu renklerde farklı ürünleri evinizin bir köşesine yerleştirdiyseniz, sebebi Pantone diyebiliriz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Pantone, 2016 yılı için tek bir renk değil, iki ayrı rengi “yılın rengi” olarak açıkladığı için şansı olduğumuzu söyleyebiliriz. Pantone’nin açıkladığı ilk renk olan “serenity” bize gökyüzünün en yumuşak mavilerini, en huzurlu anlarını sunuyor. Bir diğer renk, “rose quartz” ise açık pembenin en tatlı, en çiçeksi tonlarında dolaşıyor. Bu iki rengin birbiriyle yarattığı uyum da üçüncü bir kullanım şekli olarak karşımıza çıkıyor.

Pantone’nin bizlere ilham vermek amacıyla paylaştığı bu renkleri evinizde kullanabilmenin en kolay yolu, ev tekstili ürünlerinizi bu renklerden seçmek. Zira bu tür renk trendleri büyük parçalardan önce, çok daha hızlı bir şekilde, küçük parçalara uygulanıyor. Eğer bu renkleri önümüzdeki yıllarda da kullanmak isterseniz, kolayca uygulanabilen duvar kağıtlarını da göz ardı etmemenizi öneririz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Duvardan Duvara

Moda dünyasındaki trendlerden en kolay etkilenen ev dekorasyonu öğelerinden birisi de halılar. İster duvardan duvara kaplanan tipte olsun, ister egzotik deri veya kürklerle süslenmiş olsun; halıların sezonluk trendlerle arasının çok iyi olduğunu tahmin etmek zor değil.

Eğer uzun yıllar boyunca kullanacağınız, duvardan duvara tipte bir halı kullanıyorsanız görece daha pahalı olan yemek odası takımı, yatak odası takımı gibi parçaların renklerine uygun ancak sadelikten ödün vermeyen halıları tercih edebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Eğer yolluk veya kilim gibi parçalar kullanıyorsanız, trendleri daha yakından takip edebilecek şekilde kesim ve renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Özellikle grafik baskılı veya etnik desenli yolluk ve kilimlerin son yıllarda popüler olduğunu unutmayın.

Halınız hangi tipte olursa olsun dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, kolay temizlenen ve leke tutmayan şekilde olmasıdır. Özellikle çocuk ve bebek odalarındaysa antibakteriyel halılar kullanmaya özen gösterilmelidir. Bu tip fonksiyonlar ilk bakışta akla gelmeyebilir; ancak, zaman içerisinde yaşam kalitenizde yaratacakları olumlu yöndeki değişikliği de unutmamak gerekir.

(Fotoğraf: Pinterest)

Doğaya Dönüş

Farklı tasarımcıların ve moda markalarının bize sunmaya devam ettiği doğallık ve yalınlık, ev dekorasyonunda da karşımıza çıkmayı sürdürecek. Doğallık trendini takip edebilmek için illa ki büyük yatırımlar yapmanıza gerek yok. Evinizin bir köşesini taze çiçekler veya bitkilere ayırarak ilk adımı atabilirsiniz. Eğer bitkilere bakmak sizin için fazla meşakkatliyse, çiçek veya hayvan figürlü dekoratif eşyalar ile şık bir aranjman hazırlayabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Doğayı evinize taşımanın bir yolu da öncelikle doğayla kavuşmaktan geçiyor. Haftasonu ormanda yapacağınız keyifli bir yürüyüş boyunca yollardaki ağaç kabukları ve kozalakları toplayarak ormanın ruhunuzu salonunuza taşıyabilirsiniz. Ormanların derin yeşilindense huzur dolu maviliklerden ilham alanlardansanız, ilk yaz kaçamağınız sırasında denizden çıkarttığınız farklı renk ve dokulardaki taşları çantanızın bir köşesinde evinize getirebilirsiniz.

Ağaç kabukları, kuru dallar, farklı renklerdeki taşlar ve niceleri; doğanın bize sunduklarını giderek doğadan uzaklaşan yaşam alanlarımıza taşıyarak doğaya dönüş trendini yakalamanın ne kadar kolay olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Işığın Peşinde

Diyelim ki perdeler, halılar veya diğer dekoratif öğeleri kusursuz bir şekilde seçip yerleştirdiniz. Peki ya bu özenli çalışmanın sonuçlarını hak ettiği şekilde gösteremezseniz? Aydınlatma , tam da bu noktada devreye giriyor ve can alıcı bir rol üstleniyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

Yaşam alanlarınızın doğru şekilde aydınlatılması sadece görsel bir fayda sağlamıyor, aynı zamanda ruhsal ve fiziksel sağlık için de önemli bir yer teşkil ediyor. Hatırlayalım, bugüne kadar kaç kere karanlık, ışık almayan bir salonda mutlu olamayacağınızı düşündünüz? Kaç kere ters gelen ışık nedeniyle baş ağrınızın tuttuğunu hissettiniz? Bu örnekler ve nicelerinden yola çıkarak, günlük yaşantımızda önemli yeri olan doğru aydınlatma konusunu dikkatlice ele almak gerekiyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

Günümüzde evlerde dört ana tip aydınlatma tercih ediliyor; avizelerabajurlarlambaderler ve aplikler.

Bu dört ana tip aydınlatmadan tek bir tanesini seçerek başarılı bir aydınlatma sağlamak her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle farklı aydınlatma tiplerini bir arada kullanarak istediğiniz etkiyi yaratabileceğinizi unutmayın. Örneğin odanızın ortasında sallanacak çok sayıda ampül içeren geniş kollu bir avize tercih edecekseniz, odanızın farklı köşelerinde kullanılmak üzere küçük, tek ampül içeren aplikler kullanmayı düşünebilirsiniz. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.