Xperia Z İncelemesi

Giderek daha da iddialı bir hale gelen akıllı telefon pazarındaki rekabete Xperia Z ile katılan Sony, bazı daha önceden karşılaştığımız ve çok da sürpriz niteliği taşımayan teknolojik özellikleri olduğu gibi sahiplense de, öte yandan endüstriye yeni yaklaşımlar getirmeyi de ihmal etmiyor.

Tıpkı en güçlü rakiplerinden biri olan Samsung Galaxy S4 gibi Sony Xperia Z de 5 inçlik bir ekrana sahip. Sony HD televizyonlarda da karşımıza çıkan Bravia Engine’nin 2. versiyonuna sahip olan ekran, her ne kadar her zaman için tek elle kontrol edilebilir olmasa da, tasarım inceliğinden kaynaklanıyor olsa gerek, baktığınızda 5 inçlik bir telefonmuş hissi yaratmıyor. 146 gram ağırlığında ve 7.9 milimetre kalınlığında (ya da inceliğinde?) olan cihaz, bu ekran genişliğinin getirdiği avantajla internette zoom yapmadan dahi rahat bir şekilde gezinmenize olanak tanırken, ekran teknolojisiyle de 1080x1920 çözünürlükte daha keskin, parlak ve net görüntüler ortaya çıkmasını sağlıyor. Ancak tüm bu özellikler, farklı açılarda tutulan cihazın ekranında yaşanan hafif gölgelenmelerin önüne ne yazık ki geçemiyor.

Hem 13 megapiksellik arka, hem de 2.2 megapiksellik ön kamerasıyla 1080p video kaydı yapabilen cihaz, Sony Exmor RS™ teknolojisinin ilk kez bir telefona entegre edilmesi sonucunda düşük ışıkta dahi çok iyi çekimler yapılmasını mümkün kılıyor. Fotoğrafın yanı sıra video çekimine de HDR teknolojisini taşıyan ilk telefon olarak Sony Xperia Z, ışığa karşı dahi en iyi sonuçları veriyor.

Sony’nin bu telefonla yaptığı belki de en büyük sürprizlerinden biri, cihazın su geçirmez oluşu. Evet, yanlış okumadınız: Su geçirmez. Tatlı su olması koşuluyla en fazla bir metre derinlikte yarım saat kadar tutup çekim de yapabileceğiniz bu cihazın ekranı ve iç kısmı, hiç kuşkusuz üzerine dökülen sulardan ya da diğer sıvı temaslarından da zarar görmüyor. Ancak, bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, cihazın çevresinde bulunan SD kart yuvası, kulaklık ve Mikro USB gibi girişleri koruyan kapakların hiçbir şekilde açık bırakılmaması.

1.5 GHz’lık dört çekirdekli Qualcomm işlemci ile güçlendirilen Xperia Z, 2GB’lık RAM kapasitesine sahip olmasının getirdiği avantajla da telefonda fotoğraf çekiminden oyun oynamaya ve film izlemeye kadar yapacağınız her işlemde etkileyici bir performans sunuyor. Her ne kadar sürekli kullanım sonrasında cihazın arkasındaki ısınma düzeyi artıyor olsa da, bunun performansa herhangi bir etkisi olmadığını rahatlıkla söylemek mümkün. Bir anlamda bataryaya da. 2330 mAh gücündeki batarya, çıkarılabilir formatta olmasa da, telefonun Stamina Mode adı verilen fonksiyonu kullanımdaki en sıkı müttefikiniz. Telefon ekranının kapalı olduğu durumlarda bataryayı tüketen uygulamaları otomatik olarak kapatan bu fonksiyon, aynı şekilde geri döndüğünüzde onları yeniden başlatıyor ve bir seçenek olarak Wi-Fi bağlantısını ancak daha önceden kaydedilmiş bir network’le karşılaştığı zaman devreye sokuyor.

Yüklü gelen uygulamalar nedeniyle yaklaşık 12 GB’lık bir alanı kullanılabilir olan telefon, Mikro SD kart desteğiyle 64 GB’a kadar ek bir hafızaya sahip olabiliyor.

Şık bir detay olarak belirtmek gerekebilir ki, telefonun sağ üst köşesinde tıpkı BlackBerry modellerinde olduğu gibi bir bildiri LED’i bulunuyor. Bu LED, gelen bir çağrının ya da mesajın farkında olmadığınızda ekran kapalıyken dahi yanıp sönerek sizi uyarıyor.

Özet olarak, Sony Xperia Z özellik anlamında birçok talepkar kullanıcıyı dahi tatmin edebilecek yüksek performansta bir telefon. Her ne kadar hala bazı geliştirmelere ihtiyaç duyuyor olsa da, cihazın genel anlamda üzerinde özenle çalışılmış ve hem yazılımsal hem de donanımsal anlamda emek harcanmış bir teknolojiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Olumlu Öğeler:

  • Yüksek performans
  • Şık tasarım
  • Suya ve toza dayanıklılık
  • Geniş ekran
  • Talebi karşılayan kamera

Olumsuz Öğeler:

  • Uzun süreli kullanım sonrasında ısınma
  • Farklı açılarda ekranda yaşanan gölgelenme

Ayrıca...

En ucuz Xperia Z fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.