2016'da Tüketici Pazarını Etkileyecek 6 Teknoloji Trendi

Teknolojideki gelişmeler günümzüde öyle bir hal aldı ki, artık takip edemez olduk. O kadar farklı teknolojiler hayatımıza dahil oldu ki, alışkanlıklarımız ve yaşantılarımız bu teknolojilerle birlikte değişti ve bu teknolojileri hayatımızdan çıkartamaz olduk. Peki bu gelişmler 2016 yılında hayatımızı ne yönde etkileyecek, hangi teknolojiler hayatımıza dahil olacak gelin hep beraber inceleyelim

(Fotoğraf: Susan Jtrites)

Giyilebilir Teknolojiler

Giyilebilir teknolojilerin çeşitliliği gün geçtikçe artıyor. Günümüze kadar  akıllı saatler, sağlık monitörleri, spor ölçüm cihazları (pedometer), sağlık ve hareket takip cihazları ve sanal gerçeklik başlıkları sayesinde hareket etme, egzersiz yapma ve iletişim kurma alışkanlıklarımız değişti. 

Örneğin; Pebble, 2013 yılında akıllı saat kavramını başlatan şirket, ardından Samsung, LG, Apple gibi bir çok teknoloji üreticisini etkiledi ve sonuç olarak bütün bu şirketler de akıllı saat pazarına girmiş oldu. 2016 itibariyle de akıllı saatlerin daha fazla insana ulaşması bekleniyor

(Fotoğraf: Wareable)

Bu durum diğer giyilebilir teknolojiler için de geçerli, özelilkle de sağlık ve egzersiz ile ilgili teknolojilerde. 2007'de kurulan Fitbit, artık 8 milyon dolar değerinde halka açık bir şirket oldu. Bu da bu giyilebilir teknoloji pazarının ne kadar geliştiğine dair güzel bir örnek olurken önümüzdeki yıllarda bu pazarın daha ne kadar büyüyeceğine dair iyi bir fikir veriyor.

Akıllı Ev Teknolojileri

Ev otomasyon sistemleri, tüketici pazarında en çok merak uyandıran segmentlerden birisi haline geldi.Kapı zillerinden termostatlara, güvenlik sistemlerinden akıllı ampullere, hemen her şeyi akıllı telefonunuzdan yönetebiliyoruz. 

Akıllı evlerin önemi her geçen gün artıyor ve ev sahipleri, özellikle konu ev güvenliği, ayarlanabilir aydınlatma sistemleri, sıcaklık kontol sistemleri ve akıllı televizyonlara geldiğinde rahatlık ve kullanılabilirliğin daha çok keyifini çıkartıyolar. Akıllı ev sistemlerin önümüzdeki yıllarda daha da gelişmesi ve daha çok kişiye ulaşması bekleniyorken,  Smart TV Stick, Chromecast gibi teknolojiler de elimizdeki akıllı olmayan teknolojileri akıllı hale getirmekte makul fiyatlı alternatifler sunuyor.

(Fotoğraf: Businessinsider)

3D Baskı

3 Boyutlu baskı teknolojileri, 90'lardan itibaren, özellikle otomotiv ve uçak endüstrilerinde kullanılmaktaydı. O dönemlerde 3 boyutlu objeler, fiyatı yüzbinlerce doları aşan, çok büyük baskı makinelerinden çıkartılıyordu. 

Günümzüde ise üreticiler, daha düşük maliyetli yazıcılar üretme üzerine yoğunlaştılar ve bu yazıcılar artık sanatçılar, hobiciler ve de tasarımcılar tarafından kullanılmaya başladı. 3 boyutlu yazıcılar, artık evimize girebeilecek kadar ucuzladılar. 

(Fotoğraf: Opinia360)

3 boyutlu baskı pazarında olan bir çok yenilik var. Örnek vermek gerekirse; HP ev kullanıcıları ve öğrenciler için 3boyutlu masaüstü tarayıcısı olan Sprout u duyurdu, ilerleyen günlerde de 3 boyutlu yazıcıları serisini duyuracağını açıkladı. HP bu seri ile öğrencileri hedefleyecek.

(Fotoğraf: Gizmodo)

Dronelar

Son yıllarda çıkan birbirinden ilginç  drone haberleri gösteriyor ki dronelar daha çok hayatımızın içine girmeye başladı. Drone teknolojisinde çok büyük gelişmelere tanık oluyoruz ve özellikle 2015 yılı için, DJI Pantom gibi bir çok drone karşımıza çıktı. Dorne üreticisi Yuneec'in Intel ile yaptığı $60 milyon dolarlık ortaklık, drone dünyasında işlerin daha da kızışacağının bir göstergesi. Ve daha çok rekabetin kullanıcılar için daha makul fiyatlı dronelar anlamına geldiğini unutmayın.

(Fotoğraf: My first drone)

Herşey 4K

1080p artık geçmişte kaldı; birçok yeni kamera, cep telefonu ve televizyon artık 4K çekip oynatabiliyor. Henüz herkesin evine girmemiş olsa da 4K teknolojileri, önümzüdeki yıllarda yüksek kaliteli video için bir standart haline geleceği bir gerçek. 

2015 yılı, 4K'nın hayatımıza daha da entegre olduğu bir yıl olarak tarihe geçti. YouTube 4K yayına başladı. Sony, Samsung gibi televizyon üreticileri 1080p'nin 4 katı görüntü kalitesi veren 4K televizyonlarını piyasaya sürdü. Fakat 4K sadece televizyonlarla sınırlı kalmadı.  Aksiyon kameralarından, aynasız fotoğraf makinelerine, hatta akıllı telefonlar bile artık 4K kayıt imkanı sunuyor. 

Peki 2016 yılında 4K ile ilgili nasıl gelişmeler bekleniyor? Öncelikle 4K teknolojileri artık daha makul fiyatlarda satılacağı bir gerçek. Chromecast'in bir sonraki versiyonunun 4K desteklemesi beklenirken Televizyonlarımızda 4K yayınların sayısı artması da beklenen bir gelişme.

(Fotoğraf: RPI techpark)

Bahsettiğimiz bu trendler, 2016 yılında tüketici pazarını sallayacak gibi gözüküyor. Yeni teknolojiler, yazımızın başında bahsettiğimiz gibi, davranış ve alışkanlıklarımızı değiştirimeye devam ederken, hayal dünyamızın sınırlarını zorlayacak daha hangi teknolojiler duyurulacak, ilerleyen günlerde göreceğiz. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı. Alve'de Content Marketing Specialist.