Akıllı Telefonunuz İçin En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Cep telefonu kameraları öyle bir hal aldı ki, artık yanımızda bir fotoğraf makinesi taşımaya ihtiyaç duymaz olduk. Bilboardlarda boy boy akıllı telefonlar ile çekilmiş fotoğraflar duruyor ve bu fotoğrafların görüntü kalitesini profesyonel makinelerden ayıramıyoruz. 

Cep telefonu kameraları dışında, cep telefonlarında fotoğraflarımız üzerinde yaptığımız düzenlemeler de bilgisayarlarımızı aratmaz oldu. Cep telefonlarının donanımları güçlendikçe, onlarla yapabileceğimiz işlemlerin sayısı da arttı ve cep telefonumuz ile çektiğimiz bir fotoğrafı gene cep telefonumuz üzerinde düzenleyip rahatlıkla paylaşabileceğimiz bir döneme girdik.

Özellikle Instagram'ın çıkması ve bizlere sunduğu çeşitli "retro" efektler sayesinde mobil fotorğafçılık bu kadar meşhur oldu. Peki Instagram'ın fotoğraf düzenleme araçlarını yetersiz mi buluyorsunuz? Çektiğiniz fotoğrafları hangi uygulamalarda düzeltmeliyiz ki onlardan maksimum verim alabilelim. Bu yazımızda sizin için seçtiğimiz 8 mobil fotoğraf düzenleme programını seçip inceledik:

VSCO

Çok popüler bir fotoğraf düzenleme programı olan VSCO, 2011 de dünyamıza girdi. Aslında bir fotoğraf editleme programından çok daha fazlası olan VSCO ile fotoğraflarınız paylaşıp diğer fotoğrafçılarla etkileşimde bulunabiliyorsunuz. Peki nedir VSCO'yu bu kadar popüler kılan? Dürüst olmak gerekirse VSCO'nun en güçlü yanı filtreleri. Analog fotoğrafçılıkta kullanılan filmlerin dokusu ve renklerine çok yakın sonuçlar veren VSCO filtrelerini denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Arayüzü

VSCO'nun en zayıf noktası arayüzü diyebiliriz. Fotoğraf editlemenin dışında bir fotoğraf paylaşım platformu olması nedeniyle uygulamayı kullanırken karşınıza bir sürü seçenek çıkartıyor. Kısaca elinizdeki fotoğrafı düzenlemek için öncelikle VSCO'nun kütüphanesinde açmanız gerekiyor, sonrasında ise kütüphanede açtığınız fotoğrafı düzenleyebiliyorsunuz.

Artılar

 + Birbirinden güzel film hissiyatı veren filtreler

 + İhtiyacınız olan çoğu düzenleme aracı elinizin altında

Eksiler

 - Karmaşık kullanıcı arayüzü

 - Filtrelerin çoğunun paralı olması

Snapseed

İtiraf etmek gerekirse son dönemlerde test ettiğimiz en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarından birisi diyebiliriz Snapseed için. Çok güzel ve kullanışlı bir arayüzü olmasının yanında, bilgisayarınızın başında Photoshop ve Lightroom gibi fotoğraf düzenleme progrmaları ile yapabileceğiniz bir çok ayarı size sunması Snapseed'i öne çıkartıyor. 

Arayüzü

Minimalist bir tasarım sunan Snapseed'in tek elle kullanım gibi bir kolaylığı var. Bütün düzenleme araçlarına ve filtrelere sağ alt köşede bulunan kalem simgesi ile ulaşabiliyorsunuz ve bütün bu araçların detaylı bir şekilde ayarlamalarını yapabiliyorsunuz. 

Artılar

 + Basit, kullanışlı ve göze hoş geen arayüz tasarımı

 + Tek elle kullanım imkanı

 + Fotoğraflarınız aşırı düzenleyip mahvetme imkanı tanımaması

 + Çok detaylı düzenlemeler yapabilmeye imkan tanıması

Eksiler

 - Kullanım ilk başlta garip geliyor

PhotoDirector

PhotoDirector bir çok yaratıcı ve kullanışlı aracı içinde barındıran bir uygulama. Arayüz olarak rakiplerinden daha farklı bir kullanım deneyimi sunmasa da, fotoğraflarınızı güzel efektlerle süsleyip basitçe düzenlemenizi sağlıyor. 

Arayüzü

Gayet basit ve alışılmış bir deneyim sunan PhotoDirector, farklı bir deneyim aramayan ve herşey basitçe yapmak isteyen kullanıcılar için birebir. 

Artılar

 + İyi kategorilenmiş ilginç filtreler

 + Alışılmış tasarım 

 + Kolay kullanım

Eksiler

 - Fotoğraflar üzerinde gelişmiş ayarlamalara fazla imkan tanımaması

 - Sadece kare formatta sonuçlar vermesi

Polarr

Cep telefonunuzda Photoshop benzeri arayüze sahip bir uygulama mı kullanmak istiyorsunuz? O zaman Polarr tam ihtiyaç duyduğunuz uygulama. Histogramdan tutun da curves eğrisine kadar bir çok ayar elinizin altında. İyi organize edilmiş ve isimlendirilmiş fitrelere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Arayüz

Photoshop'a çok benzer bir arayüz sunan Polarr, kimi kullanıcılar için fazlasıyla karmaşık gelebilir. Eğer fotoğraflarınız üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız Polarr tam aradığınız uygulama. Uygulamayı test ederken karşılaştığımız en büyük sorun, ekranın sağ tarafındaki araçları kullanırken parmaklarımızın arada yanlışlıkla Android'in Home tuşuna basıp programı kapatması

Artılar

 + Photoshop benzeri arayüz

 + Gelişmiş düzeltme ayarları

 + İyi organize edilmiş ve isimlendirilmiş filtreler

Eksiler

 - Karmaşık kullanıcı arayüzü

 - Android cihazlarda fotoğraflarınız üzerinde düzeltmeler yaparken elinizin arada Home tuşuna basabiliyor oluşu

PIP Camera

Çektiğiniz fotoğrafları alışılmışın dışında efektlerle süsleyip farklı bir şeyler yaratmak istiyorsanız PIP Camera tam aradığınız uygulama. Fotoğraflarınızı düzenleyip klasik renk, parlaklık, ışık gibi ayarları yapmanıza imkan sağlamasa da fotoğraflarınızdan gerçekten farklı sonuçlar elde etmek istiyorsanız PIP Camera'yı denemenizi tavsiye ederiz

Arayüz

Kullanıcı arayüzü çok da kolay olmasa da yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz bir arayüz sunuyor PIP Camera. Uygulamadaki en büyük sorun ise yanlışlıkla da olsa kolayca uygulamadan çıkabiliyorsunuz.

Artılar

 + İlginç ve yaratıcı efektler

Eksiler

 - Limitli kullanım

 - Karmaşık kullanıcı arayüzü

 - Yanlış bir tuşa basarak uygulamadan kolayca çıkış yaptırması

Pixlr

Bedava web tabanlı Photoshop benzeri bir uygulama da sunan Pixlr'ın mobil uygulaması. Bir çok gelişmiş ayarın yapılabildiği, kullanışlı otomatik ayarlama seçenekleri sunan Pixlr, çok güzel bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor. Fotoğrafları düzenlemenizin yanısıra size poster tasarlama gibi imkanlar da sunmakta.

Fotoğraflarınız üzerinde bütün bu düzenlemeleri yaparken aman dikkatli olun, ayarların ucunu kaçırdığınız zaman fotoğraflarınız aşırı oynanmış gösterip mahvedebiliyor

Arayüz

Kolay kullanım ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunan Pixlr, rakipleri arasından iyi bir alternatif olarak sıyrılıyor.  

Artılar

 + Güzel kullanıcı deneyimi

 + Fotoğraflarınız üzerinde gelişmiş düzenlemeler yapma imkanı

 + Yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz araçlar

Eksiler

 - Ayarı kaçırdığınızda fotoğraflarınızın aşırı editlenmiş gözükmesi 

Aviary

Gelişmiş düzenlemeye imkan sunan Aviary, güzel ve yaratıcı sonuçlar alabileceğiniz kapsamlı bir uygulama. Birçok gelişmiş otomatik fotoğraf geliştirme aracı sunmasının yanısıra, güzel ve kullanışlı efektler, fotoğraflarınza ekleyebileceğiniz yapıştırmalar ve kaplamalar da sunmakta. Fotoğrafınızı mem haline getirip internetten yayabileceğiniz bir özelliği de mevcuttur.

En büyük dezavantajı ise, fotoğraflarınız üzerinde düzenlemeler yaparken, yaptığınız ayarların sonuçlarını fotoğrafınızın üzerinde anında görememeniz ve değişiklği yaptıktan sonra tamam tuşuna basıp o şekilde bakmanızın gerekmesi.

Arayüz

Kullanıcı dostu ve iyi sonuçlar almanızı sağlayan bir arayüz sunan Aviary, bütün gelişmiş ayarları alışılmış ve basit bir arayüzde sunmaktadır. 

Artılar

 + Gelişmiş otomatik düzenleme araçları

 + Güzel filtreler

 + Fotoğraflarınızın üstüne ekleyebileceğiniz kaplamaları, yapıştırmalar, kolaylıkla mem yaratabilme imkanı

Eksiler

 - Fotoğraflarınız üzerinde düzenlemeler yaparken, yaptığınız düzenlemeyi okey tuşuna basmadan görememeniz. 

 - Arayüz olarak bir farklılık sunamaması

EyeEm

Fotoğraf editlemek dışında, fotorğaflarınızı paylaşabileceğiniz, satabileceğiniz bir uygulama olan EyeEm, Instagram'a en iyi alternatiflerden birisi. İçinde kalablık ve iyi bir topluluk bulunduran EyeEm, fotoğraf bilgisini geliştirmeye yardımcı bir çok makaleyi de takipçileriyle paylaşıyor.

Fotoğraflarınızı düzenleme konusunda fazla bir alternatif sunmasa da, kaliteli ve farklı filtreleriyle fotoğraflarınız güzel bir havaya bürünecektir. 

Arayüz

Düzenlemeden çok paylaşım üzerine yoğunlaşmış bir uygulama olsa da, EyeEm ile hem fotoğraflarınızı kolayca editleyebiliyorsunuz hem de kolayca paylaşabiliyorsunuz.

Artılar

 + Basit kullanım

 + Farklı ve güzel filtreler

Eksiler

- Sadece bir fotoğraf editleme uygulaması olarak yeterli olmayabilir. 

Sonuç

Bahsettiğimiz uygulamaların hepsi, barındırdığı farklı özellik ve araçlar nedeniyle birbirinden ayrışıyor. Bu uygulamaları tek başına kullanabileceğiniz gibi, eksik olan özellikleri diğer bir uygulamayı yükleyerek giderebilirsiniz. Şu bir gerçek ki, bu uygulamlar sayesinde artık bilgisayarımıza daha az ihtiyaç duyacağız ve paylaştığımız fotoğraflar artık daha da güzel gözükecek. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı. Alve'de Content Marketing Specialist.