5 Kadın, 5 Stil

“Moda geçer, stil kalır.” cümlesini acaba kaç kere okudunuz? Kimi zaman takip ettiğiniz markaların sayfalarında, ışıltılı harflerle yazıldı bu cümle, kimi zaman izlediğiniz bir moda programının jürisi tarafından dile getirildi. Gabriel “Coco” Chanel bu cümleyi ilk kez kurduğunda bunca yıl içerisinde milyonlarca moda severin karşısına çıkacağını tahmin bile edemezdi. Tıpkı içerisinde bahsi geçen “stil” gibi kalıcı olmuştu işte, cümlenin ta kendisi.

Stilin kalıcığından ve ikonik hale gelişinden bahsedeceksek, öncelikle moda ve stilin farkından bahsetmeliyiz. Moda, Chanel’in söylediği gibi dönemsel olarak değişen ve sonunda unutulan bir olgu. Örneğin “70’ler modası” dediğimizde aklımıza gelen şeyler, 70’lerde kaldı. Tabii ki yaratıcılığın da bir sınırı olduğundan, zaman zaman bazı “moda” kıyafetleri yeniden yorumluyoruz. “Bu sezon 70’ler geri döndü!” dediğimizde aslında o zamanın stilinden bahsediyoruz. Yani, genel çerçevesinden.

Stil, farklı moda akımlarını kendine göre yorumlama hali. Örneğin sizin “klasik” bir stiliniz varsa, o sezon yeşil moda olursa yeşil rengi stilinize adapte edersiniz. Bir sonraki sezon kırmızı moda olursa kırmızı rengi yine aynı klasik stilin içerisinde yorumlayabilirsiniz. Kıyafetlerimizin kumaşları ve renkleri modaya göre değişebilirken hangi kıyafetleri nasıl yorumladığımız stilimizle ilgilidir.

Yeterince kafanız karıştığına göre şimdi biraz nefes almak için ikonik stiller yaratan kadınların zamansız görünümlerine göz atabiliriz.

Katharine Hepburn

(Fotoğraf: Pinterest)

1930’larda fırtınalar estiren Amerikalı yıldız Katharine Hepburn, kendine özgü ve özgürlükçü stiliyle dikkat çekmeyi başarmıştı. Kadınların belirli kalıplara sığamayacağının altını çizerek farklı stil tercihlerini ön plana çıkartan Hepburn’ün ikonik görünümleri arasında pantolon ve gömlek ikilileri önemli bir yer oynadı. Genellikle yüksek belli pantolonlar kullanan Katharine Hepburn stilini kopyalayıp günümüzde de uygulamak isterseniz loafer tipi ayakkabıları da alışveriş listenize ekleyebilirsiniz.

Grace Kelly

(Fotoğraf: Pinterest)

Önce Hollywood yıldızı, sonra Monako prensesi. Bir kadının ömrü boyunca başına gelebilecek en güzel şeylerden ikisini, hem de stil sahibi bir şekilde yaşamayı başaran Grace Kelly, zarafeti sayesinde moda tarihine geçen isimlerden bir diğeri. Sıkça tercih ettiği “gömlek-elbise” kullanımı ve bunları tamamlayan şık kemerleriyle aklımıza kazınan Grace Kelly’nin bir diğer unutulmaz görünümü de kıvrımlı ve kabarık elbiseleri. Özellikle ince belini ön plana çıkartmak üzere stil tercihleri yapan Kelly gibi giyinmek için bu elbiselere bir göz atabilirsiniz.

Marilyn Monroe

(Fotoğraf: Pinterest)

Kıvrımlı elbiselerden kıvrımlara geçelim; yani Marilyn Monroe’ya. Yatağa girerken sadece Chanel No:5 kokusunu sürdüğü rivayet edilen, adı pek çok skandalla anılan aktris, nerede görseniz tanıyacağınız saç ve makyajıyla ve bir de tabii ki ayağından çıkartmadığı topuklu ayakkabılarıyla hafızalarımızda. 1950’lerin en unutulmaz isimlerinden olan ve kadınsı bir şıklığı imza haline getiren Monroe, stilinin yanı sıra çekiciliğiyle de tarihe geçmiş durumda. Siz de ışıltılı elbiseler veya yüksek topuklu ayakkabılara bir göz atın, Marilyn Monroe’nun kışkırtıcı stilini günlük hayatınıza taşıyın.

Jane Birkin

(Fotoğraf: Pinterest)

Şarkıcı, aktris, şarkı sözü yazarı ve yönetmen gibi farklı şapkaları olsa da biz Jane Birkin’i “stil ikonu” olarak tanıyoruz. 70’lerin bohem yaşantısını en iyi şekilde yansıtan görünümlere imza atan Jane Birkin denince akla balıkçı yaka kazaklardenim şortlar ve denim pantolonlar geliyor. İngiliz yıldızın zamansız görünümüne ithafen “Birkin” adını taşıyan çantayı elde etmek için hem uzun yıllar hem de bir servet harcamanız gerektiğini düşünürsek, kendisinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlayabiliriz.

Kate Middleton

(Fotoğraf: Pinterest)

O, bu listede görebileceğiniz en yeni isimlerden. Bundan birkaç yıl öncesine kadar kimsenin adını bile bilmediği Kate Middleton, bugün Birleşik Krallık tahtının en yakınındakilerden. Prens William ile rüya gibi bir düğünle evlenen ve bu düğünün ardından “stil ikonu” olarak anılacağının ilk sinyallerini veren Middleton, günümüzde stili en yakından takip edilen kadınlar arasında yer alıyor. Resmi ziyaretlerinde tercih ettiği paltoları ve şapkalarıyla moda severlerin dikkatini çekmeyi başaran Middleton, kısa zaman içerisinde iki kere doğum yaptığı için özellikle hamile kadınlara farklı stil alternatifleri sunmuş oldu. Stilinin Grace Kelly kadar zamansız olup olmayacağını henüz bilemediğimiz Kate Middleton, doğru adımları attığı sürece ilham vermeye devam edeceğe benziyor.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.