iPhone SE Ön İncelemesi

Apple, 4 inç’lik son cep telefonu iPhone SE’yi geçtiğimiz gün gerçekleşen “Key Note” etkinliğinde duyurdu. Görüntü olarak iPhone 5 serisi telefonlara benzese de, donanım olarak ileri düzey telefonlar olan iPhone 6 serisi telefonlardan aşşağı kalır yanı yok. Peki son çıkan bu akıllı telefonu, diğer iPhonlar’dan ayıran özellikler neler?

“Cep Dostu”

Yeni duyurulan iPhone SE piyasadaki diğer iPhone’lara göre daha “cep dostu”. Peki nedir SE’yi cep dostu yapan özellikler?

Öncelikle 4.7 inç lik iPhone 6 ve 5 inç’lik iPhone 6 Plus’a kıyasla daha ufak, bu da onu daha taşınabilir kılıyor. Apple, daha büyük ekrana sahip iPhone 6 ve 6 Plus’ı piyasaya sürdüğünde bir kesim Apple kullanıcısı tarafında tepki görmüştü, çünkü kimilerine göre daha büyük ekranlı bir telefona ihtiyacımız yoktu ve o güne kadar çıkmış iPhone’lar bir çok kullanıcının ihtiyacını karşılıyordu. Bu iki telefonu piyasaya sürüp, iPhone’un köklerine dayanan, daha ufak erkanlı bir alternatif sunmaması bu kullanıcıları rahatsız etmişti. İşte iPhone SE, bu kullanıcıların ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayacak gibi duruyor.

(Fotoğraf: Engaged)

Boyutları haricinde, fiyatıyla da yeni SE kardeşlerine göre daha cep dostu. 2000TL’nin altında piyasaya sürülecek olan 16GB’lık SE, 2500 TL üstünde fiyat etiketi bulunan iPhone 6S ve 3000 TL’nin üstünde satılan iPhone 6S Plus’a kıyasla cebimizi daha az sarsıcak gibi gözüküyor. 

Daha Güçlü

Boyut ve görüntü olarak iPhone 5 serisi telefonları andırsa da, SE, donanım olarak iPhone 5S’in çok ilerisinde. İçinde, iPhone 6S ve 6S Plus’ta da kullanılan Apple A9 işlemci barındırıyor ve bu onu A7 işlemci kullanan iPhone 5S’ten 2 kat daha hızlı yapıyor. Yardımcı Hareket işlemcisi olarak da kardeşlerinde bulunan M9’u alan SE, bu yönden de iPhone 5S’ten 3 kat daha hızlı.

(Fotoğraf: Engaged)

12 megapiksel kamera

iPhone SE, 5S te kullanılan 8 megapiskellik kamera yerine de, 6S ve 6S Plus’ta kullanılan 12 megapiksellik kamera ile donatılmış. Kimilerine göre piyasadaki diğer akıllı telefonlara göre en büyük avantajlarından birisi de kamerası iPhone’ların. Özellikle 6S ve 6S Plus’ta kullanılan kamera ile donatılmış olması, SE’yi bir çok kişi için daha cazip kılacaktır.

(Fotoğraf: The Next Web)

Kullanılan ön kamera ise, 6S ve 6S Plus’a kıyaslandığında tam bir hayal kırıklığı. Her iki modelde de kullanılan 5megapiksellik kamera yerine 1.2 megapiksellik fotoğraf makinesi yerleştirilmiş durumda. Ön tarafta bulunan kameranın performansının önemi ne kadar tartışılsa da, selfie çılgınlarını üzecek gibi duruyor. Bütün olumsuzluklara karşın 6S Plus’ta bulunan Retina flash özelliğinin, SE’de de karşımıza çıkıyor olması sevindirici bir haber.

Pil ömrü en büyük soru işareti

iPhone 6S ve 6S Plus’tan daha ufak pil kullanan iPhone SE nin pil performansı ise en büyük soru işareti. Apple yetkilileri, 5S’ten daha uzun süre dayandığını söylese de, pil ömrü en büyük avantajı olan 6S ve 6S Plus’a kıyasla daha düşük performans gösterecek gibi duruyor. iPhone SE’nin pil performansını ilerleyen günlerde, telefon piyasaya sürüldüğünde göreceğiz.

3D Touch’a elveda

Apple’ın 6s ve 6 S Plus modellerinde bulunan 3D Touch desteğine iPhone SE’de elveda diyoruz. Bu kadar ufak bir gövdenin içine sığdırılamamış olması çok şaşırtıcı olmasa da, bu özelliği “olmazsa olmaz“ olarak görenler için üzücü bir haber diyebiliriz. Bunun dışında, SE içinde ilk jenerasyon Touch ID bulunması, Apple hayranlarında buruk bir sevince yol açtı.

(Fotoğraf: Engaged)

İlklerin telefonu

iPhone SE, konumu ve özellikleri itibariyle hem Apple bünyesinde hem de akıllı telefon pazarı içerisinde bazı ilkleri barındırıyor. Günümüzde 4inç'lik telefonlar arasında en güçlü donanıma sahip olmasının yanında Apple’ın eski bir modeli donanım olarak güçlendirerek farklı bir isimle piyasaya sürdüğü ilk telefonu olma özelliğine sahip.

(Fotoğraf: The Next Web)

Kimlere göre?

  • Daha büyük ekrana sahip iPhone 6S ve 6S Plus’ı kullanışsız bulanlar,
  • Apple’ın düşük fiyatlı bir alternatif sunmamasını eleştireler,
  • 5S’in performansını yetersiz bulanlar

Kimlere göre değil?

  • 4 inç’lik ekranı ufak ve kullanışsız bulanlar,
  • Pil ömrü benim için önemli diyenler,
  • Seflie çılgınları

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.