Kadın Moda Haftalarına Genel Bakış: Londra'dan Paris'e Kadın Stilinde Neler Oluyor?

Moda dünyasında kurallar az çok bellidir. Senede iki kere, moda haftalarından oluşan bir etkinlikler silsilesi takip edilir. Bir aydan daha uzun süren bu süreç New York’ta başlar, Londra ve Milano gibi şehirlerde devam eder ve kapanış Paris’te gerçekleşir. Bu dört ana şehre ek olarak Madrid, Sao Paolo, Berlin, Moskova, Tokyo ve Istanbul da kendisini gösterir.

Şubat ve Mart aylarında karşımıza çıkan Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonlarını yakından takip ederek önümüzdeki aylarda hangi parçaların gardıroplarınızda yer alması gerektiğine kolayca karar verebilirsiniz. Şimdi kemerlerinizi bağlayın ve moda dünyasında hızlı bir yolculuğa çıkmaya hazırlanın.

New York

Moda turumuzun açılış durağı New York moda haftası. New York denince aklınıza Kardashian familyası ve bu familyanın gerek tasarımcı, gerek model, gerek kampanya yüzü olarak kendisine yer edinen üyeleri gelmesin. Klasik Amerikan tarzını dünyaya kabul ettiren, efsanevi dergi editörlerine ev sahipliği eden bu şehir, birkaç “ünlü” isimden çok daha ötede. New York bize hangi trendleri vaad ediyor merak ediyorsanız, bu bilgilendirici moda turuna başlayalım.

Bomber Ceket

Pullu payetli veya deri. Tek renk veya çok renkli. Bomber tipi ceketlerin New York moda haftası boyunca hem podyumlara hem de sokak stiline hakim olduğunu söylemek yanlış olmaz. Siz de buradaki ceket modelleri arasından size en uygun bomber tipi ceketi seçerek önümüzdeki sonbahar için hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz. Unutmadan, bomber ceketleri farklı şekilde modifiye edebilirsiniz. Kolları farklı malzemelerden hazırlanmış veya yaka bölümünde çeşitli yama veya eklentiler kullanılarak değişitirilmiş bomber ceketlerin de bu trend altında görünür olacağını not alabilirsiniz.

Karamel Rengi

Adı bile insanı mutlu eden karamel, bir de üstünüze başınıza bulaşırsa neler olur bir hayal edin. Özellikle geniş kesim paltolarda hakimiyetini gösteren karamel rengini çanta ve kemer gibi aksesuarlarda da bolca göreceğiz. Gri, uçuk pembe ve gök mavisi gibi renklerle bir arada kullanıldığında sizi sokak stili üstadı gibi gösterebilecek bu rengi akıllı alışveriş listenizin olmazsa olmazları arasına alabilirsiniz.

Londra

Londra moda haftası, diğer moda başkentlerine göre biraz daha farklı bir konuma sahiptir. Moda dünyasının asi çocuğu olarak bilinen İngiliz tasarımcılar, ne New Yorklu meslektaşları gibi şehre adapte olabilen bir şıklığı kovalar, ne Parisli meslektaşları gibi romantizmin peşine düşerler. Londra moda haftasında en çok öne çıkan konu özgür ve özgün olmaktır. Bakalım Londra moda haftasından önümüze düşen trendler de yeterince özgün mü?

Fırfır ve Dalga

Kimi zaman bir taşın su birikintisinde yarattığı görüntü, kimi zaman rüzgarda savrulan bir yaprağın hareketi; fırfır ve dalgalar moda dünyasına ilham olmaya devam ediyor gibi. Londra’da koleksiyonlarını sunan farklı tasarımcıların koleksiyonlarında gördüğümüz bu etki, bazen oyuncu bir yakada, bazen bir elbisenin tamamında karşımıza çıkıyor.

Londra’da karşılaştığımız bu trend, Milano’da da farklı moda evlerinin koleksiyonlarında moda severlere sunulduğuna göre gözden kaçırmamak gerekir.

Geniş Kesim Paltolar

Londra gibi yağmuruyla ve soğuğuyla bilinen bir şehirden başka bir trend beklenemezdi zaten, değil mi? Ne mutlu ki İngiliz tasarımcılar sıkıcı paltoları bir kenara bırakıp geniş kesimli, hacimli ve bol renkli paltolarla tanışmamızı sağladılar. Siz de sonbahar gelmeden dolabınıza bir veya iki adet geniş kesimli palto ekleyerek bu trendi yakalayabilirsiniz. Bir not; bu trendin uzantısı niteliğinde podyuma çıkan pelerinler de önümüzdeki aylarda görünür olacak. Kırmızı başlıklı kızın neler çektiğini veya Süpermen’in pelerininin başına bela olup olmadığını bilemeyiz, ancak siz hem stil sahibi hem de esprili bir dokunuş için pelerinleri tercih edebilirsiniz.

Milano

“Buongiorno!” Eğer moda haftası için Milano’daysanız, bazı İtalyanca kelimelerle aranızın iyi olması gerekir. “Günaydın!” veya “Teşekkürler!”gibi temel kelimeleri çözdükten sonra sıra moda dilini konuşmaya gelir. Milano moda haftasında moda diliyle konuşulan trendleri merak ediyorsanız üzülmeyin, sadece birkaç satır aşağıya doğru göz gezdirin.

İşleme ve Grafik Desenler

Milano gibi zaman zaman kendiliğinden kasvetli olabilen bir şehirde sonbaharı depresyona girmeden atlatabilmenin en kolay yolu renklerden ve eğlenceden geçiyor. Moda tasarımcıları da bu durumun farkına varmış olacaklar ki İtalyan moda evlerinin Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonlarında birbirinden özgün renkli grafik desenler ve işlemeler ile karşı karşıyayız.

Kimi zaman bir çantanın üzerine işlenmiş bir çiçek figürü, kimi zamansa bir elbiseyi çepeçevre saran özenli desenler halinde karşımıza çıkan ince el işçiliği ürünü işlemeler sayesinde kendinizi ifade etmek bir hayli kolaylaşacağa benziyor. Özellikle Gucci gibi şu anda moda dünyasında bir hayli popüler markaların tercihi olan işlemeler, kolay kolay hayatımızdan çıkacağa benzemiyor.

Grafik desenler ise en rahat görünümden en şık geye kıyafetine kadar her yerdeler! Bir ressamın çalışmalarını elbiselere taşıyan ya da bir akıllı telefon kılıfı olarak karşımıza çıkan grafik desenlerin, giderek bireyselleşen moda dünyasında yeni bir dil yarattığı ortada.

Kemer ve Korseler

Durun durun, hemen kafanızı soru işaretleriyle doldurmayın. Telefonla sipariş sayesinde kapınıza gelen garip korselerden bahsetmiyoruz. Önümüzdeki sonbahar, bel bölgesinde gerçekleşen stil oyunlarının gölgesinde geçecek gibi. Milano’da sıklıkla karşımıza çıkan belden daralan ve genişleyen ceketler ve görünümlere dramatik bir hava katan korseler, radarımızda olması gereken trendler arasında. Sizin bu trendi uygulayabilmek için yapmanız gereken, bel bölgesinde daralan veya genişleyen formda bir ceketi gardırobunuza katmak. Ne yalan söyleyelim, korse konusundan biz de o kadar emin değiliz.

Paris

Ah, Paris. Her zaman romantik, her zaman aşk dolu. Ancak siz onu bir de moda dünyasının en tepesinde çalışanlara sorun. O zaman Paris moda haftası için alacağınız ilk yorum şu olurdu: çoğu zaman başına buyruk, huysuz bir çocuğun inadıyla kendi sözünün üzerine söz söyletmeyen birkaç tasarımcı. Kim ne düşünürse düşünsün Paris moda haftası, moda takviminin zirvesinde oturuyor ve önümüzdeki aylarda hatta yıllarda neler giyeceğimizi belirleyen ana oyuncu olmaya devam ediyor. Peki Paris bize önümüzdeki sonbahar için neler sunuyor?

Kapitone

Ne? Ne? Yine mi? Evet, Chanel yeryüzünde var olduğu müddetçe kapitone yine, yine, yine trend listelerinde bir numarada. Bu defa kapitoneyi yeniden gündeme alma nedenimiz yaka, kemer, etek ucu ve manşet bölgelerindeki detaylarla zenginleştirilen ve farklılaştırılan ceket ve mantolar. Bir de tepeden tırnağa kapitone elbiseler. İddialı mı dersiniz? Önümüzdeki sonbaharı bekleyip birlikte göreceğiz.

Yüksek Boğazlı Parçalar

Dikkat! Trendimizin adı “yüksek boğazlı kazaklar” değil, “yüksek boğazlı parçalar”. Paris moda haftası diyor ki, sonbaharda sadece kazaklarınız değil, gardırobunuzdaki herhangi bir parça yüksek boğazlı olabilir. Gömleğiniz, ceketiniz hatta yerleri süpürecek uzunluktalı mantonuz bile bu trendin etkisine kapılabilir. Siz siz olun bu trendden çekinmeyin; yüksek boğazlı bir parçanın ne kadar çok sayıda şık kombin yaratabileceğinin farkına vararak bu trend silahını lehinize kullanmaktan kaçınmayın.

Başka Neler Var?

Renkler, desenler ve kesimlerden bahsederek moda dünyasının dört büyük şehrinde dolandık durduk. Peki ya trend listemizde bunlardan başka kayda değer neler var?

  • Sonbahar sezonunu yansıtan podyumlarda koyu renkli dudaklar, göz çevresindeki farklı uygulamalar ve yeniden yorumlanan “buğulu göz makyajı” ön planda.
  • Hangi renk veya formda olursa olsun, kalın topuklu ayakkabıların gardıroplara gireceğinden eminiz.
  • Islak ve geriye doğru yatırılmış saçlar, belki de yağmura yakalanmış bir stil savaşçısı etkisini yansıtabilmek için, sıklıkla karşımıza çıkacaklar.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.