Mutfaktaki Minik Dostlarınız: Küçük Ev Aletleri

Mutfak, sade bir deyişle yemek hazırlamak için kullanılan alandır. Bazıları yaşamak için yerken, bazıları yemek için yaşar. Ama bazıları vardır ki başkalarını doyurmak, onlar için adeta bir aşktır.

Bazen, yediğimiz bir yemekte çok beğendiğimiz o tadın ne olduğunu düşünür dururuz. Dayanamayıp sorabiliriz bile… “Bu kek, nasıl böyle güzel kokuyor?” ya da “Bir ara tarifini isterim senden, tadı mükemmel olmuş.” Aslında görürüz ki, bildiklerimizden farkı yoktur içindeki malzemelerin. İşte o anlayamadığımız tat ve her elin tutturamayacağı o lezzet “sevgi” dir. Çünkü, her elin mahareti başkadır.

(Fotoğraf: Consumerreportscdn)

Mutfağın Sırrı: Terapi

Mutfakta vakit geçirmeyi seven insanlar için, bu bir terapi yöntemi sayılabiliyor. Bu iş biraz yorucu, biraz riskli… Biraz sabır, oldukça da pratiklik gerektiren bir seçim olabilir. Ancak, sevgiyle ortaya çıkardığınız lezzetlerin sonucunda başka insanların yüzlerinde gördüğünüz beğeni, size her şeyi unutturacak ve içinizi mutlulukla kaplayacaktır. Bu durum gayet hoşunuza gitse de, hayat şartları zamanla yarışmamız için bizi zorlamaktadır. Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak materyallere ve uğraşlarınıza pratiklik katacak ufak bilgilere her zaman ihtiyacınız vardır. Bilirsiniz, tecrübeli ev hanımlarından aldığımız ufak tüyolar bizleri hep mutlu eder. Her fırsatta neyi, nasıl yaptıklarını öğrenmek isteriz. Tabi mutfak tecrübesi, uzun vakitler geçirdikten ve deneyim kazandıktan sonra elde edilebilir. Ancak, bunun için de bir yerden başlamak gerekiyorsa eğer. Buyurun, buradan başlayalım.

(Fotoğraf: Pinterest)

Harikalar Mutfağı

Gerek, zamanının önemli bir bölümünü mutfakta geçirmek zorunda olsun, gerekse iş kadını olsun, tüm kadınlar mutfakta pratik olmayı sever. Aslında buna ihtiyacımız da vardır. Bir limonu bile, limon sıkacağı ile sıkmak, gereksiz yere kas yapmanızı engeller, zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Yemek hazırlarken ve pişirirken, hamur işi yaparken, salata yapmak için hızla uğraşırken veya meyve doğrarken, akşam yemeğinden sonra çay veya kahve keyfi yapmayı kesinlikle düşünüyor olmalısınız. Zamanın bizim için önemini her daim vurgularız.

Günümüzde bu ihtiyaçları fonksiyonel küçük ev aletleri sayesinde kolaylıkla giderebiliyoruz.  Küçük ev aletleri ile kendi pratikliğinizi geliştirebilir, yemeklerinizde harikalar yaratabilirsiniz. Mikser, el blenderi, mutfak robotu ve daha birçok küçük ev aleti, her kadının mutfağında vazgeçilmezi olmuştur. Soğan doğrarken göz yanmasından yakınan herkes kolaylıkla ve artık çok kısa sürede bu işi başarabilir. Tek bir blender satın alabileceğiniz gibi, blender seti olarak da mutfağınızın baş köşesinde ona yer verebilirsiniz. Set halinde almak, farklı mutfak aletlerini ayrı ayrı temin etmekten sizi kurtarabilir ama tercihiniz farklı seçimlerden yana da olabilir. Öneri bizim, seçim sizin!

(Fotoğraf: Pinterest)

Marifetinizi Konuştururken

Muhtemelen en çok, misafirlerinizi ağırlamak isterken zamanla yarışmak zorunda kalacaksınız. Lezzetli kekler, pastalar ikramların olmazsa olmazı olacaktır. O anlarda elinizin altında bulunan, kaliteli ve kolay temizlenebilen bir  mikser mutfaktaki en yakın arkadaşınız olabilir. Yemek yaparken, ihtiyacınız olacak sıcak suyu kettle ile kaynatarak, vaktinizi iyi kullanmış olursunuz. Mikrodalga fırın kullandığınızda donmuş etinizin saniyeler içinde çözülmesini sağlayabilir, yemeklerinizi birkaç saniye içinde ısıtabilirsiniz. Ayrıca size yararlı bir bilgi; Mikrodalga fırınlar, kanserojen madde oluşumuna neden olmaz, yemeklere zarar vermez. Yiyeceklerin vitamin değerlerini daha çok muhafaza eder. Yemekleri gereğinden çok ısıtıp bekletmek yüzünden oluşan bakterileri de engellemiş olur.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kendi Değerinizi Hissederken

Çay makinesi sayesinde en lezzetli çayları çok kısa sürede demleyebilecek, keyifle sevdiklerinize ikram ederken, sohbet etmek için oldukça vaktiniz de kalacak. Ve bazen, en ağır yorgunluklarınızı bir kahve içerek atabileceğinizi biliyoruz. Uzun süren işlemlerle kendinizi daha fazla yormanıza gerek kalmadan kahve makinesi ile bol köpüklü bu keyfi rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Zamanla Yarışırken

Sabahları zengin bir kahvaltı yapmayı kim istemez ki? Ancak vakit bulamadığınız günlerde  tost makinesi imdadınıza yetişebilir. Her yaşa sahip insan için kullanım kolaylığı sağlayan tost makineleri, zamanla yarıştığınız günlerde karnınızı doyurmak için mükemmel bir tercih olabilir.

(Fotoğraf: Pinterest)

“Annelik” Duygusunu İliklerinizde Hissederken

Kış aylarında, hastalıklarla baş etmeye çalışırken, çocuklarınıza vitamin depolamaya devam etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu işi de artık,  katı meyve sıkacağı sayesinde, meyveleri taze taze sıkarak, çocuklarınızı en hasta halinizle bile mutlu edebilirsiniz. Çünkü, anne olmak bunu gerektirir. Öyle değil mi?

Devir, Ekonomi Devri

Küçük ev aletlerinin kullanıcılara sağladığı en büyük yarar, zaman ve enerji tüketimi konusunda tasarruf sağlamasıdır. Günümüzde birçok kadın, kendi mutfağında, hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı olabilmesi açısından, bazı gıdaları kendi arzusu dahilinde katacağı malzemelerle yapmayı tercih ediyor. Bu durum, hem kişinin hem de ev halkının içinin daha rahat olmasını sağlayabilir.  Ekmek yapma makinesi ile ekmeğinizi, rahatlıkla kendiniz yapabilirsiniz. Yoğurdunuzu, evde mayalamayı da isteyebilirsiniz. Bunun için eski yöntemler de kullanılabilir elbette, ancak yoğurt yapma makinesi işinizi kolaylaştıracaktır, hele de bir bebeğiniz varsa bu makine sizin için vazgeçilmez olabilir. Dondurma yapma makinesi de, mevsim farkı gözetmeksizin, kısa sürede vazgeçilmeziniz olabilir.

(Fotoğraf: Pinterest)

Çoğu zaman dışarıdan yediklerinize dikkat etmek ve hem kendiniz hem aileniz için elinizden geldiğince yararlı olabilmeyi istediğinizi biliyoruz. Eminiz ki fırsatı olan her kadın, mutfağında harikalar yaratabilir. Size sunulan bu kolaylıklarla, mutfağınıza stil, kendinize zaman kazandırın.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Uranüs'ün etkisinde naçizane bir Kova burcu