Dünya Kadınlar Gününe Dair

Her yıl 8 Mart yaklaşırken benzer tartışmalar da beraberinde gelir. Dünya Kadınlar Günü demek neden yeterli gelmez kadınlara, niye diretirler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüdür diye. Önce kısaca bir tarihine göz atıp bakalım nedir, nereden çıkmıştır 8 Mart, sonra da neden kadınlar için bu kadar önemlidir biraz anlatmaya çalışayım.

Nereden çıktı başımıza bu 8 Mart?

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York eyaletinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Polisin işçilere saldırması ve işçileri fabrikaya kilitlemesinin ardından çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlar nedeniyle kaçamayan çoğu kadın 129 işçi bu olayda can verir. Hayatını kaybeden işçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişinin katılmasıyla işçi hakları konusunda bilinç uyanmaya başlar.

Bu olaydan 53 sene sonra gerçekleşen Uluslararası Sosyalist Kadınlar konferansında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirir ve öneri oybirliğiyle kabul edilir.

(Fotoğraf: Stigolar)

I. Dünya Savaşı sonrasından II. Dünya Savaşı’na kadar geçen sürede birçok ülkede Dünya Kadınlar Günü’nün anılması yasaklansa da 1960’lı yıllardan itibaren tekrar anılmaya başlanmıştır.

Nihayet 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması resmen kabul edilmiştir.

Türkiye’de kutlanmaya nasıl başlandı?

Türkiye’de ise 8 Mart ilk kez 1921 yılında Mustafa Suphi ve 14 arkadaşının öldürülmesinin ardından Ankara yakınlarında bir bağda gerçekleştirilen anma toplantısında Türkiye Komünist Partisi üyesi kadınlar tarafından kutlandı. TKP’li kadınlar 8 Mart’ın “Emekçi Kadınlar Günü" adıyla kutlama kararı almıştı.

1975 yılında kurulan İlerici Kadınlar Derneği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü ilk kez yaygın olarak ve sokaklarda kutlamaya başladı. İKD, her yıl 8 Mart’ta pek çok kentte kitlesel etkinlikler düzenledi.

Kadınlar için neden bu kadar önemli?

Günümüzde bir kadın cinayeti duymadığımız gün sayısı giderek azalıyor. Taciz hikayeleri ise her kadının başına en az bir kere gelmiş, artık hepimiz için tanıdık olmuş hatta normalleşmiş durumda. Biz kadınlar olarak her güne bu haberlerle başlayıp, işimize okulumuza gidip hayatımızı olabildiğince normal yaşamaya çalışarak, günün sonunu ise bugün de başımıza bir şey gelmeden eve varabildiğimiz için buruk bir mutlulukla sonlandırıyoruz.

Kadınların hayatın her alanındaki eşitsizliklerini anlatmak, kadına karşı şiddet ile ilgili bilinç oluşturmak ve her şeyden önce kadınların kendi haklarının farkına varması için bizleri etiketlerimizden arındırarak bir araya getiren bir günün kutlanması, haklarını savunmaya çalışırken yaşamını yitiren kadınları böyle bir günde birlik içerisinde anmamız her ne kadar yeterli olmasa da nefes almaya devam edebildiğimiz her an için kendimizi şanslı hissettiğimiz bir zamanda bizlere tekrardan yalnız olmadığımızı hatırlatıyor.

(Fotoğraf: Aslongasitsfancy)

Başta kendi çalışma arkadaşlarım olmak üzere tarlasında veya ofisinde, sokakta ya da evinde, farklı ülkelerin farklı şehirlerinde yaşam savaşı veren, tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

Birkaç küçük not

  • Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.
  • Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.
  • Kadınların yüzde 44’ü şiddetten kimseye söz etmiyor.
  • Kadınların yüzde 26’sı 18 yaşını tamamlamadan evlendiriliyor.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.