​2016 Bahar Sezonunda Dolabınızda Mutlaka Olması Gerekenler

Mevsimlerin adeta yerini şaşırdığı, bir gün içerisinde birden çok mevsimi yaşadığımız karşı konulamaz bir gerçek. Hal böyle olunca, moda dünyasında bize sunulan koleksiyonların da hangi mevsime uygun olduğunu kestirebilmek bir hayli zorlaşmaya başladı. Kimi zaman kış mevsiminin orta yerinde yazı aratmayan günler yaşıyoruz, kimi zamansa bir yaz akşamı keyfimizi aniden bastıran sağanak yağışın merhametine bırakıyoruz. Bunları neden mi anlatıyorum? Çünkü birazdan 2016 bahar sezonunda dolabınızda mutlaka olması gereken parçaları okuyacaksınız; ancak, zaman zaman “Bunlar bu mevsimde giyilir mi?” diye düşüneceksiniz. Ben şimdiden mevsim değişikliklerinin moda tasarımcıları ve markalar üzerindeki etkilerini anlatarak sizleri, kafanızda oluşabilecek bu tür sorulara karşı hazırlayayım.

(Fotoğraf: Pinterest)

Yeniden 70’lere 

2016, 70’lerin gümbür gümbür geri döndüğü sene olarak hafızalara kazınacağa benziyor. Hem geçtiğimiz sene sonunda sunulan 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonları, hem de şu günlerde New York, Londra, Milano ve Paris gibi modanın kalbinin attığı şehirlerde sunulmakta olan 2016 Sonbahar/Kış koleksyionları, çok güçlü bir şekilde 70’ler vurgusu yapmaya devam ediyor. Tam da bu nedenle  geniş paçalı pantolonlarınızı  veya uzun püsküllü ceketlerinizi dolabınızdan eksik etmemenizi öneririm.

(Fotoğraf: Pinterest)

70’lerden yola çıkarak kadınların moda gündemine bomba gibi düşen bir diğer konu ise süet parçalar. Süet denilince akla çoğunlukla ayakkabılar veya çizmeler gelse de sezonun bu öne çıkan malzemesi  ceketten eteğe, çantadan aksesuara kadar pek çok farklı alanda kullanılabiliyor.

Süet kadar öne çıkan bir diğer kumaş ise denim. Tekrar etmek gibi olsa da denimin de 70’lerde altın çağını yaşadığını hatırlatmam gerek. Zaman makinesine atlayıp günümüze gelen denim görünümler, önümüzdeki günlerde yeniden altın çağını yaşayacağa benziyor. Siz de  denim ceketinizi geniş paçalı denim pantolonunuzla tamamlayabilir, bir de üzerine süet çantanızla tam bir “sezonun stil yıldızı” olabilirsiniz.

Tek Renk: Turuncu 

Hep kumaşlardan bahsedecek değilim; bir de renk tüyosu vereyim. Bu sezon, turuncu ile yatıp, turuncu ile kalkacağız. Canlı bir renk olan turuncunun fazla kullanımı görünümünüzü yorabileceği için turuncuyu bej, kırık beyaz gibi doğal tonlarla dengeleyebileceğinizi unutmayın. Açık kahverengi, bebe mavisi veya su yeşili gibi pastel tonların da turuncuyla yakalayabileceği ahengi aklınızdan çıkartmayın.

(Fotoğraf: Pinterest)

Seç, Beğen, Uygula

2016 bahar sezonu, kadınlara farklı kesimlerde gömlek ve bluzları denemelerini öneriyor. Burada tek bir ana akımdan söz etmek zor olduğu için, birbiriyle yarışan üç ayrı trende kısaca göz atmamızda fayda var:

 • Viktoryen Yaka: Şatafatlı, kendinizi bir İngiliz asilzade gibi hissetmenizi sağlayacak bu tanımı geçelim, bu aslında bildiğimiz dik ve fırfırlı yaka. Sezonun açık ara öne çıkan trendlerinden viktoryen yaka özellikle gömleklerde kullanılsa da benim tavsiyem, viktoryen yakalı, vücuda oturan “o” elbiseyi bulmanız ve baharın ilk düğünlerinden birisinde gelinden rol çalmanız.
 • Düşük Omuzlar: Havalar ısındıkça hafifleyen elbiseler, bu sezon bir de omuzların ortaya çıkmasıyla iyiden iyiye rahat bir görünümün anahtarı haline gelecekler. Omuz bölümünün neredeyse yok edildiği, dirsek ile omuz arasında bir yere kadar süzülen, boyun bölgesine devam eden bu tür düşük omuzlu elbise veya bluzlar, 2016 bahar sezonunda her yerde olacaklar.
 • Beyaz Gömlek Oyunu: Bahar, hep tazelik, ferahlık ve hafifliği çağrıştırdığı için beyaz renk kullanımı bizleri şaşırtmıyor. Ancak bu defa, gömleklerin farklı kesim ve formlarda karşımıza çıkması, hatta birden fazla gömleğin bir arada kullanılması, sınırları zorluyor. Klasik beyaz gömleğinizden şaşmayın; ancak, dolabınıza bir adet “sıra dışı” beyaz gömlek eklemeyi unutmayın. Eğer “Ben bildiğimden şaşmam.” diyenlerdenseniz, beyaz gömleğinizi elbise gibi kullanabileceğiniz stillerden ilham alarak oyun alanınızı birazcık da olsa genişletin.
 • (Fotoğraf: Pinterest)

  Fırfırlar ve Fiyonklar 

  Bahar aylarında, özellikle dallarda açan çiçeklerden ilham alarak “çiçek desenli parçalar çok moda” diyecek değilim. 2016 bahar sezonunda kadınlar, bu ilhamı bir adım öteye taşıyarak fırfırlar ve fiyonklarla bol bol haşır neşir olacaklar. Belki bir elbisenin üzerinde ince ayrıntılarına kadar işlenmiş şık bir fiyonk göreceğiz, belki etek ucunda rüzgarın etkisiyle oradan oraya savrulan kocaman fırfırlar göreceğiz; her ne şekilde olursa olsun, fırfır ve fiyonkları stil yolculuğumuzun bu sezonuna konuk edeceğiz.

  (Fotoğraf: Pinterest)

  Giderek Değişen Ceketler 

  Bomber tipi ceketlerin en popüler olduğu sezonlardan birisine adım attığımızı söylesem şaşırmayacağınıza eminim. Pek çok farklı markanın vitrinlerini süsleyen birbirinden ilginç desen ve renklerdeki bomber tipi ceketler, 2016 bahar sezonunda hızından hiçbir şey kaybetmeyecek gibi. Bu tip bir parçanın her kadının dolabında olacağını söylemek güç, ancak trendleri takip edebilmek adına o vitrinlerden birisinin önünden geçerken kendi tarzınıza yakın bir bomber tipi ceketi denemenizde fayda var. Kim bilir, belki de sonunda “o” ceketi bulmuşsunuzdur.

  (Fotoğraf: Pinterest)

  2016 Bahar Sezonu Trendlerini Uygularken Ne Yapmalı?

  Bu kadar farklı ürünün hepsini dolabınıza eklemenin - her açıdan - ne kadar zor olabileceğini tahmin ediyorum. O nedenle, işinize yarayabilecek birkaç ipucunu da paylaşmak istedim:

 • Trendler artık yıllık veya sezonluk değil, gün aşırı değişir hale geldiği için “akıllı alışveriş” kavramını hayatınıza dahil etmenin zamanı geldi.
 • Akıllı alışveriş, her sezon öne çıkan parçaların hızlı tüketilebilecek, popüler versiyonlarını yüksek fiyatlar karşılığında almak yerine belirli trendleri takip eden ve dolabınızda daha uzun süre kalabilecek, başka trendlerle iç içe geçebilecek parçaları uygun fiyatlara almanıza yarayacak.
 • Örneğin 2016 bahar sezonunda öne çıkan süet trendine ayak uydurabilmek adına diz üstüne kadar uzanan bir süet çizme almak yerine süet bir topuklu ayakkabıyı dolabınıza ekleyin. Süet topuklu ayakkabınızın çok daha sıklıkla kullanabileceğiniz ve farklı kombin alternatifleri yaratabileceğiniz kurtarıcınız olduğunu fark edeceksiniz.
 • Beyaz gömlek trendini takip edebilmek için yeni ve farklı bir beyaz gömlek aramak yerine evinizdeki eski beyaz gömleklerinizden birisini tadilata verin veya daha da iyisi, kendiniz modifiye edin. Do-It-Yourself yani Kendin-Yap hala çok geçerli bir kişiselleştirme yöntemi; en azından bu gömlekten sadece sizin dolabınızda olacağı garanti.
 • “Yatırım parça” olarak adlandırdığımız düz renkli parçaları dikkatlice seçin. Sezon trendi turuncu renkli bir boğazlı kazaktansa beyaz bir boğazlı kazağı, turuncu aksesuarlar tamamlayın. Beyaz boğazlı kazağınızı süet ceketiniz ve geniş paçalı denim pantolonunuzla tamamlayarak birden çok trendi tek seferde yakalayın.
 • Çoğu zaman trendleri yakalamanın en kolay yolunun aksesuarlardan geçtiğini unutmayın. Ayakkabı, çanta gibi temel aksesuarlar bir yana, özellikle bahar aylarında ön plana çıkan şapka, fular, çanta aksesuarı, kolye gibi farklı tipte aksesuarlar sayesinde yatırım parçalardan oluşan stilinizde küçük trend patlamaları yaratın.
 • Hakkımızda

  Offices

  2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

  Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

  Yazar

  Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.