​Bebek Odası Nasıl Döşenir?

Bebek odası dekorasyonu, önemli olduğu kadar zevkli ve heyecan vericidir. Bebeğimizin odasının şık olması gerektiğine inanıyoruz elbette, ancak bebeğin konforu ve güvenliği her şeyden önce gelmelidir. Maddi imkanlarınız dahilinde, gereken kıstaslar belirlenerek tercihlere başlanılmalıdır.

Eşyaları takım halinde almak daha tercih edilesi olsa da, burada düşünmeniz gereken en önemli nokta bebek odası takımının şık görünümünden çok, kullanımı ve temizliği rahat eşyalardan oluşuyor olması gerektiğidir. Birbirinden farklı eşyaları bir araya getirerek de konforlu ve şık bir ortam yaratabilirsiniz. Tabi ki bu, tamamen sizin zevkinize kaldığı için, bu duygu yoğunluğu ile birlikte ihtiyacınız olacak her şeyi en iyi şekilde düşünerek, bebeğiniz için en güvenli ortamı hazırlayacağınızdan şüphemiz yok. Bu yazımızda naçizane önerilerde bulunarak sizlere yardımcı olabilmeyi umuyoruz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Duvarlar nasıl olmalı?

Mobilyalarda kullanacağınız renkler ne olursa olsun, odanın duvar rengi için pastel tonlarda, rahatlatıcı, huzur verici, açık renkler tercih etmenizi öneririz. Yine de odaya hareketlilik katmak isterseniz eğer, zevkinize uygun seçeceğiniz duvar kağıtları veya stickerlar bunun için en uygun tercih olacaktır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Beşik ve yatak seçimi

İlk aşamada bebeğiniz için en önemli eşyanın beşik olduğunu düşünürsek, en doğru beşiği seçtikten sonra oda dekorasyonunun yapılmasının daha uygun olacağını söyleyebiliriz. Beşik seçiminde, korkulukların, bebeğin yataktan düşmeyeceği veya atlayamayacağı yükseklikte olmasına özen göstermelisiniz. Beşiğin keskin ve sivri kenarları olmamasına dikkat etmeli ya da herhangi bir kazadan korunmak adına köşe koruyucu kullanarak önlem almalısınız.

Yatak alırken, çok sert ve çok yumuşak bir yatak değil yarı ortopedik yatak olmasını ve yatağın daima temiz kalabilmesi açısından yatak koruyucu kullanmanızı önerebiliriz. Nevresim-çarşaf ve battaniye-yorgan gibi kullanacağınız tüm ürünlerin pamuklu olup, makinede kolay yıkanabilmesi temizlik açısından size avantaj sağlayacaktır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Odanın güneş ışığını doğrudan alması tercih sebebidir. Sabah güneş ışığı ile uyanan bebek daha rahat ve huzurlu olur. Fakat beşiğin direkt güneş ışığı almamasına dikkat etmenizi tavsiye edebiliriz. Bu nedenle beşiğin konumu için cam kenarı uygun bir yer değildir diyebiliriz. Pencere dekorasyonunu tamamlamak için özel kumaşlara ve pratik kullanıma sahip, hoş atmosfer sağlayan, duvara kolay monte edilebilen, güvenlik kiti ile çocuk güvenliği arttırılmış stor perde tercih edebilirsiniz.

Oda hem aydınlık hem de rahat havalandırabileceğiniz bir konumda olmalıdır. Bebeğinizin odasında, oda sıcaklığını ölçen cihazlar bulundurmanızı öneririz. Bunlar için en uygunu ısı ve nemi birlikte ölçen hava istasyonları’dır. Bebeğiniz odada uyurken, siz bir yandan yarım kalan işlerinizi tamamlamak isteyebilirsiniz. Bunun için bebeğinizin odasında bir bebek telsizi bulundurmanız, içinizi rahatlatacağı gibi işinizi de kolaylaştıracak bir diğer unsurdur.

Dolap, komodin ve çekmeceler

Bebeğiniz için, mobilya seçiminde gerektiğince doğru kararlar verdiğinizde, bazı değişim ve eklemelerle ergenliğe kadar kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz doğduğunda zamanla yarışmak zorunda kalacağınızdan, biberon, bebek bezi, temiz kıyafetler gibi ihtiyacınız olacak tüm eşyalara kolaylıkla erişiminizi sağlayacak dolap, komodin ve çekmeceler, hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu gibi kolaylıklar, hem zamanla olan yarışınızı kazanmanızı, hem de bebeğinize bolca vakit ayırmanızı sağlayacaktır.

(Fotoğraf: Pinterest)

Aydınlatma

Dekorasyonun tamamlayıcısı olacak bir avize seçimi ile, odanın aydınlanmasını sağlayabilirsiniz, tabi ışığın ayarlanabilmesi özelliği olması şartı ile. Ancak direkt lamba ışığından bebeğinizi korumak adına, loş bir ışık kaynağı ve güvenli konuma yerleştirilmek üzere lambader veya abajur da tercih edebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Halı ve kilim seçimi

Odayı boydan boya kaplayan, temizlenmesi zor, büyük halılar yerine, kolay yıkanabilir halılar ve antialerjik kilimler tercih edilmelidir. Oda dekorasyonu için kullanacağınız her şeyin, görsel açıdan güzelliği, odaya uygunluğu bir yana öncelikle kolay yıkanabilir olması büyük önem taşımaktadır. Bebeğinize zarar verecek maddeler içermeyen, sağlıklı ve güvenli eşyalar kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bebeğiniz büyümeye başladıkça, her geçen gün hareketlenecek ve kendine ait bir oyun alanı isteyecektir. Siz de onun için hem tehlikesiz hem de rahat bir ortam düşünmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle, bebeğinizin hem çok eğleneceği, hem de rahat ve güvenli olan oyun halılarını tercih edebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Oyuncaklar

Bu güzel odayı büyük bir zevkle dekore ederken, bebeğinizin hoşuna gidecek oyuncakları da mutlaka kullanmak isteyeceksinizdir. Beşiğin üzerine monte edilen, ancak bebeğin erişemeyeceği yüksekliğe asılan müzik çalan oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Odanın diğer kısımları içinse ona zarar vermeyecek şekilde, özellikle çok uzun tüyleri olmayan türden peluş oyuncaklar ve odanın dekorasyonunu tamamlayacak, gün geçtikçe onun daha da ilgisini çekecek oyuncaklar tercih edebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Diğer dekoratif eşyalar

Odanın durumuna göre, bebeğinizi emzirmek ya da mama yedirmek için kullanabileceğiniz, odanın içinde uygun bir konuma yerleştireceğiniz bir koltuk veya minder, size daha rahat bir ortam sağlayacaktır.

Koltuğa yakın bir mesafeye yerleştireceğiniz sehpa veya fiskos gibi eşyalar da biberon, mendil vs. gibi sık kullanacağınız ürünlere ulaşımınızı kolaylaştıracaktır.

Saat, ne kadar dekoratif eşya olarak adlandırılsa da, bebeğinizin ihtiyaçlarını gidermenizde, zamanla yarışınızda size yardımcı olacak ve odada bulunması gereken daimi bir unsurdur. Bu seçimi zevkinize göre, duvar saati veya masa saati olarak iki farklı şekilde tercih edebilirsiniz.

Son önerimiz, bebeğinizin güvenliği için, sadece bebek odasında değil, evin genelinde priz koruyucu kapak kullanmanız üzerine olacaktır. Bebeklerimiz bizler için çok kıymetli, daha sonradan yaşayacağınız herhangi bir sorunu önlemek adına, mutlaka önceden tedbir almanız gerekmektedir.

Oda dekore edilirken kullanılacak tüm eşyaların bulundukları konumda sabitlenmesi önemlidir. Mobilyaların veya diğer eşyaların görselliğinden çok kalitesi önemsenmelidir. Bebeğinizin sade ve güvenli bir odada rahat edeceğini unutmamanızı ve önlemlerinizi bu yönde almanızı tavsiye ederiz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Uranüs'ün etkisinde naçizane bir Kova burcu