Telefonunuzun Şarjını Uzatacak Önlemler

Gelişen teknoloji sayesinde cep telefonu sektörü artık inanılmaz boyutlarda. Daha düne kadar sadece “alo” diyebildiğimiz telefonlar, artık internete giriyor, bir veriyi dünyanın öbür ucuna anında iletebiliyor. Ancak biz size ne gelişen teknolojiden ne de cep telefonlarının bugün ulaştığı seviyeden bahsedeceğiz. Yüksek teknolojiyle birlikte bir sorun halini alan şarj konusundan bahsedeceğiz.

Malum telefonlar akıllandıkça şarjları da çabuk biter hale geldi. Buna bir de gün boyu oynadığımız oyunlar, konum servisleri, mailler de eklenince, telefonun şarjı sabahtan akşama yetmez oldu.

(Fotoğraf: Pinterest)

Böyle bir noktaya gelince de doğal olarak davranış biçimimiz değişti. Çocukluğumuzda 0.5 ucu olan var mı diye sorarken, şimdi iPhone 6 şarjı olan var mı demeye başladık. O da yetmedi, gittiğimiz kafede masayı artık manzarasına göre değil, prize yakınlığına göre seçer olduk.

Hal böyle olunca telefonun pil ömrünü artırmanın yollarını anlattığımız bir yazı hazırlamak şart oldu. Neyse fazla uzatmadan, telefonun şarjı nasıl uzatılır anlatmaya başlayalım.

Lüzumsuzsa kapat!

Hayır, ışığı değil, gereksiz uygulamaları... Telefonun pilini emen, çoğu kez açık olduğunun bile farkında olmadığınız tüm uygulamaları lüzumsuzsa kapatın. Bu uygulamaları kapatmak için sadece uygulamadan çıkmak yetmiyor, bir de üstüne görev yöneticisinden bu arka planda çalışmaya devam eden uygulamaları kapatmak lazım. 

Kullanılmayan bağlantı seçenekleri 

Pil ömrünüz birkaç saat daha yetsin istiyorsanız, temizliğe önce onlardan başlayabilirsiniz: GPS ve bluetooth. Genellikle ne zaman açıldığı hatırlanmayanlar listesinin en başında yer alan bu iki özellikten bir an önce kurtulun. Kurtulun ki sıra sürekli açık tuttuğunuz 2 özelliğe daha gelsin. Elbette Wi-Fi ve 3G’den bahsediyoruz. İkisinin birden açık durması, telefonunuzun daha fazla şarj tüketmesinden başka bir şeye yaramaz. Bulunduğunuz ortamda Wi-Fi varsa elbette onu tercih edin.

Bildirimleri de kapatın

Sosyal medyayla sürekli iç içeyiz ve hiçbir şeyden geri kalmak istemiyoruz, kabul. Instagram’a attığınız fotoğrafın kaç like aldığı, like’ın kimden geldiği gibi sorular aklınızı meşgul ediyor, her bildirime bakmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu kadar sıkı takip, tez pil ömrü tüketir bizden söylemesi.

İşe, facebook, twitter, instagram ve ne kadar sosyal medya hesabınız varsa hepsinin ayarlar sekmesinden bildirimlerini kapatarak işe başlayın. Bırakın, like sayınız sürpriz olsun 

Ekran parlaklığı ve tema seçimi

Hala telefonunuzun şarjı çılgınlar gibi bitiyor mu? O halde bir sonraki önleme geçiyoruz.

Ekran parlaklığını düşürmek, şarj tüketimini azaltan unsurların başında geliyor. Ekran parlaklığını otomatikte bırakıp akıllı telefonunuzun ekran parlaklığını ortama göre ayarlaması telefonunuzzun pil ömürnü olumsuz yönde etkileyecektir. O nedenle biz ekran parlaklığınızı mümkün mertebe azaltmanızı tavsiye ediyoruz. Tema seçimi de en az ekran parlaklığı kadar önemli bir konudur,cen azından telefonunuzun ekranı AMOLED ise. AMOLED ekranların beyaz renkli tema seçimlerinde daha çok enerji tükettiği artık herkes tarafından kabul görüyor. LCD ve SLCD ekranlar için maalesef yapılabilecek fazla bir şey yok. Yani ekranınız AMOLED ise siyah ağırlıklı bir tema seçmeniz büyük bir tasarruf sağlayacaktır.

Ortam sıcaklığına dikkat:

Yazın plajda uzanmış güneşleniyorsunuz. İçkinizden bir yudum aldınız ve sosyal medyada ne olup bittiğini öğrenmek için telefonunuzu elinize aldınız. Ancak o da ne? Telefon şarjınız bitmek üzere. Yüksek sıcaklıkta pil ömrünün hızla tükendiğini bilmeyen birinin böyle bir senaryoyu yaşaması öyle muhtemel ki. Neyse siz artık biliyorsunuz ve önümüzdeki yaz böyle bir şeyin başınıza gelmeyeceği artık garanti.

Yazın 40-50 derecelere varan Ege ve Akdeniz havasında sıcaktan kaçmanın pek fazla yolu yok ancak telefonunuzu serin tutmanın birkaç yolu var.

-Öncelikle telefonunuzun direkt güneşle temasını kesin.

-Ardından bir havluyu ya da tişörtünüzü suyla çok hafif nemlendirin.

-Bezi telefonunuza sarın ve gölgede muhafaza edin.

Bu pratik yolu uygulayarak hem telefonunuzun aşırı ısınmasını engellemiş hem de şarj süresini uzatmış olursunuz.

Bilgisayarda şarj etmeyin

Bilgisayarda USB kablosunu kullanarak şarj etmek elbette bir yöntem ancak pek sağlıklı bir seçenek değil. Uzun şarj süresi telefonlarda aşırı ısınmaya sebep oluyor ve pilin ömründe büyük düşüşlere sebep oluyor. Araştırmalara göre 40 derecenin üzerinde ısınan pillerde kapasite kaybı %35’in üzerinde.

(Fotoğraf: Pinterest)

Bütün gece şarj etmeyin

Şarj etmenin uzun saatler sürdüğü eski zamanlardan bu zamanlara çok şey değişti ama insanoğlunun alışkanlıkları bu değişime bir türlü ayak uyduramadı. Telefonlarımızı hala eski usulde  şarj ediyor, gece boyunca prizde bırakmaya devam ediyoruz. Oysa ekspres şarjlar sayesinde birkaç saatte telefonlarımız şarj olabiliyor. Fazladan prizden kalan telefonun piliyse zamanla kapasite kaybına uğruyor ve çok daha hızlı bitmeye başlıyor.

Bu konuda çok rivayet olsa da genel kanı, telefonunuzun şarjının tamamen bitmesini beklemeden, %30 civarında prize takmalı, ortalama %80 doluluk oranına geldiğinde güç kaynağından çekmelisiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Pil ömrünü uzatan uygulamalar

Unutkan olabilir ve telefonunuzun şarjını bitiren uygulamaları her an aynı ciddiyetle kontrol edemiyor olabilirsiniz. Neyse ki birçok hatırlatıcı uygulamayı ücretsiz indirmek mümkün. Bu uygulamalar, kalan tahmini pil süresini ve boş yere pil tüketen uygulamaları tespit ediyor ve sizi uyarıyor. Bu kadar basit. iOS’tan ve Google Play’den güvenle indirebileceğiniz birkaç uygulama adı söylemeden olmaz. Battery Doctor, Du Battery Saver, Battery Widget Reborn gibi uygulamalar bu alanın en iyilerinden. Birini indirin ve uzun pil ömrünün keyfini yaşamaya başlayın.

Üstün Tasarruf modu

Kendisine zor anların kurtarıcısı diyebilirsiniz. Tüm özellikleri kapatarak ve en düşük güç harcama kapasitesine geçerek telefonun dünyayla ilişkisini kesen bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Sadece arama ve mesaj özelliklerini kullanmanıza izin vermesiyle de, akıllı telefonunuzu bir anda 3310’a çevirdiği de bir gerçek. Ama acil bir telefon bekliyor ve telefonunuzun birkaç saat daha açık kalmasını istiyorsanız, en doğru uygulamadasınız.

Bunları yapın

Telefon üreticileri daha dayanıklı piller üretmedikçe sizin alabileceğiniz önlemler bunlarla sınırlı. Darısı daha dayanıklı pillerin geleceği güne! O gün gelene kadar da;

- Acil durumlar için yanınızda  powerbank taşıyabilirsiniz.

- Doğaya en yararlı alternatif şarj seçeneklerinden biri de solar şarjlar. Enerjisini güneşten alarak doğa dostu bir seçenek olarak kullanıcılarını bekliyor.

Eğer Android'in son sürümü Marshmallow kullanıyorsanız:

- Cihaz Yöneticisinden Android Cihaz Yöneticisini kapayın

- Mobil Ağ Ayarlarından tercih edilen ağ türünü 3g yapıp lte'yi kapayın

- Hesaplar kısmından kullanmadığınız uygulamaların senkronizasyonunu kapayın

- Wireless Gelişmiş Ayarlarından ağ bildirimini kapayın

- Konum Ayarlarından Wi-Fi ve Bluetooth konumunu kapatın

(Fotoğraf: Pinterest)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Yazar. Düz, sade yazar.