Kamp yaparken yanınıza almanız gereken malzemeler

Oturduğumuz mahalle ve yaşadığımız şehir betonlaştıkça doğaya olan özlemimiz her geçen gün artıyor. Stres ve yorgunluğumuzu, birkaç saatlik doğa yürüyüşleriyle atmaya çabalasak da bu bazen yeterli olmuyor. Güne korna sesleriyle değil, kuş cıvıltılarıyla uyanmak isteyenleri ise doğa, her zamanki cömertliği ve misafirperverliğiyle bekliyor.

(Fotoğraf: Pinterest)

Ancak doğada kamp yapmak evinizde sıcak yatağınızda uyumaya benzemez. Gece aniden yağan yağmura dayanabilecek sağlam bir çadırınız, soğuk havalarda ısınmanızı sağlayacak bir uyku tulumunuzun olması gerekir. Neyse lafı uzatmadan kamp yaparken yanınıza almanız gereken malzemelerden konuşalım biraz. Bakalım, hem sağlığınız hem güvenliğiniz hem de konforunuz için yanınıza neler almanız gerekiyor?

Çadır

Kamp yapacakların yanlarına alması gereken en önemli malzemelerin başında mevsime uygun bir  çadır gelir. Naylon bir tentenin karda, kışta ya da yağmurda sizi korumayacağını düşünüyorsanız hemen bu düşünceden sıyrılın. Çünkü doğru seçilmiş bir çadır, sizin doğadaki en korunaklı eviniz olur. Doğru çadır seçmek zor bir iştir ve bazı bilgi birikimine sahip olmayı gerektirir. İşte tam da bu sebeple kamp yapmaya çıkmadan önce çadır alma rehberi yazımızı inceleyerek, işe kendiniz için en doğru çadırı seçmekle başlayabilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Çadır işi tamamsa, sıra geldi doğru kamp alanını nasıl seçeceğinize. Kumlu, topraklı, kuru yapraklarla kaplı zeminler doğaya en az zararla kamp yapabileceğiniz alanlardır. Dere yatakları, bataklık riski sebebiyle, bol ağaçlı ormanlık alanlar ise yangın ve yıldırım düşme riski sebebiyle tehlikeli sayılır.

Unutmayın

Eğer kamp bölgesini tanımıyor ve uzun bir yürüyüşe çıkma niyetindeyseniz, işinizi sağlama alın ve yanınızda mutlaka bölge haritası ile bir pusula taşıyın.

Uyku tulumu

İşte doğadaki yorganınız! Uyku tulumlarını en basit haliyle 2 kategoride incelemek mümkün: Sentetik olanlar ve kaz tüyü olanlar. Kaz tüyü uyku tulumları, hafifliğiyle ve vücut ısınızı koruma özellikleriyle profesyonellerin ilk tercihi. Özellikle kış kampçılığı yapacaksanız, konforunuz için kesinlikle kaz tüyü uyku tulumu tercih etmelisiniz. Yaz aylarında ve bahar aylarında kamp yapacaksanız, üşümek gibi bir problem yaşamayacağınız için yanınıza sentetik uyku tulumu alabilirsiniz. Seçiminiz ne olursa olsun geceleri üşüyeceğinizi düşünüyorsanız ve işinizi sağlama almak istiyorsanız, termal ya da yün içlik giyerek sıcaklığınızı dengeleyebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Uyku tulumunuzu alırken bu terimleri ve ısı değerlerini mutlaka bilmelisiniz.

Üst limit (Tmax) 

Kollar dışarıda, fermuar açıkken standart bir erkeğin aşırı terlemeden uyuyabileceği sıcaklık değeri.

Konfor (tcomfort) 

Bir kat giysiyle standart bir kadının konforlu bir uyku için ihtiyaç duyduğu sıcaklık.

Alt limit (Tlimit) 

Standart bir erkeğin cenin pozisyonunda 8 saat uyanmadan uyuyabileceği sıcaklık değeri.

Ekstrem (Textrem) 

Standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermiden ölme riskinin olmadığı sıcaklık değeri. Ancak donma riski olabilir.

Mat

Sıra geldi doğadaki yatağınızı seçmeye. Matı sadece zeminle uyku tulumunuz arasında kullanacağınız bir ürün olarak düşünmeyin. Su kenarında, ateş yanında oturup dostlarınızla sohbet etmek için de matınızı kullanabilirsiniz.

Mat seçiminiz tamamen hava şartlarına ve konforunuza yönelik olmalı. Yani kampınızı ısı izolasyonuna fazla ihtiyaç duymayacağınız yaz aylarında yapacaksanız açık hücreli köpük mat işinizi görür. Genellikle 7 ile 12 cm arasında kalınlığa sahip olurlar ve ıslandıklarında işlevlerini yitirirler. Bu sebeple hava soğudukça artan ısı yalıtımı ihtiyacı için kapalı hücre köpük mat tercih edebilirsiniz. “Konforum benim her şeyimdir” diyorsanız, doğada size 5 yıldızlı otel konforu yaşatacak şişme matları tercih edebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kafa lambası

Güneş battı, her yer zifiri karanlık, n’apıcaksınız? İşte tam da bu sebeple  kafa lambaları bir kampın en vazgeçilmez malzemesidir. Tuvalet alanına giderken, gece keşfine çıktığınızda, arkadaşlarınızla kağıt oynadığınızda ya da çadır içinde yemek yaparken de hep ona ihtiyacınız olacak.

Aradığınız ürünü gece keşifleri yapmaiçin kullanacaksanız; yükek watt'lı bir model, pili uzun süre dayanmalıysa; daha düşük watt’lı bir model işinizi fazlasıyla görür.

Aman ha! Yanınıza yedek pil almayı sakın unutmayın.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kamp mutfağı

Kampta da yemek yapılır mı demeyin. Gerekli malzemeleriniz yanınızdaysa, doğanın en iyi aşçısı siz olabilirsiniz. Tüm bunlar için ihtiyacınız olan bir  kamp ocağı, ihtiyacınıza göre bir tencere yahut tava, kişi sayısına göre tabak ve çatal.

Peki bitti mi? Tabii ki hayır. Nasıl pişireceğiniz kadar ne pişireceğiniz de önemli.

Burada kendinize sormanız gereken 2 soru var:

- Kaç gün kalacağım?

- Toplamda kaç öğün yemek yiyeceğim?

Yiyecek seçimlerinizi bu iki sorunun cevabına ve çantanızdaki yer durumuna göre planlayabilirsiniz. Bizim önerimiz, fazla yer kaplamayan, pişirmesi kolay, doyurucu ve protein dolu besinler seçmeniz yönünde. Gerisi sizin mutfaktaki yaratıcılığınıza kalmış!

(Fotoğraf: Pinterest)

Bunları unutmayın!

- Kibrit. Islanma ihtimaline karşı en az bir de çakmak.

- Çıra ve kağıt gibi tutuşturucu özelliği olan materyallere kamp ateşini yakarken ihtiyacınız olacak. Yola çıkmadan önce çantanızın bir köşesine sıkıştırmanızda fayda var.

- Kuru odun arıyorsanız, ağaç dipleri ve çalı çırpı aralarına bakabilirsiniz.

- Keyfinize düşkün biriyseniz ya da uzun süreli bir kamp yapacaksanız, yanınızda kamp sandalyesi ve masası götürebilirsiniz. Yerde oturmaya alışık olmayanlar için harika bir çözüm.

- Enerji vermesi için çantanızdan kuruyemişi, çikolatayı ve meyveyi eksik etmeyin.

- Kesme doğrama işleriniz için mutlaka bir çakınız olsun.

Temizlik malzemeleri

Dağdasınız diye Robinson Crusoe’a döneceğinizi düşünüyorsanız, bu düşünceyi aklınızdan hemen atın. Tamam kabul, doğada sıcak bir duş bulma ihtimaliniz yok. Ancak çantanıza atacağınız birkaç temizlik ürünüyle kişisel bakımınızı en az evinizdeki kadar iyi yapabilirsiniz.

Kağıt kalemi hazırlayın. Kampta ihtiyacınız olacak kişisel temizlik listemizi sizinle paylaşıyoruz.

- ıslak mendil

- tuvalet kağıdı

- sabun

- diş macunu

- diş fırçası

- roll-on

- cilt ve dudak nemlendiricisi

Bunlar bizim aklımıza gelenler. Çantanızda hala yeriniz kaldıysa, birkaç parça daha eklemenin hiçbir zararı olmaz.

Temizlik demişken doğanın temizliğine değinmeden olmaz. Ufacık bir pet şişenin doğada binlerce yıl yok olmadan kalabildiğini düşününce, bu konuya verilen önemi anlamak kolaylaşıyor! Temizlik dediysek, hemen gözünüz korkmasın. Kamp süresince ürettiğiniz kendi çöpünüzü toplasanız bile yeter. Bunu için ihtiyacınız olan kalın bir çöp poşeti, o kadar!

Sağlık ürünleri

Kamp alanınızı ne tür haşere ve hayvanın ziyaret edeceğini önceden kestirmeniz zor. Haliyle tedarikli gitmeli ve birçok ihtimale karşı hazırlıklı olmalısınız.

Sivrisinekler için sinek kovucu sprey keyifli bir uyku için yeterli olurken; köpek, fare ve hamam böceği gibi hayvanları kamp alanınızdan uzak tutmak için cep telefonunuza düşük frekanslarda ses çıkaran özel bir uygulama indirmelisiniz.

Kamp süresince başınızın sadece böceklerle derde gireceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Engebeli arazide yürüyüş yapanların korkulu rüyası olan bilek burkulması sizin de başınıza gelebilir. İlk müdahale için ağrı kesicili bir krem ve bilek sargısı yeterli olur ancak siz yine de bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Mutlaka yapın:

- Açıkta yiyecek bulundurmayın. Doğadaki hayvanlar koku almak konusunda müthiş yeteneklidirler.

- Ayakkabılarınızı giymeden önce içini kontrol edin.

- Kıyafetlerinizi giymeden önce silkeleyin.

- Çantanıza bir haşerenin saklanmadığına emin olun.

- Düzenli kullandığınız ilaçlarınızı yanınıza alın.

- Çantanızda arı, böcek ve yılan sokmalarına karşı etkili merhem ve ilaç bulundurun.

- Hipotermi riskine karşı yanınızda yedek kıyafet, yağmurluk, içlik ve ayakkabı bulundurun.

Powerbank

Teknolojik aletlerinizle bir süreliğine vedalaşın. Çünkü kamp süresince pek az noktada telefonunuz çekecek ve çok az internete girebileceksiniz. Bir de bu olumsuzluklara telefon şarjınızın bitmesi eklenince, kamp hayatınız sandığınızdan daha zor geçebilir. Oysa bir  powerbank’ınız olsa, öyle mi olur? Tam dolu bir powerbank ile telefonunuzu günlerce açık tutabilir, sevenlerinize gittiğiniz güzel yerlerden bahsedebilecek kadar şarjınız olur. Hem instagram’a birkaç güzel fotoğraf atıp, "like’a koşmak" da cabası.

(Fotoğraf: Pinterest)

Sırt çantası

Peki bu kadar malzemeyi hazırladınız da nereye yerleştireceksiniz? Cevap basit: sırt destekli bir  dağcı çantasına. Ağırlığı eşit bir şekilde dağıtabilmek için çantanızın bel destekli olması önemli. Rahat ve konforlu bir yürüyüş için kadın ve erkek bedenine özel tasarlanmış bir çanta alarak kamp deneyiminizi maksimuma çıkarabilirsiniz. 

(Fotoğraf: Pinterest)

Kamp, eğlenceli olduğu kadar ciddi ve zorlu bir aktivitedir ve karşılaşacağınız her türlü zorluk için alacağınız önlemler, yaşayacağınız kamp deneyimini bir adım daha ileri götürecek, alacağınız keyifi arttıracaktır. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Yazar. Düz, sade yazar.