​Soğuktan Korunurken Stil Sahibi Kalmanın Püf Noktaları

Soğuk mu? Evet, farkındayız. Kış, gelmek bilmediği gibi gitmek de bilmiyor. Birkaç hafta aralıkla etrafımızı saran kar fırtınaları ve sonrasında giderek daha da düşen sıcaklıklar nedeniyle zaman zaman zorluklar yaşadığımız bir gerçek. Ancak bu zorlukları en rahat şekilde atlatmak, bu sırada da stilinizi konuşturmak mümkün.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kafanızdaki soru işaretlerini duyar gibiyiz. İşte tam da bu yüzden, sizin için “stil sahibi ve sıcacık” kalmanın yollarını sıraladık.

1. Kat Kat Giyinin

“Ne o öyle, dolabımızdakileri üst üste giyip hareket bile edemez hale mi gelelim?” sorusuna lüzum yok. Size iki-üç kalın örgü kazağı aynı anda giymenizi tavsiye edecek değiliz. Ancak “layering” adı verilen üst üste giyinme sanatı ile bir an önce tanışmanız gerektiğinin altını çizelim.

Bu sanatı icra edebilmeniz için öncelikle dolabınızdaki parçaları güzelce elden geçirmek gerekiyor. Birbiri ile kullanılabilecek doku ve renklerin sınıflandırılması, “layering” için ilk adım olacak. Grupladığınız parçalardan, bir arada kullanabileceğiniz incelik-kalınlıkta olanları gruplamak ise ikinci adım. Ne demiştik? Üst üste kalın kazaklar giymek değil, kalın ve ince parçaların dengesini sağlayabilmek marifet.

(Fotoğraf: Pinterest)

Erkekler için “layering” denince akla ilk gelen, gömlek içerisine veya üzerine giyilebilecek ince bir katman oluyor. Eğer penye türü yumuşak bir kumaştan ve vücuda oturan bir boğazlınız varsa, pamuklu, kalın bir kumaştan gömleğinizin içerisine giyileceği gün gelmiş olabilir. Eğer daha klasik bir görünüme yönelecekseniz, klasik beyaz gömleğinizin üzerine farklı yelek, hırka veya süveter alternatiflerini deneyebilirsiniz. Erkeklerin katman katman giyinme konusunda en çok dikkat etmeleri gereken konuysa renk uyumu. Gri gömleğiniz yeşil yeleğinizin tamamlayıcısı, açık mavi gömleğiniz lacivert süveterinizin yoldaşı, uçuk pembe gömleğinizinse kahverengi hırkanızın en iyi arkadaşı olabilir. Bu uyumda dilerseniz iki parçayı da (gömlek ve diğer katmandan bahsediyoruz) ince seçebilir, veya ince gömleğinizi kalın bir ikinci katmanla tamamlayabilirsiniz.

Kadınlar içinse “layering” pek çok farklı katmanı üst üste kullanmak anlamına geliyor. Öyle sadece iki kıyafeti bir arada kullanmak değil; kadınların dünyasında marifet, üç dört farklı kıyafet ve aksesuar katmanını uyum içerisinde taşıyabilmek.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kadınlar söz konusu olduğunda, özellikle farklı aksesuarlar sayesinde binlerce özgün stil yaratılabileceği ortada. Bu aksesuarlara bir göz atalım ve hangilerinin daha çok işimize yarayacağını anlamaya çalışalım:

Sarıp Sarmalanın

Hem soğuğa karşı korunmanızı sağlayacak hem de farklı kullanım şekilleriyle farklılık yaratabilecek atkılar ve şalların bir numaralı yardımcınız olduğunu söyleyerek işe başlayalım. Sonbahar ve kış gibi kasvetli mevsimlere inat canlı renklerde, farklı motiflerle süslenmiş atkı ve şalları radarınıza almayı unutmayın. Bu konuda abartmaktan korkmayın; birden fazla atkı veya şalı uyum içerisinde kullanmak - ve tabii daha çok ısınmak - mümkün.

(Fotoğraf: Pinterest)

Kaşmir atkıların sonsuz yumuşaklığı ve sıcaklığı bir yana, son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız büyük örgülü yün atkılara da bir şans verebilirsiniz.

Başınızın Üstünde Yeri Var

Bereler ve şapkalar, baş bölgenizi hem soğuktan hem de yağmur ve kar gibi etklenlerden korumaya yardımcı olacak en önemli aksesuarlardan. Pek çoğumuzun saçlarımızın şeklini bozacağına inandığımız ve bu yüzden tercih ederken iki kere düşündüğümüz bere ve şapkaların, doğru kullanıldıklarında çok iyi bir stil yıldızı olduğunu unutmayın. Birkaç kat haline gelip, en üstte de sade ve kalın bir kabanı tercih ettiğinizde bere veya şapkanızın sizin adınıza konuşabilecek kadar dikkat çekeceğini hatırlayın.

“Ellerim Bomboş”

Günümüzde akıllı telefonlarımızla ilişkimizden dolayı olsa gerek, ellerimiz hiç boş kalmıyor. Bu güzelim şarkıyı boşa çıkartacak olsak da size önerimiz telefonunuzu olması gereken yere, çanta veya cebinize, koyun ve eldivenlerinizi takarak ellerinizi sıcak tutun. Kullanım kolaylığı açısından ince deri eldivenler, kartopu sevenler için kayak eldivenleri gibi su geçirmez ve kalın eldivenler, içindeki çocuğu hep yaşatanlar için “babaannemizin ördüğü” tadında yün örgü eldivenler; sıra seçim yapmakta.

(Fotoğraf: Pinterest)

Modası Hiç Geçmeyecek

Sonbahar ve kış sezonlarında bir anda gardıroplardan fırlayan, ilkbahar ve yaz mevsimlerindeyse ancak ve ancak yoga sınıfında karşınıza çıkan tayt ve kalın çoraplarınıza gereken değeri verin. Hem “layering” için renkli ve sıcak bir katman, hem de bazı görünümlerde tamamlayıcı eleman olarak kullanabileceğiniz çorap ve taytlar sayesinde eşsiz bir stil yaratmak mümkün. 80’leri geride bırakın, podyumlarda sık sık karşımıza çıkan bu parçalara yatırım yapın.

2. Yatırımlık Parçalar Seçin

Yatırım demişken, uzun vadeli düşünelim. Bir parçayı alıp sezonu boyunca sıklıkla giyerek bir yere varamazsınız. Bu nedenle, farklı renk ve dokulardaki aksesuarlarla kombinlenebilecek sade, şık ve kullanışlı birkaç yatırımlık parça seçin. Unutmayın, bu birkaç parça, uzun süre sizin hayatınızda olacak, farklı aksesuarlar sayesinde birbirinden bağısmız pek çok stilin alt yapısını oluşturacak. Bizim ilk aklımıza gelen yatırımlık parçalar ise kadınlar için geniş kollu, midi bo kaşe manto; erkekler için beş düğmeli kruvaze yakalı manto.

(Fotoğraf: Pinterest)

3. Kürk Meselesine Dikkat Edin

Hayvanların kürkleri için avlanmasına karşı çıkan bilinç giderek yükselse de, lüks moda evlerinin kürke olan tutkusu azalacağa benzemiyor. Biz işin taklit kısmına bakalım ve trend haline gelen kürk aksesuarları sitilimizle nasıl buluşturacağımızı düşünelim.

İşi kolay olan erkeklerden başlayalım; yakalar ve iç yüzeyler. Kürke ilgisi olan erkekler için kürk yakalı mantolar veya astarı sökülerek içi kürkle kaplanmış kalın ceketler, en çok tercih edilen yöntemler olarak sıralanıyor.

Kadınların kürk tutkusu ise bereden ayakkabıya, çanta aksesuarından kulaklığa kadar uzanıyor. Kürk bir çanta aksesuarının - hani şu son zamanlarda bolca çantalara takılı olarak gördüğümüz - sizi sıcak tutacağının garantisini veremeyiz ancak kürk bir bere veya ponpon kulaklıkların hakkını teslim etmek gerekir.

(Fotoğraf: Pinterest)

4. Hava Durumuna Göz Atın

Soğuk yüzünden kara kara düşündüğünüz mevsimleri şık bir şekilde geçirmek elbette ki çok önemli; ancak soğuğa karşı dayanıklı olmak da gerek. Yağmur ve kar gibi havaların farklı giyim kuşam ihtiyaçları olduğunu hatırlayarak işe başlayalım.

Yağmurlu havalarda;

 • Kalın kıyfatlerinizin üzerine, en dış ve koruyucu katman olarak suya dayanıklı bir parça seçin. Bu, ince bir yağmurluk olabileceği gibi deri bir ceket de olabilir.
 • Yün örgü gibi kolayca su çeken ve uzun süre bu suyu içerisinde muhafaza eden malzemeler içeren kıyafet ve aksesuarlardan uzak durun.
 • Ayakkabılarınızın, su birikintilerine karşı koruma sağlayabilecek yüksek boyunlu ve kalın tabanlı modeller olmasına dikkat edin.
 • Karlı havalarda;
 • Öncelikli amaç soğuğa karşı dayanıklı kalmak olduğu için birkaç farklı kalın kıyafeti bir arada kullanın.
 • Düşük sıcaklığa maruz kalabilecek kulak, boyun, el gibi bölgeleriniz için aksesuarlardan güç alın. Bere, şapka, atkı ve eldiven gibi farklı askesuarların yünlü veya içi kürklü alternatiflerini tercih edin.
 • Yürürken kaymanızı engelleyecek şekilde tırtıklı tabanları olan, kar yığınlarına girmeniz durumunda bile sizi ayakta tutacak kar botlarını tercih edin.
 • (Fotoğraf: Pinterest)

  BONUS: Sadece kendisini değil, çocuğunu da düşünen okuyucularımızı da unutmadık. “Kış Mevsiminde Çocuklar Nasıl Giyinmeli?” yazımız, stiline en az sizin kadar özen gösteren minikler için birebir.

  Hakkımızda

  Offices

  2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

  Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

  Yazar

  Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.