Rakamlarla Türkiye’de e-Ticaret

36 milyon. Internet World Stats'ın 30 Haziran 2012 tarihindeki verileri baz alarak açıkladığı bu sayı, Avrupa'da 500 milyonun biraz üzerinde seyreden, dünyada ise 2,5 milyara yaklaşan toplam internet kullanıcılarının Türkiye'de mevcut bulunan (ve hız kesmeden artan) sayısını ifade ediyor. Milenyumun henüz başında, yani 13 sene önce ölçümlenen sayının iki milyon düzeyinden şu anki seviyesine yükselmesi hem şaşırtıcı, hem de fazlasıyla ümit verici kuşkusuz.

Ümit verici; çünkü Türkiye şu an sahip olduğu internet kullanıcı sayısıyla Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan gibi hem yüzölçümü hem de nüfus anlamında oldukça büyük ülkelerle beraber, internet kullanımının en yüksek düzeylerde seyrettiği ilk 20 ülke arasında kendisine 15’incilikte yer açıyor. Bunun penetrasyon oranındaki karşılığı ise %46 seviyesinde (ki bunun da aynı listedeki karşılığı 11’incilik). Peki… bu 36 milyon kullanıcı büyük ölçüde Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Pinterest gibi çeşitli sayfa, kanal ve sosyal ağlarda vakit geçirirken, içlerinden ne kadarlık bir kısmı e-ticaret (ya da günlük hayattaki söylemiyle e-alışveriş) alanında da varlık gösterip, internetten kendileri, evleri ya da sevdikleri için bir şeyler satın alıyorlar? Bunu tam sayı olarak kestirmek şu an hala mümkün olmasa da, bu yöndeki çeşitli araştırmalara ve e-ticaret sitelerinin üye sayılarına bakıldığında ortaya yaklaşık 8-10 milyon düzeyinde bir kullanıcı sayısının çıktığı görülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun en son olarak yayınladığı “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması” gösteriyor ki, online alışveriş yapan kesim her beş internet kullanıcısından biri. 2011 yılının aynı dönemine oranla %18,6’dan 2012’de %21,8 seviyesine ulaşan “kişisel kullanım amaçlı internetten mal ve hizmet siparişi verme veya satın alma oranı” içerisinde ise alışveriş liderliğini %44,4’lük bir oranla giyim eşyaları koruyor. Bu kategoriyi takip edenler ise %25,5 ile elektronik, %21,2 ile ev eşyası, %18,3 ile gıda ürünleri ve gereksinimler, %17,4 ile seyahat ve araç kiralama gibi diğer faaliyetler.

Bu verilerin bir de harcama karşılıkları var elbette. Bankalararası Kart Merkezi’nin internetten yapılan ödeme rakamlarına ilişkin veriler incelendiğinde ortaya çıkan sonuçlar, 2011’i 22,8 milyar TL’lik bir hacimle kapatan e-ticaret sektörünün, 2012’de %35,3 oranında sıçrama yaparak 30,6 milyar TL’lik bir hacme ulaştığını işaret ediyor. Aynı zamanda bu, 162 milyon işlem ve işlem başına ortalama 174 TL harcama demek.

İlk yarısını hızla geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde 2013’ten beklentiler ise bir hayli yüksek. E-ticaret alanında varlık gösteren birçok kurum ve kuruluş, sektörün hacminin yıl sonunda 50 milyar TL’ye ulaşacağını öngörüyor. Yine Bankalararası Kart Merkezi’nin bu yılın Ocak-Şubat döneminde internette “yerli ve yabancı kartlar” ile yapılan ödeme işlem adedinin, bir önceki yılın aynı dönemine oranla %10,2 arttığını ve 27,4 milyona yükseldiğini açıklaması ise bu beklentiyi karşılamayı hedefleyen en açık göstergelerden biri olsa gerek.

Bakalım... hep beraber izleyip, neler olduğunu göreceğiz.

Bizi izlemeye devam edin!

E-commerce Journal

E-commerce Journal, e-ticaret üzerine haberler ve görüşler paylaştığımız bir "köşe"dir.

Bu bölümde e-ticaret, perakendecilik, marketing ve iletişim profesyonelleri tarafından kaleme alınmış, onların kendi uzmanlıkları alanındaki deneyimlerini, bilgilerini ve ortaya konan en iyi uygulamalara ilişkin görüşlerini paylaştıkları yazılara ulaşabilirsiniz.

Yazar

Quality & Assurance Manager at Alve.com